Eugène Delacroix Kimdir? Meşhur Jean Darc Tablosunu Yapan Ressam

0

Eugène Delacroix kimdir? Fransız bir ressam olan Eugène Delacroix hayatı, biyografisi, eserleri, tabloları hakkında bilgi.

Eugène Delacroix; Fransız ressamıdır (Seine/Saint-Maurice-Charenton 1798 – Paris 1863). Küçük yaşta resme ilgi duydu, 1816’da P. Guerin’in atölyesine girdi. Klasikçilik (Klasisizm) geleneğine bağlı öğretmeni Guerin’den çok, P.P. Rubens ile Paolo Veronese’ nin Louvre’daki tablolarıyla, Gericault, J. Constable’ın eserleriyle ilgilendi. İlk önemli eseri Dante et Vergile aux Enfers (Dante ve Vergilius Cehennemde) 1822’de “Salon” da sergilendikten sonra devlet tarafından satın alındı (günümüzde Louvre’da sergilenmektedir).

Advertisement
Eugène Delacroix

Eugène Delacroix

1824’te gençlik döneminin en önemli tablosu les Massacres de Scio’yu (Sakız Adası Katliamı) sergiledi. Klasikçilerin düşmanlığını kazandığı bu eseri de devlet tarafından satın alındı (günümüzde Louvre). 1825’te Londra’ya gitti. Renkçilikleriyle ünlü İngiliz ressamlarını inceledi, sulu boya çalışmaları yaptı. 1828 sergisinde yer alan le Mort de Sardanapale (Sardanapal’ın Ölümü, Louvre) tablosu değişik ülkelere özgü öğeleri ve renkleri nedeniyle ağır eleştirilere uğradı. 1830 Devrimi’nden etkilenerek gerçekleştirdiği Halka Yol Gösteren Özgürlük (La Liberté guidant le peuple) adlı en tanınmış eserini 1831’de sergiledi.

Halka Yol Gösteren Özgürlük (La Liberté guidant le peuple)

Halka Yol Gösteren Özgürlük (La Liberté guidant le peuple)

Bir yıl sonra, diplomatik görevle Fas’a giden Mornay kontuna eşlik etti. İspanya ve Cezayir’i de görmek olanağını bulduğu bu gezi, üslubunda dönüm noktası oldu. Fransa’ya döndükten sonra yaptığı le Femmes d’Alger (Cezayirli Kadınlar; Louvre, 1834), bu yolculuğun anılarını işlediği tabloların başında gelir.

1833’ten başlayarak Paris’te anıtsal duvar ve tavan resimlerini yaptı: Palais-Bourbon’un Kral Salonu ve Kütüphanesi (1833-1847), Palais du Luxembourg’un Kütüphanesi (1840-1847), Louvre’da Apollon Galerisi (1850-1851), Belediye Sarayı Barış Salonu (1852-1854). Bu eserlerinin konularını çoğunlukla ilk çağdan aldı. Devletten önemli siparişler almasına karşın Akademi üyeliğine ancak 1857′ de seçildi. Daha izlenimcilik öncesinde rengin özellikle ışık olduğunu ve gölgelerin renkli yansımalardan oluştuğunu anlamıştı. Son dönem eserlerindeki renkçi tutumuyla Cezanne, Renoir, Gauguin ve Signac gibi ustaları etkiledi. Eseri ölü doğa (natürmort), tarihsel ve dinsel kompozisyonlar, çıplaklar, portreler ve halk yaşamından betimlemelerden oluşur. Hiç salt manzara resmi yapmayan sanatçı, grafik dalında çok sayıda taş baskısı eserler de verdi.

Sanatçının geniş kapsamlı güncesi Journal, 1893-1895 arasında üç cilt olarak yayımlandı. Ayrıca Questions sur le Beau (Güzelle İlgili Sorunlar) 1854, Variations sur le Beau (Güzel Üstüne Çeşitlemeler) 1857, Des Critigues en Matiere d’Art (Sanat Konularında Eleştiriler) 1829, gibi kuramsal eserleri de vardır.

Advertisement
Başlıca eserleri:

Le Combat du Giaour et du Pacha (Gâvur ile Paşa’nın Kavgası) 1826, Chicago; Kendi Portresi, 1837 ?, Louvre; La Prise de Constantinople par les Croises (Haçlıların İstanbul’a Girişi) 1840, Louvre; Jeune-Orpheline au Cimetiere (Mezarlıkta Öksüz Genç Kız) 1824, Louvre; la Justice de Trajan (Trajanus’un Adaleti) 1840 Rouen; Hamlet et Horatio au Cimetiere (Hamlet ve Horatio Mezarlıkta) 1839, Louvre; Chasse au lion (Aslan Avı) 1858 vb.


Leave A Reply