Conrad Aiken Kimdir? Amerikalı Şair ve Yazarın Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Conrad Aiken kimdir? Amerikalı şair, kısa öykü yazarı ve aynı zamanda bir editör olan Conrad Aiken hayatı ve eserleri hakkında bilgiler.

Conrad Aiken

Conrad Aiken (Kaynak: wikipedia.org)

Conrad Potter Aiken, 5 Ağustos 1889’da Georgia, Savannah’da doğdu. Küçük bir çocukken babası, annesini öldürüp intihar etti; bu, Aiken’in gelişimini derinden etkileyen bir trajediydi. Massachusetts’te büyük-büyük bir teyze tarafından büyütüldü ve Harvard’dan 1912’de, T.S. Eliot ve E.E. Cummings ile aynı dönemde mezun oldu. Bu süre zarfında, Ezra Pound ile arkadaş olduğu Dial dergisine katkıda bulunan bir editördü. İlk şiir koleksiyonu olan Earth Triumphant, 1914’te yayınlandı ve bir şair olarak ününü sağladı. Bir şair olarak “temel bir endüstrinin” parçası olduğunu belirterek Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlikten kaçındı. 1920’ler ve 1930’lar boyunca, Aiken İngiltere ve Kuzey Amerika arasında yoğun bir şekilde seyahat etti, üç kez evlendi, bir kez Jessie McDonald ile, ardından Clarissa M. ile evlenmiştir.

Edebi Kişiliği ve Eserleri

Aiken’in şiirlerinin çoğu, psikanalize ve kimlik gelişimine yoğun bir ilgiyi yansıtır. Aiken’in kabul ettiği birçok etkiden Freud, William James, Edgar Allan Poe ve Fransız Sembolistlerin yazıları en belirgin olanlarıdır. Müziğin biçimleri ve sesleri, Aiken’in The Jig of Forslin’de (1916) toplanan son derece içe dönük şiirinin tümüne hakimdir; Charnel’s Rose (1918); 1930’da Pulitzer Ödülü’nü kazanan Seçilmiş Şiirler (1929); Ekloglar Brownstone (1942); Oğlan (1947); Ulusal Kitap Ödülü’nü kazanan Collected Poems (1953); ve Toplu Şiirler 1916-1970 (1970). Mavi Yolculuk (1927) da dahil olmak üzere Toplu Romanlar (1964) üzerine çalışması, Aiken’in bir iç monolog ustası olduğunu gösterir.

Aiken, 1950-52 yılları arasında Kongre Kütüphanesi’nde (şimdi ABD Şairler Ödülü Sahibi) şiir danışmanıydı. Diğer ödülleri arasında Bollingen Ödülü, Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi’nden Şiir Altın Madalyası ve Ulusal Edebiyat Madalyası sayılabilir. Aiken’in eleştirel yazıları A Reviewer’ın ABC’sinde (1958); Toplanmış Kısa Öyküleri 1960’da yayımlandı. Emily Dickinson’ın Seçilmiş Şiirleri’nin (1924) editörü olarak Aiken, ölümünden sonra edebi itibarını tesis etmekten büyük ölçüde sorumluydu. Conrad Aiken’in Seçilmiş Mektupları (1978), Wallace Stevens, Harriet Monroe ve Edmund Wilson gibi edebi meslektaşlarıyla yazışmaları içerir ve otobiyografik eseri Ushant (1952), tanıdığı diğer edebi şahsiyetler hakkında çok fazla fikir verir. kişisel referansları ortaklarından bahsetmekle birleştirmek. Conrad Aiken 1973’te Savannah’da öldü.


Leave A Reply