Çocuklarda Kesik ve Yaralanmalarda Yapılması Gerekenler

0
Advertisement

Çocuklardaki kesikler, çizilmeler, sıyrıklar ve yaralanmalarda nasıl müdahale edilmelidir, ilk yardım olarak neler yapılır?

kesikler

Çocuklarda Kesik ve Yaralanmalar

Kesik, derinin ve alttaki dokunun bütünlüğünün bozulduğu, kanamaya yol açan bir yaradır. Sıyrıkta ise deri yüzeyinin bütünlüğü bozulmamış, ancak sıyrıldığından deri altındaki kan damarlarından sızıntı şeklinde kanama meydana gelmesine neden olmuştur. Küçük kesik ve sıyrıklar evde tedavi edilebilir. Bunlar iyice temizlenmeli ve mikrop kapmalarının önlenmesi için de üzerileri pansumanla kapatılmalıdır. En İyi pansuman, bir yara bandıyla yerinde tutturulan temiz bir parça steril (mikropsuz) gazlı bezdir; böylece yaranın havalanması engellenmez. Bir kesiğin kenarlarını birbirine yakınlaştırıp arada tamir dokusu olmaksızın iyileşmesini sağlamak amacıyla özel bantlardan faydalanmak mümkündür.

Ne kadar önemlidir?

Doktora gidilmesini gerektirecek kesik veya sıyrık sayısı pek azdır. Ancak bir kesik (tırnaklanma, diken batması, hayvan ısırığı sonucu) derinse,tetanos veya daha başka bir iltihaplanma gelişebilir. Çok fazla kan kaybına neden olan kesiklerde şok tehlikesi de vardır. Bu gibi durumlarda doktora veya hastaneye başvurmanız gerekir.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

Eğer yara büyükse ve kanıyorsa,

1. Hemen doktora veya hastaneye gitmelisiniz. Bunun için çocuğunuzu hemen en yakın hastanenin acil servisine götürün ama yola çıkmadan önce yaranın üzerine temiz bir mendille, gazlı bezle veya hiçbir şey bulamazsanız elinizle bastırın.

2. Kanın daha az akması için, kesiğin meydana geldiği bölgeyi yüksekte tutun. Çocuğunuzu sırtüstü yatırın.

3. Kesik yerin üzerine steril bir pansuman yerleştirin ve tam yaranın üzerinden sıkı bir düğüm atın; bunu, doktora ulaşana kadar açmayın.

Eğer kesik küçükse veya bir sıyrık varsa,

Advertisement

1. Yaralı bölgeyi soğuk musluk suyu altında tutun veya su ve sabunla, ya da antiseptik bir çözeltiyle yıkayın.

2. Deriyi kuru olarak muhafaza edin. Kesik kenarlarını, bir bant yardımıyla birbirine yaklaştırıp daha kozmetik bir iyileşme sağlayabilirsiniz. Gerekirse yaranın üzerine steril (mikropsuz) bir gazlı bez kapatıp flasterle tespit edin.

Doktora başvurmalı mısınız?

Yara büyükse, üzerine on dakika süreyle bastırmanıza rağmen kanamaya devam ediyorsa, çok derinse ve fazlaca kanıyorsa, yarada temizleyemediğiniz bir kir veya yabancı cisim varsa, yara derinse-ancak derideki delik çok küçükse, çocuğunuz atların bulunduğu bir yerde oynuyorsa ve yara kirlenmiş ya da kumla dolmuşsa; hemen doktora başvurun veya çocuğunuzu en yakın hastanenin acil servisine ulaştırın. Yaralanmadan birkaç gün sonra yaradan başlayıp dışa doğru giden kırmızı çizgiler görürseniz, hemen doktora başvurun; çünkü bunlar enfeksiyon belirtisi olabilir.

Doktor ne yapacaktır?

• Yarayı temizleyecek ve gerekirse lokal anestezi altında dikecektir. Yüzdeki herhangi bir yara, geride çirkin bir nedbe bırakmaması için mutlaka dikilmelidir.

• Eğer kanama durmamışsa, bir kan damarının yırtıldığı kesindir; doktor bunu yine lokal anestezi altında gereken şekilde bağlayacak ve kanamayı önleyecektir.

• Yara derinse veya kirliyse doktor, çocuğunuza en son ne zaman tetanos aşısı yaptırdığınızı soracaktır. Herhangi bir şüphe varsa, çocuğunuza tetanos aşısı yapılacaktır.

• Enfeksiyon belirtisi varsa, yarayı antibiyotikli bir pansumanla kapatacak ve ayrıca da yutması için, çocuğunuza antibiyotikli ilaçlar verecektir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• Pansumanı her gün değiştirin. Doktor size, geceleri pansumanı açık bırakmanızı ve havayla temas ettiği takdirde daha çabuk iyileşeceğini söyleyebilir.

Advertisement

• Pansuman değiştirirken yaradan başlayıp çevreye yayılan herhangi bir kızarıklık olup olmadığına bakın. Varsa, mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurun.

• Sıyrıklar genellikle daha geniş alanları ilgilendirir ve buraları sürtünmeye karşı korumak gerekebilir. Bunun için sıyrılan bölgeyi steril (mikropsuz) bir gazlı bezle örtün ve flasterle tespit edin.

• Derinin temizlenmesi için çocuğunuzun banyo suyuna bir avuç dolusu tuz koyun.


Leave A Reply