Çocuklarda Tüberküloz (Verem) Belirtileri

0
Advertisement

Verem, tüberküloz nasıl bir hastalıktır? Çocuklarda verem belirtileri nelerdir, ne kadar önemlidir ve nasıl tedavi edilir?

tuberkulozÇocuklarda tüberküloz (verem);

Verem (TB. Tüberküloz) kişinin sağlığını sürekli olarak bozuk tutan bir hastalıktır. Tedavi edilmezse etkisi altına aldığı organa büyük zarar verir. Genellikle akciğerde görülmekle beraber; böbrekler, beyin zarı ve belkemiğinde de rastlanır. Hastalık kan ile birlikte vücutta dolaştığı için değişik şekillerde ortaya çıkıp değişik organları etkisi altına alabilir. Bu durum teşhisi güçleştirir. Bazı Batı ülkelerinde (örneğin İngiltere) sütlerin pastörize edilmesi ve süt veren hayvanların testten geçirilmesi yoluyla tamamen ortadan kaldırılmış bir hastalıktır, (inek, verem mikrobunu taşıyan hayvanların başında gelir.)

Sık sık yapılan akciğer röntgen kontrolleri, koldan yapılan test ve sonucuna göre yapılan aşılamalar, gelişmiş bir ilaç tedavisi veremin ortadan kalkmasına yardımcı olan önemli etkenlerdir. Ancak, bulaşıcı olması nedeniyle mikrobun bulunduğu yerlerden gelenler, veremsiz bir ortama bu mikrobu yeni baştan sokabilmektedirler. Sağlıklı bir çocuk bir büyükten verem mikrobunu ilk defa aldığında genellikle hastalık fazla ilerleyemez. Organizma mikrobun etrafını sararak tebeşirimsi bir madde ile onu kaplar ve ilerlemesine engel olur. Çocuğun sağlığı yerindeyse yeni bir mikrop atağına kadar, hastalığı kapmadan sağlıklı bir yaşamı görülebilir. Ancak çocuk bir süre iyi beslenmez ve vücudu zayıf düşüren bir hastalık geçirirse, ilk giren mikrop etrafındaki tebeşir tozumsu kaplamayı yararak her an kana karışıp vücuda girebilir. Bu halde karşılaşılacak belirtiler etkilediği organa göre değişik olacaktır. Çocuk sadece yorgunluk hissedip, iştahsızlaşabileceği gibi akciğerlerin etkilenmesi sonucu kuru kuru öksürüp, kanlı bir balgam çıkarmaya başlayabilir.

Ne kadar önemlidir?

Advertisement

Verem tedavisi edilmediği takdirde ciddi bir hastalıktır.

Muhtemel belirtiler

• Yorgunluk
• Yememeden dolayı kilo kaybı
• Ciğerler etkilendiyse, devamlı bunu öksürük ile balgamda kan ve cerahat,
• Beyin etkilendiyse, başağrısı, ateş ve koma hali

İlk olarak ne yapmalısınız?

Advertisement

Aslında çocukta verem mikrobu olduğunu belirtilerden anlamak son derece güçtür. Ne var ki, çocuğunuzun bir veremli ile beraber bulunduğunu biliyorsanız çocuğunuzu mutlaka doktora götürmelisiniz.

Doktora başvurmalı mısınız?

Çocuğunuzun genel olarak sağlığından şikâyetçi iseniz ve uzun süren devamlı bir öksürük bahis konusu ise çocuğunuzu derhal doktora götürmelisiniz.

Doktor ne yapacaktır?

Advertisement

Doktor deriden yapacağı bir test ile vücutta canlı bir verem iltihabı olup olmadığını anlar, iltihaplı bir durum varsa hangi organda olduğunu saptamak için röntgen, idrar tahlili gibi testler yapacaktır. Verem hastasına rahatlıkla evde bakılabilir. İlaç olarak antibiyotik verilebilir. Ancak çok iyi ve bilinçli bir beslenme de gerekecektir.

Çocuk birkaç ay için okula gitmemelidir. Tedavinin bitmesinden sonra yeniden tekrarlaması ihtimaline karşı sık sık kontrole gitmekte büyük fayda vardır. İki yılın sonunda her şeyin düzelmiş olması gerekir.

Siz nasıl yardımcı olursunuz?

• İlaçları tam zamanında verin. Çocuğunuzu olabildiğince mutlu ve normal yaşamını sürdüren bir ortamda tutun.

Advertisement

• Çocuğunuzun bol bol dinlendiğinden emin olmalısınız.

• İlaç tedavisi başladıktan sonra çocuğunuz artık hastalık bulaştırmayacaktır. Bu nedenle bir arkadaşının gelip onunla oynamasının da bir sakıncası yoktur.Böyle bir arkadaşa sahip olması için ona yardımcı olun.

Bu maddede yazılanlar yalnızca bilgi verme amaçlıdır.
Yazılanlar, doktor uyarısı ya da önerisi değildir.

Advertisement

Leave A Reply