Çöplük Kitap Özeti, Konusu, Karakterler, Andy Mulligan

2
Advertisement

Andy Mulligan’ın Çöplük isimli romanının özeti, konusu, karakterleri, kitabının hikayesi nedir? Çöplük kitap özeti ve hakkında bilgi.

Çöplük

Andy Mulligan’ın Çöplük isimli kitabın hikayesini açıklıyor. Zamanının çoğunu ya içinden geçerek ya da dumanı tüten çöp yığınlarının yakınında vakit geçirerek geçiren Raphael adında genç bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Bu nedenle, Raphael gereksiz ıvır zıvır bulmaya alışıktır. Bununla birlikte, bir gün, kelimenin tam anlamıyla eline bir deri çanta düşer ve sonunda umudu, gizemi, entrikayı ve belki de en önemlisi değişimi temsil eder. İki arkadaşıyla birlikte Raphael, hayatta kalmak ve özgür kalmak için dünyaya – özellikle de polise – karşı savaşmalıdır.

Çöplük

Çöplük Kitap Özeti

Andy Mulligan’ın 2010’da yayınlanan distopik genç yetişkin romanı Çöplük, yoksulluk, evsizlik, yolsuzluk ve dostluk temalarını inceliyor. Yakın gelecekte, adı bilinmeyen bir ülkede geçen hikaye, sırayla hikayeyi anlatan üç çocuğun maceralarını takip ediyor: Raphael, Gardo ve Jun-Jun (kitabın çoğunda Sıçan olarak bilinir). Çocuklar, bölgelerindeki insanların çoğunluğu gibi yoksul. Çoğunun yaptığı gibi, satabilecekleri bir şey bulmayı umarak Behala adlı bir şehrin yakınındaki çeşitli çöplüklerde çöp toplayarak yaşıyorlar.

Raphael bir gün çöpte bir çanta bulur. İçinde bir deri cüzdan, bir harita, okul üniformalı bir kızın resimleri ve bir anahtar vardır. Cüzdanda Gardo ve Raphael’in bölüştüğü 1.100 peso vardır. Kısa süre sonra polisler, Raphael’in teyzesi ve kalabalık ailesiyle birlikte kaldığı kampı ziyaret eder. Çantayı ve içindekileri arıyorlardır ve bunun için bir ödül teklif ediyorlar. Teslim ederlerse Behala’daki her aileye ödeme yapacaklar. Arama daha agresif hale geldikçe Raphael ve Gardo, tahmin ettiklerinden daha önemli bir şey bulduklarının giderek daha fazla farkına varıyorlar. Çantayı kemirgenlerle dolu bir delikte yaşayan Sıçan’ın yanına saklarlar. Raphael, polislerin oraya bakmayacağını biliyordur.

Sıçan, çantadaki anahtarın tren istasyonundaki bir dolaba ait olduğunu anlar. Çocukların oraya gitmesine ve dolabı açmasına yardım eder. İçinde José Angelico adında bir adam tarafından Colva Hapishanesinde tutuklu olan Gabriel Olondriz adlı başka bir adama yazılmış bir mektup bulurlar. Ayrıca üzerine kodlanmış sayı dizilerinin basıldığı bir de kağıt vardır.

Advertisement

Peder Juilliard adında bir adam kitaptaki bir bölümü anlatıyor. Yetersiz katılıma rağmen, Behala çocukları için Misyoner Okulu’nu yönetiyor. Peder Juilliard, polisin aramalarını yoğunlaştırdığını ve hatta Raphael’i sorguya çektiğini anlatıyor. Karakolda işkence görür, ardından polisi çanta hakkında hiçbir şey bilmediğine ikna ettikten sonra serbest bırakılır.

Çocuklar, Gabriel Olondriz ile konuşmak için Colva Hapishanesini ziyaret etmeye karar verirler. Gardo, zaman zaman Peder Juilliard ile çalışan Olivia adlı bir sosyal hizmet uzmanından büyükbabasını hapishanede ziyaret etmek istediği yalanını söyleyerek yardım ister. Olondriz ile tanıştıklarında, ülkenin başkan yardımcısı Senatör Zapanta’ya yolsuzluk suçlamaları yaptığı için hapiste olduğunu öğrenirler. José Angelico, Zapanta’nın kıdemli uşağıdır ve ondan 6 milyon dolar çalmayı başarmıştır. José Angelico bu parayı Zapanta’den çalmıştır çünkü Zapanta o parayı uluslararası yardım için ayrılmış fonlardan çalmıştır. Soygun, Zapanta’yı büyük bir alay konusu haline getirir ve polis parayı geri almak için can atıyordur. Olondriz, José’den gelen mektubu duyunca heyecanlanır ve İncil’ini alabilirse şifreyi çözebileceğini söyler. Marco adındaki bir gardiyan onlara ziyaretin bittiğini ancak onlara İncil’i daha sonra getibileceğini söyler.

Gardiyan Marco çocuklara İncil’i 20.000 pesoya verebileceğini söyler. Sıçan, Peder Juilliard’ın okuldaki kasasından bu parayı çalar ve Gardo ile bir çayevinde değiş tokuş yapar. Ama Marco ona ihanet eder, parayı alır ve Gardo’yu polise teslim etmeye çalışır. Çocuklar kaçmayı, saklanmayı ve incildeki şifreyi çözmeyi başarırlar ve paranın yerinin bir mezarlıkta olduğunu anlarlar. Ölüler Günü’nde mezarı ve ayrıca öldüğünü sandıkları José Angelico’nun kızı Pia Dante’yi bulurlar.

Çocuklar paranın bir kısmını kendilerine ayırırlar, ancak geri kalanını çöplüğe dağıtıyorlar ve böylece çalınan parayı Behala halkına geri verirler. Paralarını, Pia ile birlikte Sıçan’ın asıl evi olan Sampalo adasına seyahat etmek için kullanırlar. Tekne satın alırlar ve hayatlarının geri kalanını balıkçı olarak geçirme planı yaparlar.

Karakterler

Raphael Fernandez

Raphael on dört yaşında bir çöplük çocuğu ve hikayenin birden fazla anlatıcısından biridir. Bunu bir süredir yapıyor ve kendisini “tarzı olan bir çöp çocuk” olarak görüyor. Çöplükte yaptığı aramada karşısına beklenmedik bir hazine çıktığı gün Raphael ve arkadaşları için her şey değişir ve bu ne yazık ki tehlikeyi de beraberinde getirir.

Gardo

Gardo, Raphael’den yedi saat daha büyük ve daha deneyimli bir çöplük çocuğudur. En iyi arkadaş olmanın yanı sıra, Gardo bir tür küçük ağabey gibi davranır. Zaman zaman patronluk taslamanın yanı sıra, ismine uygun bir nevi vasilik de yapmaktadır. Zaman zaman anlatıcı rolünü de üstlenir.

Advertisement
Sıçan

Sıçan, Raphael ve Gardo’dan birkaç yaş daha genç ama aynı zamanda bir çöplük çocuğudur. Adı Jun-Nun, ancak iki nedenden dolayı kendisine verilen takma adı almadan önce Maymun olarak tanındı: yaşadığı yerde fareler yaşıyor ve kendisi de bir tür kemirgen gibi görünüyor. Genç olmasına rağmen, Sıçan daha dünyevi görünüyor, çöplüklerin dışında daha fazla deneyime sahip ve diğer iki çocuğun bilmediği şeyleri biliyor.


2 yorum

  1. çöplük kitabını bitirdim çok güzeldi kitabı yazana çok te
    şekkür ederim çok güzel kitap yazmışsınız

Leave A Reply