Çocuklarda Topallama Nedenleri ve Tedavisi

0
Advertisement

Çocuklarda topallama neden olur, belirtileri nelerdir? Çocuklarda topallama durumunda yapılacaklar, tedavisi.

Çocuklarda Topallama

Çocuğunuz vücudunun toplam ağırlığını tek bacağı üzerinde taşımakta zorluk çekiyorsa topallar. Bunun sebebi bazen açık seçik ortadadır. Örneğin: Ayağın altında, topukta bir kesik, yara veya kıymık gibi batmış bir şey varsa, tırnaklardan biri batıyorsa veya fazla sivrilmişse, pabuçları sıkıyorsa veya pabucun astarı buruşmuş veya içeri bir taş girmişse çocuk topallar. Ancak gözle görülen hiçbir neden olmamasına rağmen topallama devam ediyorsa bunun daha ciddi bir nedeni olduğu düşünülmelidir.

Ne kadar önemlidir?

Belirli bir nedeni olmayan topallamalar ciddiye alınmalıdır. Bazen, izah edilemeyen topallamanın nedeni çok nadir bir kanser türü olan, kan kanseri “lösemi” olabilir. Topallama ile birlikte eklemlerde şişkinlik ve aşırı duyarlılık varsa, romatizma, astirit ya da kemik kanseri gibi hastalıklar akla gelebilir.

Bu hastalıkların uzun süreli olumsuz gelişmeleri vardır. Özenle tedavi edilmelidirler.

Advertisement

İlk olarak ne yapmalısınız?

1- Önce topallamasının gözle görülür nedenlerini araştırın ve çocuğun canının yandığı yeri bulmaya çalışın.

2- Eklemlerinin şişmiş, iltihaplanmış olup olmadığına bakın.

3- Çocuğunuzda “kırık” olduğundan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurun. Bazı hallerde kırıkları kolayca anlamak mümkün değildir.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzun topallamasına bir neden göremiyorsanız veya herhangi bir “kırık”tan şüpheleniyorsanız derhal doktora başvurun. Çocuğun eklemlerinde şişkinlik veya duyarlılık varsa da doktora başvurun.

Advertisement

Doktor ne yapacaktır?

• Doktor çocuğun bacağını muayene edecek ve gerekirse bir ortopediste gitmenizi tavsiye edecektir.

• Çocuğun bacağında kırık varsa röntgen çekilmesini ve alçıya alınmasını isteyecektir.

Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz?

• Çocuğunuzun topallamasına bir neden bulunamamışsa hiç vazgeçmeden, sebebi bulana kadar araştırmaya, çocuğunuzu doktora götürmeye devam edin.


Leave A Reply