Dalaman Nerededir? Dalaman Hangi İlimize Bağlıdır? Coğrafi Özellikleri

1

Dalaman nerededir? Dalaman hangi ilimize bağlıdır? Dalaman ilçesi ve Dalaman Çayı özellikleri, hakkında bilgi.

Dalaman Kayacık Plajı

Dalaman Kayacık Plajı (Kaynak: dalaman.bel.tr)

Dalaman; Muğla İli’ne bağlı ilçe ve merkezidir. 16 köyü vardır. İlin güneydoğusunda, kuzeyden Ortaca, güneydoğudan Fethiye, güneyden Fethiye Körfezi ile çevrilidir.

Güneyi Fethiye Körfezi’ne bakan kesimi ovalık, doğu, kuzey ve batı kesimleri dağlık olan ilçenin en yüksek iki doruğu Gölgeli Dağlar (2.265 m) ve Boncuk Dağı’dır. Bu dağların etekleri yapraklı, yüksek kesimleri ise iğneyapraklı orman örtüsüne sahiptir. İlçenin başlıca akarsuyu Dalaman Çayı’ dır; suladığı Dalaman Ovası verimli bir tarım alanıdır. İklimi ılıman Akdeniz iklimidir. Ekonominin temeli tarıma (ayçiçeği yağı, pamuk, meyvecilik, orman ürünleri) ve 1971’de işletmeye açılan kâğıt fabrikasına dayanır. Son zamanlarda turizm de giderek artan bir ekonomik değere sahiptir. 1982’de işletmeye açılan Dalaman Havaalanı, ilçe ekonomisine büyük katkı sağlar. Dalaman Üretme Çiftliği’nde ilçe sınırları içinde bulunan yarı açık cezaevindeki hükümlüler de çalıştırılır.

Köyceğiz-Fethiye Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, il merkezine’ 94 km uzaklıktadır.

Dalaman Havalimanı şehrin 5 km güneyinde yer almaktadır. Dalaman, havacılık faaliyetlerinin yanı sıra, rehabilitasyon programlarının bir parçası olarak daha az tehlikeli mahkumların gönderildiği Türkiye’nin en büyük açık cezaevlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Dalaman’da bir devlet çiftliği bulunmaktadır. Tarım, özellikle narenciye, deniz seviyesinde verimli bir ovada yer aldığı için yerel ekonomide önemli bir rol oynamaktadır. Dalaman, sıcak bir Akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve soğuktur. Dalaman yıl boyunca çok güneşli bir yerdir.Yazlar uzun ve kurak, kışlar ise kısa ve serindir. Dalaman özellikle haziran ve temmuz aylarında tüm yıl boyunca çok güneşli bir yerdir. Dalaman, Türkiye’de kaydedilen en yüksek hava sıcaklığı rekorunu elinde tutuyor .

DALAMAN ÇAYI, Akdeniz Bölgesi’nin batı sınırına yakın ırmaktır. Uzunluğu 229 km. Fethiye’nin kuzeydoğusundaki Teke Dağları’ndan (Göktepe 2.407 m) Horzum Çayı adıyla doğar. Gökhisar Ovası’nda kuzey ve kuzeybatı yönlerinde akarak Acıpayam Ovası’ nın güneyinde güneybatıya döner. Bir süre Kirenis Çayı adıyla, derin vadilerde hızla akarak Köyceğiz de Akköprü’ye ulaşır. Dalaman Ovası’nı izleyen çay, Köyceğiz Gölü’nün güneyinde Akdeniz’e ulaşır. Denize dökülmeden önce Gökçay, Örençay, Cehennem derelerini alır. Yeraltı kaynaklarıyla da beslenen çaydan yer yer sulama işlerinde yararlanılır.


1 Yorum

  1. Hala gelişmesi gereken bir ilçe, Yerel halkı çok geri kafalı. Umarım Dalaman bir gün hak ettiği yere ulaşır.

Leave A Reply