Daniel François Auber Kimdir?

0
Advertisement

Daniel François Auber kimdir? Daniel François Auber hayatı, biyografisi, eserleri, operaları ve Fra Diavolo hakkında bilgi.

Daniel François Esprit AUBER

29 Ocak 1782, Caen — 13 Mayıs 1871, Paris

Fransız opera bestecisidir. Cherubini’nin öğrencisidir. 1842 yılında öğretmeninin yerine Paris Konservatuarı müdürü olmuştur. Çağın İtalyan operasının, özellikle Rossini’nin etkisinde operalar vermiştir. Başlıcaları: «Porticili Dilsiz Kız» 1828, «Fra Diavolo» 1830, «Siyah Domino» 1837, «Taç Elmasları» 1841.


FRA DİAVOLO

Üç perdelik gülünçlü operadır.
Metin: Eugene Scribe.
Bestecisi:
İlk oynanış: 1830 Paris.
Başlıca kişiler: Lorenzo (Tenor), Zerlina (Soprano), Lord Kookburn (Bariton), Pamela (Mazzosoprano), Fra Diavolo (Tenor).
Konunun geçtiği çağ ve yer: 1806 yıllarında İtalya’da Terracina.

Advertisement

Konusu:
Ünlü haydut Fra Diavolo’yu yakalamakla görevli birliğin komutanı Lorenzo otelci Matteo’nun kızı Zerlina’ya âşıktır… Kızın da kendisini sevmesine karşın zengin bir adamla evlendirilmek istenmesi genç çiftin neşesini kaçırmaktadır. Beri yanda haydut yeni bir soygun yapmış, Lord Kookburn adlı bir İngiliz turistini karısı Pamela ile tuzağa düşürüp mücevherlerini almıştır. İngiliz çifti yanlarında kendisini San Marco markisi olarak tanıtan yakışıklı bir gençle girer. Marki, aslında haydut Fra Diavolo’nun ta kendisidir Güzel Pamela’ya âşıktır sözde… Beri yanda Lorenzo’nun askerleri başarılı bir iş yapmışlar, bir baskın sonucu haydutlardan pek çoğunu öldürüp, Pamela’nın çalınan mücevherlerini bulmuşlardır. Lord, subaya armağan olarak büyük bir para verir, genç çiftin evlenmesi için engel kalmamıştır. Düğünden bir önceki gece Pamela’nın odasına girmek isteyen Marki askerlerin kuşatması üzerine saklandığı Zerlina’nın odasında yakalanır. Lord ve Lorenzo haydut olduğunu bilmedikleri Marki’yi düelloya çağırırlar. Zerlina’nın ertesi gün zengin Francesco ile evlenmesi kararlaştırılmıştır. Fra Diavolo adamlarına hazır olmalarını emreder. Bir gece önce Fra Diavolo ile Zerlina’nın odasına saklanıp yakayı güç kurtaran haydut Beppo olayı arkadaşına anlatırken Zerlina duyar, adamların haydut olduğunu anlayarak yakalatır. Lorenzo haydutları çevirip alanda oturtur. Hilesi başarı sağlamıştır; adamlarını yalnız sanan Fra Diavolo gözükür ve hemen yakalanır. Opera mutlu bir hava içinde biter.

Fra Diavolo olayı gerçekten tarihe geçmiş, İtalya’yı yıllar yılı soyan, güven bırakmayan bu tehlikeli haydut 1806’da yakalanıp idam edilmişti. Yazar Scribe, bu serüvenden esinlenerek araya bir de aşk öyküsü kattığı metni Auber’e vermiş, Fransız bestecisi günümüz sahnelerinde hâlâ yer alan tatlı melodilerle örülü ünlü operasını vermiştir.

Tanınmış bölümü: «Uvertür», «Fra Diavolo» romansı (Zerlina).


Leave A Reply