Gıyaseddin Mesud Kimdir?

0
Advertisement

Gıyaseddin Mesud Kimdir ve ne yapmıştır? Gıyaseddin Mesud hayatı, biyografisi, dönemi, Gıyaseddin Mesud ile ilgili bilgi.

Gıyaseddin Mesud
Gıyaseddin Mesud Kimdir?

Gıyaseddin Mesud; Anadolu Selçuklu sultanıdır (?-1308).

Moğollar karşısında taht ve tacını bırakıp İstanbul’a giden II. İzzettin Keykavus’un oğludur. Kırım’a yerleşen II. İzzettin Keykavus ile birlikte Suğdak’ta yetişti. Selçuklu tahtına oturmak umudundaki İzzettin Keykavus oğlu Mesut’u veliaht duyurdu. Babası ölünce (1280) Gıyasettin Mesut, Sinop’a çıktı, Moğol Hükümdarı Abaka Han’ın yanına gitti. Abaka Han ona Anadolu’da bazı kentleri bağışladı. Abaka Han’ın ölümü üzerine tahta çıkan Ahmet Teküdar, Selçuklu topraklarını III. Gıyasettin Keyhüsrev ile Gıyasettin Mesut arasında paylaştırdıysa da, III. Gıyasettin bunu kabul etmedi. Moğol tahtına Argun Han çıkınca, Gıyasettin Mesut’u Selçuklu Sultanı duyurdu.

Argun Han’ın desteğiyle Anadolu’ya dönen Gıyasettin Mesut, Şubat 1284’te Anadolu Selçuklu tahtına oturdu. Sultan Mesut, 1286’da Germiyan Türkmenlerini bozguna uğrattı. Moğol baskısı arttı, Sultan Mesut başkaldıran Moğol Komutanı Baltu’nun yanında olduğundan onunla işbirliği yapmakla suçlandı. Sultan Mesut, Baltu’nun yanında istemeyerek kaldığını anlatıp, İlhan’ı inandırdıysa da tahtından indirilip Hemedan’a sürüldü (1296). III. Alaattin Keykubat tahta çıkıncaya kadar Anadolu Selçuklu tahtı 3 yıl boş kaldı. III. Alaattin Keykubat 1301’de Gazan Han tarafından uzaklaştırılınca Sultan Mesut, 1302’de ikinci kez tahta çıktıysa da herhangi bir başarı kazanamadı. Yerine III. Gıyasettin Keyhüsrev‘in oğlu V. Kılıç Arslan geçti.


Leave A Reply