Feodor Lynen kimdir? (Alman Biyokimyacı, 1964 Nobel Ödülü Sahibi)

0
Advertisement

Feodor Lynen kimdir? Alman biyokimyacı Feodor Lynen biyografisi, yaşam öyküsü, eserleri ve keşifleri hakkında bilgiler.

Feodor Lynen

Kaynak : wikipedia.org

Feodor Lynen; (6 Nisan 1911, Münih, Almanya – 6 Ağustos 1979, Münih, Almanya), kolesterol ve yağ asidi metabolizması üzerindeki çalışmaları nedeniyle 1964 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görülen Alman biyokimyacı. Ödülü, aynı alanlarda araştırmalar yapan Amerikalı biyokimyacı Konrad Emil Bloch ile paylaştı.

1951’de Lynen, mayadan bir “aktif asetat” izole etti ve bunun, kolesterol ve yağ asitlerinin biyosentezindeki temel ilk adım olan koenzim A’nın asetil tiyoesterini oluşturmak üzere koenzim A (hücrenin düzgün çalışması için gerekli bir enzim) ile reaksiyona girdiğini gösterdi. Daha sonra, Bloch ile aynı anda ama ondan bağımsız olarak, Bloch’un önceki çalışmasından kolesterolün öncüsü olduğu bilinen bir bileşik olan skualen sentezine yol açan ara adımları gösterdi.

Feodor Lynen ve arkadaşları ayrıca yağ asitlerinin metabolizmasına ve sentezine de ışık tutmuştur. Beta oksidasyonunda, yağ asitlerinin iki karbonlu parçalar halinde parçalandığı ara aşamaları açıkladılar. Ayrıca mayadan bir multienzim kompleksi izole ettiler ve bu kompleksin asetil koenzim A ve malonil koenzim A’dan uzun zincirli yağ asitlerinin oluşumunu katalize ettiğini buldular. Ayrıca, karbondioksitin asetil koenzim A’nın diğerlerine dönüştürülmesinde rol oynadığını buldular. bileşikler ve enzime bağlı bir formdaki vitamin biyotinin, karbon dioksitin organik bileşiklere transferinde yer aldığı. Feodor Lynen ve Bloch’un yağ asidiyle ilgili keşifleri, yalnızca saf kimya için değil, aynı zamanda kolesterolün koroner hastalıktaki olası rolüne ışık tutması açısından da önemliydi.

Feodor Lynen, 6 Nisan 1911’de Münih’te doğdu. Münih Üniversitesi’nde okudu ve daha sonra orada öğretim üyesi oldu. 1954’te Münih’teki Max Planck Hücre Kimyası Enstitüsü’nün müdürü oldu. 6 Ağustos 1979’da öldü.

Advertisement

Leave A Reply