Çocuktan Al Haberi Atasözünün Anlamı ve Açıklaması Nedir?

2
Advertisement

Çocuktan al haberi atasözü neyi anlatmaktadır? Çocuktan al haberi ne demektir, atasözünün anlamı, açıklaması, örnekler.

Çocuktan al haberi

Çocuktan Al Haberi

Atasözü : Çocuktan al haberi.
Açıklaması : Büyükler bazı konuları abartarak veya gizleyerek işine geldiği gibi anlatır. Çocuklar ise olayı olduğu gibi anlatmakta sakınca görmez, gerçeği söylerler. Çünkü çocuklar masumdur ve kalplerinde bir kötülük yoktur.

ÇOCUK

Yetişkinler olayları ve durumları işlerine geldiği gibi yorumlarlar. Çocuklar ise yalan dolan bilmedikleri için, her şeyi olduğu gibi anlatırlar. Bu nedenle haberin doğrusu çocuktan alınır. Bu söz ayrıca bir aile sorunu yada ailece gizli tutulan bir şey çocukların rastgele söyledikleri bir sözle açığa çıktığı zaman söylenir.

İnsanlar büyüdükçe, çıkar sağlama istekleriyle birlikte gizlilik kavramları da gelişir. Kendi çıkarlarına uygun düşmeyen noktaları gizleyerek olayları anlatırlar. Ancak aile içinde yabancı olmadığı için her şey olduğu gibi anlatılır. Anlamaz diye düşünülen çocuk ise her şeyi anlar ve yeri gelince hiçbir şey gizlemeden anlatır. Büyüklerin başkasından sakladığı bazı noktaları da anlattığı için en doğru haberi çocuk verir.

Atasözünün Açıklaması

Çocuklar dünyanın en masum insanlarıdır. Onlar yalan dolan bilmez, entrika yapmak, saklamak akıllarına dahi gelmez. Çünkü daha dünya onları kendi yalanları ve riyaları ile kirletmemiştir. O sebepten acaba bu durum çıkarıma ters mi düşer yada bu durum bana zarar mı verir diye düşünmeden dosdoğru neyse onu söylerler. Bu saflıklarından kaynaklanmaktadır.

Advertisement

Annelerin çocuklarını bunu sakın kimseye söyleme diye tembih ettiği durumlara yada çocuğun önünde dedikodu yapmaya çekindiklerine mutlaka tanık olmuşsunuzdur. Çünkü çocuğun dedikodusu yapılan kişiye annem senin için “böyle böyle” söylüyor deme riski yüksektir. O dedikoduyu bilmez. Çocuk için doğru neyse o yüze söylenir arkadan konuşulmaz. Kaynanaların da gelinleri hakkında yada oğullarının evinde dönenler hakkında torunlarını sorgulamaları da hiç az rastlanan bir durum değildir. Çünkü çocuk evdeki yaşananları anlatacak, buradaki kötü niyeti fark edemeyecektir. İşte maalesef insanoğlu çocukluk yaşındaki bu saf ve güzel halinden, büyüdükçe dedikodu yapan yada başkalarının kusurlarını arayan hale dönüşmektedir. Dürüst kalanları tenzih ederek, çocuktan al haberi diyorum.


2 yorum

Leave A Reply