Dalak Çıkarma Ameliyatı Nasıl Olur? Nedenleri Riskleri ve Sonrasında Yaşananlar

0

Dalak çıkarma ameliyatı nedir, neden yapılır? Dalak çıkarma ameliyatı nasıl yapılır, nedenleri ve riskleri nelerdir? Sonrasında neler yaşanır?

dalak

Dalağın çıkarılması nedir?

Dalağınız karnınızın sol tarafında göğüs kafesinin altında bulunan küçük bir organdır. Bu organ bağışıklık sisteminizin bir parçasıdır ve enfeksiyonlardan kurtulmanıza yardımcı olurken, aynı zamanda hasarlı ve eski hücreleri kan dolaşımınızdan filtreler. Dalağınızın çıkarılması gerekiyorsa, splenektomi adı verilen cerrahi bir prosedür geçireceksiniz.

Dalağın çıkarılması, zayıflamış bir bağışıklık sistemine neden olur. Enfeksiyonlar, dalak olmadan daha tehlikeli olabileceğinden, yıllık aşılara ve profilaktik antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir. Profilaktik antibiyotikler, bakteriyel bir enfeksiyonun oluşmasını önlemek için kullanılır. Mevcut bir enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılmazlar.

Dalak çıkarma nedenleri

Doktorunuzun dalağınızın çıkarılmasını önerebilmesinin birkaç nedeni vardır. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • yaralanmalardan zarar gören bir dalak
 • travmadan kaynaklanabilecek genişlemiş bir dalak veya rüptüre dalak
 • bazı nadir kan bozuklukları
 • kanser veya büyük dalak kistleri
 • enfeksiyon
 • Kan hastalıkları

Diğer tedavilere yanıt vermeyen ciddi bir kan bozukluğunuz varsa dalağınızın çıkarılması gerekebilir. Bu tip kan bozuklukları şunları içerir:

 • Orak hücre anemisi
 • hemolitik anemi
 • idiyopatik trombositopenik purpura (ITP)
 • polisitemi vera
 • Büyümüş dalak

Mononükleoz gibi viral bir enfeksiyon veya sifiliz gibi bakteriyel bir enfeksiyon dalağınızın büyümesine neden olabilir.

Dalak Ağrısı

Büyümüş bir dalak aşırı miktarda kan hücresi ve trombositi hapseder. Sonunda sağlıklı kırmızı kan hücrelerini de yakalar ve yok eder. Buna hipersplenizm denir ve kan dolaşımınızdaki sağlıklı kan hücrelerinin ve trombositlerin büyük oranda azalmasına yol açar. Dalağınız tıkanır, bu da daha sonra işleyişine müdahale etmeye başlar. Genişlemiş bir dalak anemi, enfeksiyon ve aşırı kanamaya neden olabilir. Sonunda yaşamı tehdit eden parçalanabilir.

Dalak rüptürü

Dalağınız yırtıldıysa, hayatı tehdit eden iç kanama nedeniyle derhal bir splenektomi gerekebilir. Bir rüptüre, bir araba çarpması veya dalağınızın genişlemesi gibi fiziksel bir yaralanma neden olabilir.

Kanser

Lenfositik lösemi, Hodgkin dışı lenfoma ve Hodgkin hastalığı gibi bazı kanserler dalağı etkiler. Bunlar dalağınızın genişlemesine neden olabilir ve bu da yırtılmaya yol açabilir. Dalağın ayrıca bir kist veya tümör varlığı nedeniyle çıkarılması gerekebilir.

Enfeksiyon

Dalağınızdaki ciddi bir enfeksiyon antibiyotiklere veya diğer tedavilere cevap vermeyebilir. Bu tip bir enfeksiyon daha ciddi bir apse veya iltihap ve irin birikmesine neden olabilir. Enfeksiyonu çözmek için dalağınızın çıkarılması gerekebilir.

Dalak çıkarma ameliyatlarının çeşitleri

Splenektomi geleneksel açık cerrahi veya laparoskopik veya minimal invaziv bir prosedür olarak yapılabilir. Her iki prosedür için de sedasyon altında olacaksınız.

Açık splenektomi

Geleneksel bir açık cerrahi, karnınızın merkezini kesmeyi içerir. Cerrah daha sonra dalağınızı çıkarmak için diğer dokuları ayırır. Kesi daha sonra dikişlerle kapatılır. Diğer ameliyatlardan skar dokusu varsa veya dalağınız yırtıldıysa açık cerrahi tercih edilir.

Laparoskopik splenektomi

Bu tip ameliyat minimal invazivdir ve açık cerrahiden daha hızlı ve daha az ağrılı iyileşme süresine sahiptir. Laparoskopik bir splenektomide cerrahınız karnınızda sadece birkaç küçük kesim yapar. Ardından, dalağınızın bir videosunu monitöre yansıtmak için küçük bir kamera kullanırlar. Cerrahınız dalağınızı küçük aletlerle çıkarabilir. Daha sonra küçük kesileri dikecekler. Cerrahınız dalağınızı kamerada gördükten sonra açık bir ameliyatın gerekli olduğuna karar verebilir.

ameliyat

Dalağın çıkarılmasının faydaları

Dalağınızı çıkarmak büyük bir ameliyattır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu nedenlerle, sadece gerçekten gerekli olduğunda gerçekleştirilir. Splenektominin faydaları, kan hastalıkları, kanser ve enfeksiyon gibi başka hiçbir şekilde tedavi edilemeyen sağlık sorunlarını çözebilmesidir. Yırtılmış bir dalağın çıkarılması hayatınızı kurtarabilir.

Dalak çıkarmanın riskleri

Herhangi bir büyük ameliyat geçirme riskleri şunları içerir:

 • ameliyat sırasında kan kaybı
 • anesteziden kaynaklanan alerjik reaksiyonlar veya nefes alma zorlukları
 • kan pıhtılarının oluşumu
 • enfeksiyon
 • inme veya kalp krizi

Özellikle dalağın çıkarılmasıyla ilişkili riskler de vardır. Bunlar:

 • damarda kanı karaciğerinize taşıyan bir kan pıhtısı oluşumu
 • kesi yerinde bir fıtık
 • iç enfeksiyon
 • çökmüş bir akciğer
 • mide, kolon ve pankreas dahil olmak üzere dalağınız çevresindeki organlarda hasar
 • diyaframınızın altında irin birikmesi

Açık ve laparoskopik splenektomilerin her ikisi de risk taşır.

Dalağın çıkarılması için nasıl hazırlanır?

Cerrahınız ve doktorunuz prosedürünüze hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Aldığınız tüm ilaçları ve hamile olup olmadığınızı onlara bildirmeniz gerekir. Doktorunuz muhtemelen bazı virüslere ve bakterilere karşı aşılar verecektir, çünkü dalağın çıkarılması bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Ameliyat ve beraberindeki kan kaybına katlanmak için yeterli trombosit ve kırmızı kan hücreniz olduğundan emin olmak için kan transfüzyonu almanız gerekebilir.

Doktorunuz sizden ameliyattan günler önce belirli ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilir. İşlemden birkaç saat önce herhangi bir sıvıyı hızlı ve hızlı bir şekilde içmeyi bırakmanız gerekecektir.

Dalağın çıkarılmasının tipik sonuçları

Splenektomi için görünüm, hastalığın tipine ve şiddetine veya cerrahiye yol açan yaralanmaya bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Splenektomiden tam iyileşme genellikle dört ila altı hafta sürer. Ameliyattan sonra sadece birkaç gün hastanede kalmanız gerekebilir. Cerrahınız veya doktorunuz normal aktivitelerinize ne zaman dönebileceğinizi söyleyecektir.

Dalak çıkarılması için uzun vadeli görünüm

Sağlıklıysanız uzun vadeli görünüm çok iyidir. Ancak dalağınız çıkarıldıysa, her zaman belirli enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olursunuz ve hayatınızın geri kalanı için aşılara ve profilaktik antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Antibiyotik direncinin yükselmesi profilaktik antibiyotikleri tartışmalı hale getirir. Bununla birlikte, bazı insanlarda bu önleyici tedbirler düşünülmelidir. Bu, 5 yaşından küçük çocukları içerir. Bir yıldan az bir süre önce splenektominiz varsa veya altta yatan bir immün yetmezliğiniz varsa, profilaktik antibiyotikleri düşünülmelisiniz.

Doktorunuz dalağınız çıkarıldıktan sonra sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bir plan hazırlayacaktır.


Leave A Reply