D Harfiyle Başlayan Ülkeler ve Başkentleri, Ülke İsimleri ve Başkentler

0
Advertisement

Dünyadaki baş harfi D olan, D harfi ile başlayan ülkeler hangileridir? D Harfiyle Başlayan Ülkeler ve başkentlerinin listesi.

d ülke

Kaynak: pixabay.com

ÜLKE ADI BAŞKENTİ
 Danimarka Kopenhag
 Demokratik Kongo Cumhuriyeti Kinshasa
 Doğu Timor Dili
 Dominik Cumhuriyeti Santo Domingo
 Dominika Roseau

Yukarıdaki tablo isim şehir hayvan oyunu için elverişli olacağı gibi, coğrafya bilgisini geliştirmek isteyenler için de faydalı olacaktır.

Santo Domingo

Santo Domingo de Guzman, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti. Adanın güney kıyısında, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’in 241 km doğusunda yer alır. Hispaniola Adası’nın bulunduğu yıllardaki ve Dominikan Cumhuriyeti’nin eski adı olan Santa Domingo, Hispaniola Adası’nın en büyük kenti. Karaibler’in en önemli yerleşimlerinden biridir. Ülkenin yönetim, ticaret, endüstri (çelik, dokuma, şeker işleme, mobilya, besin), kültür (Santa Domingo Üniversitesi, Kent Üniversitesi) merkezi, ülkenin başlıca dışsatım (şeker, kahve, tütün, kakao, kereste) limanıdır.

1930’larda inşa edilen büyük dalgakıranla, Karaibler’in en korunaklı limanlarından biri durumuna getirilmiş olup dış ticaretin yarıdan fazlası buradan yapılır. Ozama Irmağı’nın sağ kıyısında, ırmağın ağzında Karaib kıyısında batı yönünde gelişme gösteren kent, rıhtım boyunca uzanan geniş George Washington Bulvarı, yeşil alanları, diktatör Trujillo döneminde gerçekleştirilen planlı, çağdaş yapıların yam sıra, birçok kez yaşanan kasırga, taşkın, yangın vb felaketler sonucu, Santo Domingo, koloni dönemi atmosferini büyük ölçüde yitirmiştir.

Tarih. Avrupalıların, batı yarıkürede sürekli yerleşime açtıkları en eski kent olan Santa Domingo, Kristof Kolomb’un kardeşi Bartholome Colombus tarafından Ozama Irmağı’nın sol kıyısında (San Cristobal 3-5 km doğusunda) kuruldu (1496). 16. yüzyıl başında Santiago de Cuzman adıyla anılmaya başlandı. Bu dönemdeki kasırgadan büyük zarar gördü, ırmağın karşı kıyısında, katedral çevresinde yeniden kuruldu. 16. yüzyıl ortalarına doğru Kristof Kolomb’un oğlu Diego Colombus ve ardılları döneminde refah düzeyinin doruğuna ulaştı. 1550’lerde, altın yatakları tükendi. İspanyol sömürgeciliğinin Karaibler’de zayıfladığı 17-18. yüzyıllarda, şeker üretimi, ekonominin temel dayanağını oluşturdu. 1822-1844 arasında Haiti’nin işgali altında kaldı. Şubat 1884’te bağımsızlığını kazanan Dominikan Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. 1936-1961 arasında diktatör Rafael Leonidas Trujillo’nun adıyla (Ciuduad Trujillo) anıldı. 1961′ de Trujillo’nun öldürülmesinden sonra başlayan iç savaşta şiddetli çarpışmalara sahne oldu. Nisan 1965’te, ikinci kez ABD müdahalesiyle karşılaştı.

Advertisement

Leave A Reply