D Dimer Testi Nedir? Neden Nasıl Yapılır? D Dimer Yüksekliği Belirtileri

0
Advertisement

D-Dimer Testi nedir, hangi durumlarda ve nasıl yapılır? Kanda D-Dimer yüksekliğinin belirtileri nelerdir, nasıl teşhis edilir?

kan testi

Kaynak: pixabay.com

D-Dimer Testi

D-dimer testi kanda D-dimer arar. D-dimer, vücudunuzda bir kan pıhtısı çözündüğünde yapılan bir protein parçasıdır (küçük parça).

Kan pıhtılaşması, yaralandığınızda çok fazla kan kaybetmenizi önleyen önemli bir süreçtir. Normalde, vücudunuz yaranız iyileştikten sonra pıhtıyı çözecektir. Kan pıhtılaşma bozukluğu varsa, yaralanma olmadığında pıhtı oluşabilir veya gerektiğinde çözünmez. Bu koşullar çok ciddi ve hatta hayati tehlike oluşturabilir. Bu koşullardan birine sahip olup olmadığınızı bir D-dimer testi gösterebilir.

Ne için kullanılır?

D-dimer testi genellikle kan pıhtılaşma bozukluğunuz olup olmadığını bulmak için kullanılır. Bu bozukluklar şunları içerir:

 • Derin ven trombozu (DVT), bir damarın derinlerinde kan pıhtısı. Bu pıhtılar genellikle alt bacakları etkiler, ancak vücudun diğer bölgelerinde de olabilirler.
 • Pulmoner emboli (PE), akciğerlerdeki bir arterde tıkanma. Genellikle vücudun başka bir bölgesindeki kan pıhtısı gevşediğinde ve akciğerlere gittiğinde olur. DVT pıhtıları PE’nin yaygın bir nedenidir.
 • Yaygın damar içi pıhtılaşma (DIC), çok fazla kan pıhtısı oluşmasına neden olan bir durumdur. Vücutta oluşarak organ hasarına ve diğer ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. DIC’ye travmatik yaralanmalar veya belirli enfeksiyon türleri veya kanser neden olabilir.
 • İnme, beyne kan akışında bir tıkanıklık.

Neden bir D-dimer testine ihtiyacım var?

Derin ven trombozu (DVT) veya pulmoner emboli (PE) gibi kan pıhtılaşma bozukluğu belirtileriniz varsa bu teste ihtiyacınız olabilir.

DVT belirtileri şunları içerir:

Advertisement
 • Bacak ağrısı veya hassasiyet
 • Bacak şişmesi
 • Bacaklarda kızarıklık veya kırmızı çizgiler

PE belirtileri şunları içerir:

 • Nefes darlığı
 • Öksürük
 • Göğüs ağrısı
 • Hızlı kalp atımı

Bu test genellikle acil serviste yapılır. DVT semptomlarınız varsa ve bir sağlık hizmeti ortamında değilseniz, derhal tıbbi yardım alın.

D-dimer testi sırasında ne olur?

Bir sağlık uzmanı, küçük bir iğne kullanarak kolunuzdaki bir damardan kan örneği alacaktır. İğne yerleştirildikten sonra, bir test tüpüne veya şişeye az miktarda kan alınacaktır. İğne içeri veya dışarı girdiğinde biraz acı hissedebilirsiniz. Bu genellikle beş dakikadan az sürer.

Teste hazırlanmak için herhangi bir şey yapmam gerekecek mi?

D-dimer testi için herhangi bir özel hazırlık gerekmez.

D-dimer testi için herhangi bir risk var mı?

Kan testi yaptırmak için çok az risk vardır. İğnenin yerleştirildiği noktada hafif bir ağrı veya morarma olabilir, ancak çoğu semptom hızla gider.

Sonuçlar ne anlama geliyor?

Sonuçlarınız kanda düşük veya normal D-dimer seviyeleri gösteriyorsa, muhtemelen pıhtılaşma bozukluğunuz olmadığı anlamına gelir.

Advertisement

Sonuçlarınız normal D-dimer seviyelerinden daha yüksek gösteriyorsa, pıhtılaşma bozukluğunuz olduğu anlamına gelebilir. Ancak pıhtıların nerede olduğunu veya ne tür bir pıhtılaşma bozukluğuna sahip olduğunuzu gösteremez. Ayrıca, yüksek D-dimer seviyelerine her zaman pıhtılaşma problemleri neden olmaz. Yüksek D-dimer seviyelerine neden olabilecek diğer durumlar arasında hamilelik, kalp hastalığı ve yakın zamanda gerçekleşen ameliyat sayılabilir. D-dimer sonuçlarınız normal değilse, doktorunuz muhtemelen bir tanı koymak için daha fazla test isteyecektir.

Sonuçlarınız hakkında sorularınız varsa, sağlık uzmanınızla konuşun.

D-dimer testi hakkında bilmem gereken başka bir şey var mı?

D-dimer test sonuçlarınız normal değilse, doktorunuz bir pıhtılaşma bozukluğunuz olup olmadığını öğrenmek için bir veya daha fazla görüntüleme testi isteyebilir. Bunlar:

 • Doppler ultrason, damarlarınızın görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir testtir.
 • BT anjiyografi. Bu testte, kan damarlarınızın özel bir röntgen makinesinde görünmesine yardımcı olan özel bir boya enjekte edilir.
 • Havalandırma-perfüzyon (V / Q) taraması. Bunlar ayrı ayrı veya birlikte yapılabilen iki testtir. Her ikisi de bir tarama makinesinin hava ve kanın ciğerlerinizden ne kadar iyi hareket ettiğini görmesine yardımcı olmak için az miktarda radyoaktif madde kullanır.


Leave A Reply