Dede Korkut Boğaç Han Hikayesi, Boğaç Han Kısaca Özeti

24
Advertisement

Dede Korkut hikayelerinden Boğaç Han isimli hikayenin özeti, Dede Korkut Boğaç Han’da neler anlatılır, konusu hakkında bilgi.

Dede Korkut Boğaç Han Hikayesi

Dede Korkut Boğaç Han Hikayesi

Dede Korkut Boğaç Han Hikayesi

Oğuz ili’nde Bayındır Han adında bir han vardı. Bayrağı altındaki beylere her yıl büyük bir şölen verirdi. Bir gün, gene böyle büyük bir şölen veriyordu.

Oğuz İlinin dört bir yanından gelecek beylere ayrı ayrı çadırlar hazırlamıştı. Oğlu olanlar ak çadırlara, kızı olanlar al çadırlara, hiç çocuğu olmayanlar da kara çadırlara yerleşecekti.

Beylerden Dirse Han da şölene çağrılmıştı. Kırk yiğidiyle, Bayındır Han’ın obasına geldi. Hiç çocuğu olmadığı için onu kara çadırlardan birine yerleştirdiler. Dirse Han buna çok üzülmüştü. Hani oracıkta yer yarılsa, hemen içine giriverecekti.

Dirse Han, şölenden dönünce, olup bitenleri karısı Karayazılı Hatun’a anlattı. Baş başa verip Tanrı’ya yakardılar.

Günlerden bir gün, Tanrı onlara tosun gibi bir erkek evlat verdi. Yıllar çabuk geçti. Dirse Han’ın oğlu tığ gibi bir delikanlı oldu çıktı. Yalnız Oğuz İli’nin geleneklerine göre, önemli bir iş göremediği için ona bir türlü ad konamamıştı.

Advertisement

Bir gün Bayındır Han’ın canı boğa güreştirmek istedi. Güreşin yapılacağı alanda Dirse Han’ın oğlunun üç arkadaşıyla oyun oynamakta olduğunu görünce, boğanın ortaya salıverilmesini emretti.

Öbür üç çocuk, boğayı görünce, çil yavrusu gibi dağılıp kaçıştılar. Yalnız Dirse Han’ın oğlu yerinden kıpırdamadı. Herkes, merakla, ne olacak diye bekliyordu.

Dirse Han’ın oğlu, boğanın tam alnına öyle bir yumruk savurdu ki hayvancağız sendeledi, olduğu yerde kaldı. Delikanlıyla boğanın güreşi pek uzun sürmedi. Dirse Han’ın oğlu, boğayı kanlar içinde yere serdi. Bayındır Han, gördüklerinden pek memnun kalmıştı. Dirse Han’ın oğluna Boğaç Han adının verilmesini buyurdu.

Boğaç Han, yiğit, gözü pek, iri yapılı bir delikanlıydı.

Onu sevenler olduğu gibi sevmeyenler de vardı. Babasının Kırk Yiğit’i onu sevmeyenlerin başında geliyordu. Kırk Yiğit, Boğaç Han’ı mertçesine yenemeyeceklerini bildikleri için, aralarında bir oyun tasarlayıp delikanlıyı babası Dirse Han’ın gözünden düşürmek, hattâ öldürtmek istediler.

Kırk Yiğit, Dirse Han’ın karşısına çıktılar. Boğaç Han’ın kötü niyetli bir kişi olduğunu, gizli işler hazırladığını anlattılar. Dirse Han buna inanmıştı. Öfkesinden küplere bindi. Oğlunu öldürmek için bir av düzenledi. O devirde delikanlıların babalarıyla ava çıkabilmeleri çok önemli bir olaydı. Boğaç Han da, annesi de, kıvanç içinde ava hazırlandılar. Dirse Han’ın neler tasarladığını nereden bileceklerdi ki!

Bir tesadüf eseri Boğaç Han, avdan ağır yaralı kurtulmuştu. Annesi, kırk yardımcısıyla birlikte, oğlunun yanına koştu. Boğaç Han’ı iyileştirmek için gece-gündüz çalıştı.

Advertisement

0 kırk kötü kişi gene de Boğaç Han’la uğraşmaktan vazgeçmemişlerdi. İkinci bir oyun daha hazırladılar. Dirse Han gene onların sözüne inanıp oğluna kızdı. Yalnız, şimdi Boğaç Han da akıllanmıştı. Kendisinin Kırk Yiğit’iyle birlikte kırk kötü adamın üzerine at koşturdu. Kanlı bir savaş oldu ama, sonunda suçluyla suçsuz anlaşıldı.

Dirse Han yaptıklarına pişman oldu. Bayındır Han da, Boğaç Han’a beylik üstüne beylik verdi. Dirse Han oğlunun şerefine şölenler düzenledi. Oğuz İli’ nin dört bucağından gelenler Boğaç Han ile babasını kutladılar. Dede Korkut da geldi, Boğaç Han üzerine bir türkü düzdü.


24 yorum

Leave A Reply