Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Ne Demektir? Atasözünün Anlamı Hikayesi, Kompozisyon

0

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir atasözünün açıklaması nedir? Atasözünün anlamı ve hikayesi nedir, örnek cümleler, hakkında kompozisyon.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir:

ANAFİKİR : İyice bilmediğimiz bir durum hakkında fikir yürütmemeliyiz.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir

Arka resim kaynak: pixabay.com

Hiç davul çalanın yakınında bulundunuz mu? Bulunduysanız bilirsiniz, o uzaktan bize hoş gelen sesin, ne kadar kafa şişirici, baş ağrıtıcı olduğunu. Çoğu şeyler de böyledir: Uzaktan bakarsınız, hoşunuza gider, imrenirsiniz. Oysa, gerçek öyle değildir. İmrenerek baktığınız o şey, başkalarına rahatsızlık vermektedir.

Açıklaması:

Kimileri herhangi bir olayı gereğince araştırmadan, gerekli gözlemleri yapmadan, o olay hakkında yorum yapmaya kalkarlar. Böyleleri sonunda da büyük bir yanılgıya düşerler. Oysa bir konuda görüş bildirebilmek için, yalnız duyularla yetinmemeli, bizzat gözlem yapmalı, sağlam bir kanaate sahip olduktan sonra görüş bildirmeliyiz. Olayları bize uzaktan göründükleri şekilde değerlendirmek, onların oluşlarındaki incelikleri tanımamamıza yol açar. Olayları yaşayanların, bir ürün ortaya koyanların çektiği sıkıntıları, işin içine girmeyenin bilmesi mümkün değildir.

Hikayesi;

Kızın birini, sevmediği birine vermişler. Kızın gönlü ise başka bir delikanlıda olsa da, zengin diye, kendinden yaşça büyük çirkin bir adama nikâhlayıp, düğüne başlamışlar. Düğün evininde, davullar, zurnalar neşeyle çalmaya başlamış. Davulun tokmağı her vurulup gümlediğinde kızcağızın yüreği cız eder ve üzüntüden fenalıklar geçirirmiş.

Köyün bütün genç kızları düğün evinde, gelin kızın etrafında toplanmış, konuşurlarken, kızlardan birisi:

“Ahhh!” demiş,”Şu davulun sesi ne kadar da hoşuma gidiyor. Acaba bizim evin önünde de böyle çaldığı günleri Allah bana gösterir mi ?”
Gelin kız ümitsizce içini çekmiş: “Ah, ah” demiş. “Davulun sesi uzaktan çok hoş gelir sen bir de bana sor.”

Bu deyim, işlerin göründüğü kadar iyi olmadığı durumlarda kullanılır.

Örnek Cümleler;

  • İşsiz evde oturmak çok çalışmak zorunda olanlara güzel gibi görünebilir ancak işin aslı başkadır, Davulun sesi uzaktan hoş gelir.
  • Sen onunla evli olmayı kolay mı sanıyorsun, tabi davulun sesi uzaktan hoş geliyor.
  • Bazen parası olmak insanın başına dert olur ama olmayanlar için davulun sesi uzaktan hoş gelir.
  • Çocuğu olmamayı rahatlık mı sanıyorsun, davulun sesi uzaktan hoş geliyor, biz burada çocuk özlemi yaşıyoruz.

Davulun Sesi Uzaktan Hoş Gelir Kompozisyon

Yakınında bulunduğumuz zaman, davulun sesi kulağı tırmalar ve dinleyeni rahatsız eder. Benzer öyle durumlar vardır ki, içinde yaşayanı rahatsız ederken, uzaktan bakanlar ona imrenir. Kimi işler de uzaktan ilginç görüldüğü halde, o işte çalışanları sıkabilir.

Dışarıdan baktığımızda bize hoş gelen kimi meslekleri yakından tanıyınca, onların hiç de düşündüğümüz gibi olmadığını anlayabiliriz. Kültür, yetenek ve kişiliğimize uygun düşmeyen meslekleri seçersek, başarılı ve mutlu olabilir miyiz? Kan gördüğü zaman bayılan bir kişinin doktor; disiplinli bir tempoya ayak uyduramayan birinin subay olması doğru olur mu?

Birçokları artist ya da şarkıcı olmak tutkusuyla yanıp tutuşur. Onlar için artistlik ya da şarkıcılık, sadece güzel elbiseler, son model bir araba, mal mülk ve zenginlik demektir. Oysa, gerçek, arzulananlardan çok daha değişiktir. Bir kez, o yere ulaşabilmek hiç de kolay değildir ve bunu başarabilenlerin sayısı da oldukça azdır. Şöhrete ve servete ulaşanların da tümünün mutlu olduğunu söyleyemeyiz. O noktaya ulaşabilmek için kimbilir ne kadar yıpranmış, ne gibi fedakârlıklara katlanmak zorunda kalmışlardır. Belki de bu yolda yitirdikleri, kazandıklarından çok fazladır.

Olayları ve kişileri uzaktan değerlendirmek, bizi çoğu kez yanlış sonuçlara götürür. Bu da gerçeklerin öğrenilmesini engeller veya geciktirebilir. Olayların içyüzünü öğrenmeden yorum yapmamalı, kişileri de görünüşlerine göre değerlendirmemeliyiz.


Leave A Reply