Coğrafyanın Prensipleri Nelerdir (Kısaca)

0
Advertisement

Coğrafya’nın prensipleri nelerdir? Coğrafyanın temel dört prensibi ile ilgili olarak kısaca açıklamaların yer aldığı sayfamız.

Coğrafya

Coğrafyanın prensipleri temel olarak dört adettir. Yani coğrafyanın temel dört prensibi bulunmaktadır. Bunlar sırası ile aşağıdada da kısaca açıklandığı üzere Nedensellik, Karşılaştırma, Dağılış ve Sentez olarak isimlednirlmiş prensiplerdir. Bu prensiplerden Dağılış prensibi coğrafya bilimini diğer bilimlerden ayırmaktadır.

Şimdi bu dört coğrafya prensibini kısaca tanımlayalım.

Nedensellik: Doğada aynı insan yaşamında olduğu gibi her değişimin beir nedeni vardır. Yani bir değişim durduk yere olmaz. Buna dayanarak coğrafya olayların sonuçlarını ele alırken mutlak itibari ile nedenlerini araştırıp nedenlerine inmaktedir. Bu duruma örnek verecek olursak eğer depremlerin yaşanmasının nedeni levha hareketleridir.

Karşılaştırma: Coğrafya bilimi olayları ve yaşanan süreçleri her zaman daha önce yaşanmış olan olaylar ve süreçler ile karşılaştırmaktadır.

Advertisement

Dağılış: Coğrafya bilimi her konu ve olgunun harita üzerinde coğrafi dağılımını ve yoğunluğunu mutlaka belirtmek zorundadır. Dağılış ilkesi coğrafya bilimi için en öncelikli ve önemli bir ilkedir.

Sentez: Coğrafya’da o ana kadar elde edilmiş tüm bilgiler, bulgular bir potada eritilip sentezi yapılarak bir sonuca ulaşmaya çalışılmaktadır. Örnek verecelk olursak eğer hem geçmişte hem de günümüzde yaşanan deprem olayları karşılaştırılıp bir sentezi yapılarak gelecekteki deprem riskleri hakkında bilgilere ulaşılmaya çalışılır.


Leave A Reply