Kopenhag Nerededir? Kopenhag Tarihi

0

Kopenhag hangi ülkededir? Kopenhag şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, Danimarka Kopenhag hakkında bilgi.

kopenhagKopenhag; Danimarka’nın başkentidir. Jutland Yarımadası’nın doğusunda, Baltık Denizi girişinde, Sjaelland Adası’nın doğu kıyısı ile Amager Adası’nın kuzey kıyısı arasındadır. Danca, “Kölsenhavn”, “Tüccarlar Limanı” anlamına gelen kent, ülkenin en önemli endüstri, ticaret ve kültür merkezi; Kuzey Avrupa’nın en büyük limanlarından biridir. İskandinavya Yarımadası ile Avrupa Kıtası arasındaki en işler ticaret yolu üzerinde bulunur. Gemi tezgâhları, dizel motor, elektrikli donanımı fabrikalarının yam sıra, kimya, dokuma, seramik, bira, önde gelen endüstri etkinlikleridir.

Tarih: 11. yüzyılda, bir kale çevresinde kuruldu, hızla gelişerek kısa sürede bir ticaret kenti durumuna geldi. Hansa Birliği’ne katıldı. 1443’te, Danimarka kralının kente yerleşmesiyle başkent oldu. 16-17. yüzyıllarda surlarla çevrilerek terk edildi. 1711’de veba salgınından 1728, 1795’teki yangınlardan büyük zarar gördü. 1800’de, İngilizler, Kopenhag’ı denizden bombaladı, İngilizlerce yakılıp yıkıldı. 19. yüzyılda yeniden bayındır duruma getirildi. 1856’da surlar kaldırıldı, 1895’te Kiel Kanalı’nın açılışı, kentin ticaret etkinliğini artırdı. İkinci Dünya Savaşı’nda, Alman işgali altında kaldı (Nisan 1940-Mayıs 1945).

Tarihsel Eserler: Ülkenin başlıca kültür merkezidir: Kopenhag Üniversites (1479), Danimarka Teknik Üniversitesi (1829), Ulusal Müze, Ortaçağ ve Yeniçağ Müzesi, Folklor Müzesi ve Avrupa’nın en zengin kitaplıklarından Kraliyet Kitaplığı, Rosenborg Şatosu, Charlottenborg Şatosu, Nötre Dame Katedrali, Yuvarlak Kale, başlıca tarihsel yapılar arasındadır.


Leave A Reply