Yaşlandıkça Saç ve Tırnaklardaki Değişiklikler

0
Advertisement

Yaşın ilerlemesi ile birlikte saçlarımızda ve tırnaklarımızda ne gibi değişiklikler görülür? Saç ve tırnaklardaki değişiklikler.

Yaşlandıkça Saç ve Tırnaklardaki Değişiklikler

Saçlarınız ve tırnaklarınız vücudunuzun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca vücudunuzun sıcaklığını sabit tutarlar. Yaşlandıkça saçlarınız ve tırnaklarınız değişmeye başlar.

Saçlar

Saçlardaki Değişiklikler ve Etkileri

Saç rengi değişimi: Bu, yaşlanmanın en açık belirtilerinden biridir. Saç rengi, saç köklerinin ürettiği melanin adı verilen bir pigmentten kaynaklanmaktadır. Foliküller ciltte saç oluşturan ve büyüyen yapılardır. Yaşlanma ile, foliküller daha az melanin yapar ve bu da beyaz saça neden olur. Beyazlama sık sık 30’lu yıllarda başlar. Saç rengi açılır ve sonunda beyazlar.

Vücut ve yüz kılları da beyazlar, ancak en sık olarak, bu saçlardan daha sonra olur. Koltuk altı, göğüs ve kasık bölgesindeki kıllar daha az beyazlayabilir veya hiç olmayabilir.

Beyazlama, büyük ölçüde genleriniz tarafından belirlenir. Besin takviyeleri, vitaminler ve diğer ürünler, beyazlama oranını durdurmaz veya düşürmez.

Advertisement

Saç kalınlığı değişimi: Saç birçok protein lifinden yapılır. Tek bir kıl, 2 ila 7 yıl arasında normal bir ömre sahiptir. Daha sonra bu saç dökülür ve yeni bir saçla değiştirilir. Vücudunuzda ve kafanızdaki saç miktarınız da genleriniz tarafından belirlenir.

Neredeyse herkes yaşlanma ile saç dökülmesi yaşar. Saç büyüme hızı da yavaşlar.

Saç telleri daha ince hale gelir ve daha az pigmente sahiptir. Böylece genç bir yetişkinin kalın, kaba saçı sonunda ince, açık renkli bir saç haline gelir. Birçok kıl folikülü yeni kıllar üretmeyi bırakır.

Erkekler, 30 yaşına geldiğinde kellik belirtileri göstermeye başlayabilir. Erkeklerin çoğu 60 yaşına kadar neredeyse kel kalır. Saç dökülmesi alın kısmı veya başın üstünde olabilir.

Kadınlar yaşlandıkça benzer bir kellik geliştirebilirler. Buna kadın tipi kellik denir. Saçlar daha az yoğunlaşır ve saç derisi görünür hale gelebilir.

Yaşlandıkça vücudunuz ve yüzünüz de saç kaybeder. Kadınların kalan yüz kılları, çoğunlukla çenede ve dudakların çevresinde daha da kalınlaşabilir. Erkeklerde kulak ve burun kılları uzayabilir.

Advertisement

Ani saç dökülmeniz varsa, sağlık uzmanınıza danışın. Bu bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Manikür

Tırnaklardaki Değişiklikler ve Etkileri

Tırnaklarınız da yaşla birlikte değişir. Daha yavaş büyürler ve mat ve kırılgan hale gelebilirler. Ayrıca sararmış ve opak olabilirler.

Tırnaklar, özellikle ayak tırnakları sert ve kalın olabilir. Batık ayak tırnaklarını daha yaygın olabilir. Tırnakların uçları kırılabilir.

Tırnaklarda ve ayak tırnaklarında uzunlamasına çıkıntılar oluşabilir.

Tırnaklarınızda çukurlar, çıkıntılar, çizgiler, şekil değişiklikleri veya başka değişiklikler olup olmadığını öğrenmek için doktorunuza danışın. Bunlar demir eksikliği, böbrek hastalığı ve beslenme yetersizliği ile ilgili de olabilir.


Leave A Reply