Çocuklarda Kulağa Yabancı Cisim Kaçması Yapılacaklar, Kulak Tıkanması

0
Advertisement

Çocuklarda kulağa yabancı cisim kaçması durumunda neler yapılır, kulak tıkanıklığı neden olur, nasıl tedavi edilir, hakkında bilgilendirme

kulak enfeksiyonu

Kaynak: pixabay.com

Çocuğun Kulağına Yabancı Cisim Kaçması

Oyun esnasında kulağa kaçan boncuk vs. gibi ufak cisimler çocuk, ya da arkadaşı tarafından kulağın içine itilebilir. Ufak bir ihtimal de olsa bir sinek ya da böcek kulağa kaçıp orada kalabilir.

Ne kadar ciddidir?

Kulaktan çıkarılamayan her yabancı cisim önemsenmelidir. Zira bu cisim kulağın dış kanalında otit “dış kulak iltihabı”na veya kulak zarında tahribata sebep olabilir.

Ne yapmalısınız?

1. Kulağa kaçan cisim ufak ve yumuşaksa bir cımbızla yavaşça çıkarmaya çalışın. Cismi, çocuğun kulağını tahriş etmeden cımbızla çıkarmak mümkün olmazsa derhal doktora başvurun.

2. Kulağa kaçan cisim bir sinek veya böcekse çocuğunuzu hasta kulağı üstte bırakmak üzere yan yatırın ve kulağa ılık su dökün. Böceğin üste çıkacağını göreceksiniz.

Doktora başvurmalı mısınız?

Yabancı cismi çıkaramamışsanız veya çocuğunuz kulak ağrısından ya da bir hassasiyetten şikâyet ediyorsa derhal bir doktora başvurmalısınız. Doktor çocuğunuzun dış kulağını muayene ettikten sonra yabancı cismi çıkararak ve deride bir tahriş varsa, ya da bir iltihap oluşmuşsa bunu tedavi edecektir.

Advertisement
Siz nasıl yardımcı olursunuz?

Dört yaşında ufak çocuğunuzun ağzına, burnuna, kulağına kaçabilecek ve hatta çocuğun boğulmasına sebep olabilecek ufak cisimlerle oynamasına kesinlikle izin vermeyin.

kulak muayene

Kaynak: pexels.com

Kulak Tıkanıklığı ve Nedenleri

Kulak ağrısı hafif zonklamadan, şiddetli ve bıçak gibi saplanan acıya kadar değişik biçimlerde kendini gösterir. çocuklarda büyüklere oranla daha sık görülür. Ağrının nedeni çoğunlukla bir enfeksiyon, yani iltihaplanmadır ve doktora başvurulmasını verantibiyotik kullanılmasını gerektirir.

Kulak ağrısı, önerilen dozda suda eriyen aspirin veya parasetamol alınarak dindirilebilir. Kulağın üzerine bir sıcak su şişesi koymakta da fayda vardır. Ancak bu önlemlerin temelde yatan hastalığı tedavi etmeyeceğini unutmayın. Kulakta devamlı ağrı varsa, mutlaka doktora başvurun.

Çoğunlukla uçak yolculuklarında ya da deniz düzeyinden yüksek bir yere çıkıldığında ortaya yıkan kulak ağrısı, ağzı açıp kuvvetle soluyarak ya da yutkunarak geçiştirilebilir. Bu durumda kulağı kaşıyıp kurcalamamak gerekir. Kulağınızda yutkunarak geçiremediğiniz bir tıkanma hissi duyuyorsanız, burun deliklerinizi tıkayarak burnunuzdan dışarı hava vermeye çalışınız.

İşitmeniz bir-iki hafta boyunca giderek ağırlaşıyor ve kulağınızda bir ağırlık ve ağrı hissediyorsanız, kulak kiri birikmesi söz konusu olabilir. Kulağınızdaki kiri kendiniz temizlemek istiyorsanız, reçetesiz satılan kulak damlalarını birkaç gün kullanarak içerideki kiri yumuşatın. Daha sonra da kulaklarınız su altında kalacak şekilde sıcak su dolu bir banyo küvetine yatın. Bu durumda gevşeyen kir kendiliğinden dışarı çıkacaktır. Eğer bu olmazsa ve ağrınız devam ederse doktora gidin. Doktor özel bir enjektörle kulak kirinizi temizleyecektir. Kulağınıza sivri bir cisim sokarak kiri çıkarmaya çalışmayın.

Kulağa Yabancı cisim kaçması;

Kulağa yabancı cisim kaçmasına daha çok çocuklarda rastlanır. Bunlar geçici olarak işitme güçlüğüne neden olur; derine giden yabancı cismin ise kulak zarına zarar vermesi olasılığı vardır ki, bu tehlikelidir. Kulağa kaçan yabancı cisim çoğunlukla bir böcek olur. Bu durumda hemen parmağınızı sokarak ya da başka bir maddeyle böceği çıkarmaya kalkışmayınız. Hastayı telaşlandırmadan böceğin kaçtığı kulağı ılık suyla yıkayın. Çıkmazsa bir sağlık merkezine ya da eczaneye götürün.

Advertisement


Leave A Reply