Davranış Bozukluğu Nedir?

0
Advertisement

Davranış bozukluğu nedir, nasıl anlaşılır? Davranış bozuklukları nelerdir, özellikleri hakkında bilgi.

davranis-bozukluguDavranış Bozukluğu; Bedensel bir neden söz konusu olmadan, özellikle toplumsal uyuma ilişkin davranışlarda baş gösteren düzensizliklerdir. Çoğu zaman davranış sosyal ya da ahlaksal olarak değerlendirilir. Böylece davranış bozukluğu terimi bazı bozuk kişilik biçimleri için, genellikle de çocuklar da görülen ve saldırganlık, hırsızlık, okuldan kaçma olaylarıyla beliren ruhsal bozukluklar için kullanılır. Psikologlar, davranış bozukluklarını nitelik ve niceliklerine göre beyin bozuklukları, kişilik bozuklukları, psikozlar ve nevrozlar olmak üzere dört ana bölüme ayırmışlardır:

1- Beyin bozuklukları, organik bir bozukluğun etkisiyle ortaya çıkar. Genellikle yaşlılar ve alkoliklerde görülür.

2- Kişilik bozukluklarında gerçekle olan bağlantı kopmaz ve sanrıları rastlanmaz. Ancak toplumsal ilkelerden sapan kişilik özellikleri geliştirmiş olmaları önemli bir sorundur.

3- Psikoz şiddetli bir davranış bozukluğu olup gözetim altında bakımı gerektirir. Psikotikler gerçekten oldukça uzak bir dünyada yaşarlar. Sanrılara, duygu ve düşünce bozukluklarına sıkça rastlanır.

Advertisement

4- Nevroz, hafif şiddette olup kişinin aşırı kaygılı ve huzursuz olmasını, işinde ve toplumsal ilişkilerde yetersizleşmesini içeren bir davranış bozukluğudur. Hastane tedavisi gerektirecek kadar önemli bir davranış bozukluğu değildir.


Leave A Reply