Daniel Oduber Quirós Kimdir? Kosta Rika’lı Devlet Adamının Hayatı

0
Advertisement

Daniel Oduber Quirós kimdir? Kosta Rika’Lı bir devlet adamı olan ve 1974 ile 1978 yılları arasında devlet başkanlığıda yapan Daniel Oduber Quirós hayatı.

Daniel Oduber Quirós

Daniel Oduber Quirós

Daniel Oduber Quirós Kimdir?

Daniel Oduber Quirós (d. 25 Ağustos 1921, San Jose – ö. 13 Ekim 1991, San Jose, Kosta Rika), 1974-78 arasında Kosta Rika devlet başkanı. İkinci Cumhuriyet’i (1948) kuran cuntanın üyesi ve Ulusal Kurtuluş Partisi’nin (PLN) kurucularındandır. Dışişleri bakanlığı sırasında (1962-66) ABD yanlısı bir siyaset izlemiştir. San Jose’de hukuk öğrenimi gördükten sonra avukatlığa başladı. Daha sonra Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde ve Paris’ teki Sorbonne’da öğrenimini sürdürdü. 1966 başkanlık seçiminde ılımlı muhafazakâr Jose Joaquı’n Trajos karşısında az farkla yenilgiye uğradı. 1970’te Ulusal Kurtuluş Partisi’nin önderliğini üstlendi. 1970, 1971 ve 1972’de Yasama Meclisi başkanlığına seçildi. Bu görevinde sosyal refah, seçim, bankacılık ve eğitim konularındaki reformlara öncülük etti.

1974’te başkan seçilmesinin ardından, ekonomik sorunları çözmeye çalışarak enflasyonu düşürmeye ve dış ticaret dengesini iyileştirmeye yönelik önlemler aldı. Sosyal refah uygulamalarını yaygınlaştırdı; toprak reformunu uygulamaya koydu ve çevrenin korunmasına önem verdi. 1975’te Komünist Parti’ye yasallık kazandırdı. 1977’de Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden kurdu.

Amerika Devletleri Örgütü (OAS) ve Muz İhraç Eden Ülkeler Birliği çerçevesinde Orta Amerika ülkelerinin dayanışmasını ve ekonomik bakımdan kendi kendine yeterliliklerini güçlendirmek için çalıştı. 1974 seçimlerini ABD’de hakkında açılan dava nedeniyle Kosta Rika’ya sığınmış olan ABD’li maliyeci Robert Vesco’nun bağışları sayesinde kazandığı yolundaki iddialar iktidarının sarsılmasına yol açtı. Oduber PLN’nin Vesco’dan para aldığını kabul etti, ama kaynağını öğrenince bu paralan geri ödediğini öne sürdü.

Liberia yakınlarında yer alan bir havalimanına Daniel Oduber Quirós onuruna Daniel Oduber Uluslararası Havaalanı ismi verilmiştir. Ayrıca Kosta Rika’nın başkenti San Jose şehrinde tam boy bir de heykeli yer almaktadır.

Advertisement

Leave A Reply