Cryolipolysis ve CoolSculpting Nedir? Nasıl Yapılır? Soğukla Yağlarınızdan Kurtulun

0
Advertisement

Cryolipolysis CoolSculpting nedir, nasıl yapılır? Etkisi ne kadardır, yan etkileri ve riskleri nelerdir? Yağlardan kurtulmak için soğuk tedavi

CoolSculpting – Cryolipolysis

CoolSculpting, vücudunuzun belirli bölgelerinde inatçı yağlardan kurtulmayı amaçlayan yağ dondurma yönteminin markasıdır. Tıbbi adı “cryolipolysis” dir ve FDA 2010 yılında süreci onaylamıştır.

Cryolipolysis

Bilim adamları, soğuk ısırması sırasında yağa ne olduğunu inceleyerek CoolSculpting fikrini ortaya attı. Yağ ciltten daha yüksek bir sıcaklıkta donar. Cryolipolysis cihazı, cildinizi ve diğer dokularınızı zarar görmeden yağınızı yok eden bir dereceye soğutur.

Cryolipolysis ameliyat değildir ve iğneler kullanmaz. Cihaz, vücudunuzun doktorunuzun hedeflediği bölgeye tutar. Cihaz hızlı bir şekilde soğur ve doktorunuz yaklaşık 35 dakika ila 1 saat 15 dakika boyunca cihazı bölgede bırakır. Bu süre zarfında, işlem hedeflenen bölgedeki yağ hücrelerinin yaklaşık % 20-25’ini yok eder.

Nihai sonuçlar birkaç ay boyunca görünmeyebilir, ancak birkaç hafta içinde bazı değişiklikler görmeye başlayabilirsiniz. Bağışıklık sisteminiz bu süre zarfında ölü yağ hücrelerini yavaşça temizler.

Advertisement

Kimin için uygundur?

Cryolipolysis kilo vermenin bir yolu değildir. Diyet ve egzersiz yapmayı denediyseniz ve bazı şişliklerden kurtulamadıysanız doktorunuz önerebilir.

Aşağıdakiler varsa Cryolipolysis kaçınmalısınız:

 • Gevşek cilt
 • Kötü cilt tonu
 • Kriyoglobulinemi (kanınızdaki anormal proteinlerin soğuk sıcaklıklarda kalınlaştığı bir durum)
 • Soğuk ürtiker (soğuduğunda cildinizde kurdeşenlere neden olan bir cilt rahatsızlığı)
 • Paroksismal soğuk hemoglobinüri (soğuk havalarda kırmızı kan hücrelerini yok eden bir anemi türü)

Bir doktor, vücudunuzun belli bölgelerindeki yağ hücrelerini öldürmenize yardımcı olmak için cryolipolysis kullanabilir:

 • Çene ve çene çizgisinin altında
 • uyluklar
 • Karın
 • Arka ve yanlar
 • Popo altında
 • Sütyen hattı boyunca
 • Üst kol

Cryolipolysis

Riskler Nelerdir?

Cryolipolysis doktorunuzun ofisinde yapabilirsiniz ve daha sonra iyileşme zamanını planlamanıza gerek yoktur.

Birkaç yan etkisi vardır. İşlem sırasında cildinizde bir çekme veya çekilme ve yoğun bir soğukluk hissedebilirsiniz. Daha sonra egzersiz yaptığınız gibi acı hissedebilirsiniz.

Advertisement

Nadiren, Cryolipolysis daha sonra hafif veya orta derecede ağrıya neden olabilir. Ayrıca hafif bir sinir ağrısı riski altındasınız.

Bazen cildiniz daha sonra pürüzsüz görünebilir. Bunu yapan insanların % 1’inden azında paradoksal yağ hiperplazisi adı verilen bir komplikasyon vardır. Bu olduğunda, tedavi alanındaki yağ hücrelerinin sayısı azalmak yerine artmaktadır. Eğer bir erkekseniz, bunun gerçekleşme olasılığı üç kat daha fazladır. İspanyol kökenli insanların da bu yan etkiye sahip olma olasılığı daha yüksektir.

İşe yarıyor mu?

Çalışmalar Cryolipolysisin güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir. Riskler az ve nadirdir. Karaciğerinize zarar gelmez. Yan etkiler de hafiftir ve kısa bir süre sonra kaybolur. Ortalama olarak, hedef bölgelerdeki yağ miktarını % 10-25 oranında azaltır.


Leave A Reply