Piero di Cosimo Kimdir?

0
Advertisement

Piero di Cosimo kimdir? Rönesans dönemi Floransalı bir ressam olan Piero di Cosimo hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Piero di Cosimo Kimdir?

Piero di Cosimo asıl adı piero di lorenzo (d. 1462, Floransa – ö. 1521, Floransa), garip kişiliği ve düşsel mitolojik konulu resimleriyle tanınan Rönesans ressamı.

Piero di Cosimo

“Procris’İn Ölümü”, Piero di Cosimo’nun bir pano resmi, y. 1500; Ulusal Galeri, Londra

Cosimo adını 1481’de Sistina Şapeli fresklerinde yardımcı olduğu ustası Cosimo Rosselli’den aldı. “İason’un Öyküsü” (1486, Ulusal Galeri, Londra) gibi ilk dönem resimlerinde Sandro Botticelli ve Domenico Ghirlandajo’nun Sistina Şapeli fresklerinin etkileri görülür. Yaklaşık 1487’de yaptığı “Meryem’in İki Azizle Birlikte Elisabet’i Ziyareti” (Güney Afrika Ulusal Galerisi, Cape Town) adlı yapıtında ise Hugo van der Goes’in mine benzeri renklerinin kalıcı etkisi belirmeye başladı.

Piero’nun olgunluk üslubu romantik, ama garip bir düşsellik içeren mitolojik konulu resimlerinde kendini gösterir. İnsanın evrimini konu alan bu resimlerden “Şarabın Bulunuşu” (y. 1500, Fogg Sanat Müzesi, Cambridge, ABD) ve “Lapithlerle Kentaurların Savaşı”nda (1486, Ulusal Galeri, Londra) insanla hayvan karışımı düşsel figürler eğlence ya da savaş sahnelerinde betimlenmiştir. Piero’nun “Orman Yangını” (y. 1487, Ashmolean Müzesi, Oxford) ve “Vulcanus ile Aiolos” (y. 1486, Kanada Ulusal Galerisi, Ottawa) gibi insanın ateşi ve aletleri kullanışını konu aldığı resimlerinde betimlediği ışıltılı, düzgün ciltli çıplaklar, Luca Signorelli’nin figürlerini anımsatır. “Balın Bulunuşu”nda ise (y« 1500, Worchester Sanat Müzesi, ABD) Signorelli’nin figürlerine bağlı kalmakla birlikte, yeni yeni kullanılmaya başlayan yağlıboya tekniğinde ustalaştığı ve ışığı daha sıcak, figürleri daha yumuşak betimlediği görülür. Aynı dönemde sfumato (biçimlerin dış çizgileriyle fon arasındaki yumuşak geçişler) tekniğini de kullanmış, daha zengin ve sıcak bir atmosferik etki elde etmeyi başarmıştır.


Leave A Reply