Cymbalta İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Cymbalta ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Cymbaltanın yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Cymbalta neyi tedavi eder, hakkında bilgi.

Cymbalta

Cymbalta

Kullanımları

Duloksetin, depresyon ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılır. Ek olarak, duloksetin, artrit, kronik sırt ağrısı veya fibromiyalji (yaygın ağrıya neden olan bir durum) gibi tıbbi durumlar nedeniyle diyabetli veya devam eden ağrıdaki sinir ağrısını (periferik nöropati) hafifletmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Duloksetin ruh halinizi, uykunuzu, iştahınızı ve enerji seviyenizi iyileştirebilir. Ayrıca, bazı tıbbi durumlar nedeniyle ağrıyı azaltabilir. Duloksetin, bir serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü (SNRI) olarak bilinir. Bu ilaç, beyindeki bazı doğal maddelerin (serotonin ve norepinefrin) dengesini geri kazanmaya yardımcı olarak çalışır.

Cymbalta nasıl kullanılır?

Duloksetin kullanmaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, genellikle günde 1 veya 2 kez yiyecek olsun veya olmasın, doktorunuz tarafından belirtilen şekilde ağızdan alın. Bulantı varsa, bu ilacı yiyecekle almaya yardımcı olabilir. Kapsülü bütün olarak yutun. Kapsülü ezmeyin veya çiğnemeyin ya da içindekileri yiyecek veya sıvı ile karıştırmayın. Bunu yapmak, tüm ilacı bir kerede bırakabilir ve yan etki riskini artırabilir.

Advertisement

Dozaj, yaşınıza, tıbbi durumunuza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Yan etki riskinizi azaltmak için doktorunuz sizi bu ilacı düşük bir dozda başlatmaya ve dozunuzu kademeli olarak artırmaya yönlendirebilir. Doktorunuzun talimatlarına dikkatlice uyun. En iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için, her gün aynı saatlerde alın.

Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı reçete edildiği şekilde almaya devam etmek önemlidir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın. Bu ilaç aniden kesildiğinde bazı durumlar daha da kötüleşebilir. Ayrıca, baş dönmesi, konfüzyon, ruh hali değişimleri, baş ağrısı, yorgunluk, ishal, uyku değişiklikleri ve elektrik çarpmasına benzer kısa duygular gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Yan etkileri azaltmak için dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir. Yeni veya kötüleşen semptomları hemen bildirin.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Yan etkiler

Bulantı, ağız kuruluğu, kabızlık, iştahsızlık, yorgunluk, uyuşukluk veya artan terleme görülebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza bildirin.

Baş dönmesi, özellikle bu ilacın dozunu ilk başlattığınızda veya artırdığınızda ortaya çıkabilir. Baş dönmesi veya düşme riskini azaltmak için oturma veya yatma pozisyonundan yükselirken yavaşça kalkın.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Advertisement
Bu ilaç kan basıncınızı yükseltebilir.

Tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol edin ve sonuçların yüksek olup olmadığını doktorunuza bildirin.

Bu ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: karışıklık, kolay morarma / kanama, cinsiyete olan ilginin azalması, cinsel yetenekteki değişiklikler, kas krampları / zayıflığı, titreme (titreme), idrar zorluğu, karaciğer problemleri belirtileri (böyle) mide / karın ağrısı, kalıcı bulantı, kusma, sararma gözleri / cilt, koyu idrar).

Siyah / kanlı dışkı, kahve telvesi gibi görünen kusma, nöbet, göz ağrısı / şişme / kızarıklık, görme değişiklikleri (ışıkların etrafında gökkuşağı görme gibi) dahil olmak üzere çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaç serotonini artırabilir ve nadiren serotonin sendromu / toksisitesi adı verilen çok ciddi bir duruma neden olabilir. Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız risk artar, bu nedenle aldığınız tüm ilaçları doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Aşağıdaki belirtilerden bazılarını geliştirirseniz hemen tıbbi yardım alın: hızlı kalp atışı, halüsinasyonlar, koordinasyon kaybı, şiddetli baş dönmesi, şiddetli bulantı / kusma / ishal, kas seğirmesi, açıklanamayan ateş, olağandışı ajitasyon / huzursuzluk.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı, cilt kabarcıkları, ağız yaraları.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Duloksetin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de kişisel veya ailevi psikiyatrik bozukluk öyküsü (bipolar / manik-depresif bozukluk gibi), kişisel veya aile intihar girişimi öyküsü, kanama sorunları, kişisel veya aile öyküsü, glokom (açı kapanma tipi), yüksek tansiyon, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, nöbet bozukluğu, mide problemleri (midenin yavaş boşalması gibi), alkol kullanımı doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir. Alkol baş dönmesini veya uykulu hali kötüleştirir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının.

Diyabetiniz varsa, duloksetin kan şekerinizi etkileyebilir. Kan şekerinizi belirtildiği şekilde düzenli olarak kontrol edin ve sonuçları doktorunuzla paylaşın. Doktorunuzun diyabet ilacınızı, egzersiz programınızı veya diyetinizi ayarlaması gerekebilir.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin. Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle kanama, baş dönmesi, sersemlik veya koordinasyon kaybına karşı daha duyarlı olabilir. Yaşlı yetişkinlerin, özellikle “su hapları” (diüretikler) kullanıyorlarsa, bir tür tuz dengesizliği (hiponatremi) geliştirme olasılığı daha yüksek olabilir. Baş dönmesi veya koordinasyon kaybı düşme riskini artırabilir.

Advertisement
Çocuklar bu ilacın yan etkilerine, özellikle iştahsızlığa ve kilo kaybına karşı daha duyarlı olabilirler. Bu ilacı alan çocuklarda kilo ve boyları izleyin.

Hamilelik sırasında, bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Bu ilaç gebeliğin son 30 gününde alındığında, anne doğumda kanama riski artabilir. Bu ilaç doğmamış bir bebeğe de zarar verebilir. Hamileliğin son 3 ayında bu ilacı kullanan annelerden doğan bebekler nadiren beslenme / nefes alma zorlukları, nöbetler, kas sertliği veya sürekli ağlama gibi yoksunluk belirtileri geliştirebilir. Yenidoğanda bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, derhal doktora bildirin.

Tedavi edilmemiş zihinsel / ruh hali sorunları (depresyon, anksiyete gibi) ciddi bir durum olabileceğinden, doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe bu ilacı almayı bırakmayın. Hamileliği planlıyorsanız, hamile kalıyorsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bu ilacı hamilelik sırasında kullanmanın yararlarını ve risklerini derhal doktorunuzla tartışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: kanama / morarmaya neden olabilecek diğer ilaçlar (klopidogrel gibi antitrombosit ilaçlar, ibuprofen gibi NSAID’ler, warfarin gibi “kan sulandırıcı maddeler” dahil).

Diğer ilaçlar duloksetinin vücudunuzdan çıkarılmasını etkileyebilir, bu da duloksetinin çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında simetidin, bazı kinolon antibiyotikleri (siprofloksasin, enoksasin gibi) bulunur.

Bu ilaç, diğer ilaçların vücudunuzdan çıkarılmasını yavaşlatabilir ve bu da çalışma şekillerini etkileyebilir. Etkilenen ilaçların örnekleri arasında antiaritmik ilaçlar (propafenon, flekainid, kinidin), antipsikotikler (tioridazin gibi), trisiklik antidepresanlar (desipramin, imipramin gibi) bulunur.

Bu ilaçla MAO inhibitörleri almak ciddi (muhtemelen ölümcül) bir ilaç etkileşimine neden olabilir. Bu ilaçla tedavi sırasında MAO inhibitörleri (izokarboksazid, linezolid, metilen mavisi, moklobemid, fenelzin, prokarbazin, rasagilin, safinamid, selegilin, tranilsipromin) almaktan kaçının. Çoğu MAO inhibitörü, bu ilaçla tedaviden iki hafta önce ve en az 5 gün sonra alınmamalıdır.

Bu ilacı ne zaman başlatacağınızı veya durduracağınızı doktorunuza sorun.

Serotonini artıran başka ilaçlar da kullanıyorsanız, serotonin sendromu / toksisite riski artar. Örnekler arasında MDMA / “ecstasy”, bazı antidepresanlar (fluoksetin / paroksetin gibi SSRI’lar, desvenlafaksin / venlafaksin gibi diğer SNRI’lar dahil), triptofan ve diğerleri yer alır. Bu ilaçların dozunu başlattığınızda veya artırdığınızda serotonin sendromu / toksisite riski daha olası olabilir.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete ilaçları (alprazolam, diazepam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Aspirin, bu ilaçla kullanıldığında kanama riskini artırabilir. Bununla birlikte, doktorunuz sizi kalp krizi veya inme önleme için düşük dozda aspirin almayı yönlendirdiyse (genellikle günde 81-325 miligram dozajlarda), doktorunuz aksini söylemedikçe almaya devam etmelisiniz.

Advertisement


Leave A Reply