Damiana Bitkisi Ne İçin Kullanılır? Kullanımı Yararları Yan Etkileri ve Dozu Nedir?

0
Advertisement

Damiana bitkisi ne işe yarar, nasıl kullanılır? Damiana kullanımının sağlık için yararları, yan etkileri, kullanım dozu nedir, hakkında bilgi.

Damiana

Damiana, Meksika, Orta Amerika ve Batı Hint Adaları’nda yetişen yabani bir çalıdır. Yaprak ve gövde ilaç yapımında kullanılır. Tarihsel olarak, çoğunlukla cinsel isteği arttırmak için kullanıldı (afrodizyak olarak).

Damiana

Damiana yaygın olarak ağızda afrodizyak olarak ve cinsel problemlerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca dispepsi, ishal ve kabızlık gibi mide şikayetlerini tedavi etmek ve menopoz ve adet öncesi sendromu (PMS) semptomlarını iyileştirmek için kullanılır. Ancak, bu koşulların herhangi biri için kullanımını destekleyecek çok az bilimsel kanıt vardır.

Nasıl çalışır?

Damiana, beyni ve sinir sistemini etkileyebilecek kimyasallar içerir.

Kullanım ve Etkinlik

  • Cinsel sorunlar. İlk araştırmalar, damiana, L-arginin, Amerikan ginsengi, Panax ginseng, ginkgo, vitaminler ve mineraller içeren spesifik bir kombinasyon ürününün, cinsel problemleri olan kadınlarda cinsel memnuniyeti artırabileceğini, orgazm sıklığını artırabileceğini ve vajinal kuruluğu azaltabileceğini düşündürmektedir.
  • Kilo kaybı. İlk araştırmalar, damiana, guarana ve yerba mate içeren spesifik bir kombinasyon ürününün alınmasının, aşırı kilolu kişilerde vücut ağırlığını azaltabileceğini düşündürmektedir.
  • Baş ağrısı.
  • Yatak ıslatma
  • Depresyon.
  • Mide ağrısı.
  • Kabızlık.
  • Zihinsel ve fiziksel dayanıklılığı artırmak.

Bu kullanımlarda damiananın etkinliğini değerlendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

Advertisement

Damiana

Yan Etkiler ve Güvenlik

Damiana, gıdalarda yaygın olarak bulunan miktarlarda ağızdan alındığında güvenlidir. Damiana tıbbi miktarlarda ağızdan alındığında olası güvenlidir, ancak ciddi yan etkiler olmuştur. 200 gram damiana özü alındıktan sonra striknin zehirlenmesine benzer konvülsiyonlar ve diğer semptomlar bildirilmiştir.

Özel Önlemler ve Uyarılar:

Hamilelik ve emzirme: Hamileyseniz veya emziriyorsanız, damiana almanın güvenliği hakkında yeterli güvenilir bilgi yoktur. Güvenli tarafta kalın ve kullanmaktan kaçının.

Diyabet: Damiana, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini etkileyebilir. Düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerine dikkat edin ve diyabetiniz varsa ve damiana kullanıyorsanız kan şekerinizi dikkatlice izleyin.

Cerrahi: Damiana kan şekeri seviyelerini etkiliyor gibi göründüğü için, ameliyat sırasında ve sonrasında kan şekeri kontrolüne müdahale edebileceği endişesi vardır. Planlanmış bir ameliyattan en az 2 hafta önce damiana kullanmayı bırakın.

Etkileşimler

Bu kombinasyonlarda dikkatli olun!

Diyabet için ilaçlar (Antidiabetes ilaçlar) DAMIANA ile etkileşime girer

Advertisement

Damiana kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini düşürmek için kullanılır. Damiana’nın diyabet ilaçları ile birlikte alınması kan şekerinin çok düşmesine neden olabilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilacınızın dozunun değiştirilmesi gerekebilir.Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar arasında glimepirid (Amaril), gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), insülin, pioglitazon (Actos), rosiglitazon ( Avandia), klorpropamid (Diabinese), glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleri.

Doz

Uygun damiana dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı durumlar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda damiana için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmayabileceğini ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketlerindeki ilgili talimatları izlediğinizden ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanınıza danışın.


Leave A Reply