Çüngüş Nerededir?

0
Advertisement

Çüngüş nerededir? Çüngüş hangi ilimize bağlıdır? Çüngüş ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

ÇüngüşÇüngüş; Diyarbakır İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 35 köyü vardır. İlin kuzeybatısında; doğu-güneydoğudan Ergani ve Çermik ilçeleri, kuzeyden Elazığ, batıdan Malatya, güneybatıdan Adıyaman illeriyle çevrilidir.

İlçe topraklarını oluşturan Maden Dağları’nın uzantıları, engebeli ve yer yer ormanlıktır. İlçenin en önemli ırmağı olan Çüngüş Çayı ile irili-ufaklı çok sayıda ırmak, batı ve güneybatı sınırını oluşturan Fırat Irmağı’na dökülür. Ekonomi, tarım ve hayvancılığa dayanır. Sınırlı tarım alanlarında buğday ve arpa ekimi yapılır. Bağcılık gelişmiştir. İlin üzüm üretimi en yüksek ilçesidir. 4.500 hektar bağlık alandan yılda 23.400 ton üzüm elde edilir. Hayvancılık, özellikle küçükbaş hayvan besiciliği önemlidir.

Güneydoğu Toros Dağları’nın güney eteklerinde, Çüngüş Çayı kıyısında, deniz düzeyinden 1.060 m yükseltide kurulu olan ilçe merkezinin, il merkeziyle, bir bölümü stabilize 118 km’lik karayolu bağlantısı vardır.

1880’de bucak, 1883’te ilçe olan Çüngüş, Birinci Dünya Savaşı sırasında köye dönüştürüldü. 1935’te bucak, 1953’te yeniden ilçe oldu.

Advertisement

Leave A Reply