Dehidrasyon Nedir? Nedenleri Çocuklarda Dehidrasyon Belirtileri Tedavisi

0
Advertisement

Dehidrasyon nedir, neden meydana gelir? Dehidrasyonun belirtileri nelerdir, nelere dikkat etmeli, tedavisi nasıl yapılır? Hakkında bilgi

Dehidrasyon

Dehidrasyon Nedir?

Dışarıda hava sıcak olduğunda terler ve susarız. Peki neden? Susuzluk bir dehidratasyon belirtisi olabilir. Dehidrasyon, vücudunuzun doğru çalışmak için yeterli su içermediği anlamına gelir.

İnsanlar yediklerinden ve içtiklerinde vücutlarına su temin ederler. Terlerken, idrar yaparken, ishal olduğumuzda su kaybedereriz. Hatta nefes alıp verirken bile su kaybederiz.

Vücudumuzun düzgün çalışması için suya ihtiyacı var. Genellikle, kaybettiğiniz suyu telafi edebiliriz ancak vücudumuz kaybettiği suyu yerine koymazsa, kendimizi hasta hissetmeye başlarız. Ve ihtiyacımız olan suyu almamız çok uzarsa, hasta oluruz ve hastaneye gitmemiz gerekebilir.

Çocuklarda Dehidrasyon

Çoğu zaman çocuklar oyun oynarken, eğlenirken dehidrate olurlar. Bu durum genellikle dışarısı çok sıcakken oyun oynayıp çok terlemekten kaynaklanır. Ancak kapalı bir spor salonunda basketbol oynarken de gerçekleşebilir.

Advertisement

Çocuklar aynı zamanda hasta olduklarında dehidrate olabilirler. Midedeki bir virüsün varlığı ishale sebep olabilir ve ishal de su kaybına neden olur. Bunun üzerine, muhtemelen çok fazla açlık veya susuzluk hissedilmez.

Boğaz ağrısı varsa, yiyecek veya içecek zor olabilir. Ve ateş durumunda, vücudunun kendisini soğutmak için deriden buharlaştırdığı sıvılar sebebiyle su kaybı olur. Bu yüzden hasta olunduğunda çok miktarda sıvı tüketmek gerekir.

Dehidrasyon Belirtileri Nelerdir?

Susuzluk en önemli ipucudur. Diğer belirtiler:

Baş dönmesi veya yorgun hissetmek
Hızlı kalp atışı
Kuru dudaklar ve ağız
Dehidrasyonun diğer bir belirtisi, fazla idrara çıkmamak ve idrarın koyu ve keskin kokulu olmasıdır.

Ne yapılmalı?

Eğer mümkünse ilk etapta susuz kalmamaya çalışın. Fiziksel aktivite sırasında ve sonrasında su içmek, özellikle sıcak olduğunda bol su tüketmek gereklidir. Dehidrasyon, sıcak çarpması gibi ısıya bağlı hastalıklarla birlikte gerçekleşebilir.

Advertisement

Sıcak günlerde serin tutacak kıyafetler giymek ve gölgede bulunmak akıllıca olacaktır.

Hastaysanız, susuz veya aç değilseniz bile, su veya seyreltilmiş meyve suyu gibi sıvıları tüketmeye devam edin. Meyve ve sebzeler gibi diğer gıdalar da su içerir.

Limonata, gazoz, kola, ice tea gibi içeceklerin içinde vücudunuzun ihtiyaç duymadığı kadar çok miktarda şeker bulunur. Bazıları aynı zamanda kafein de içerir ve bu da sizi daha çok idrara çıkmak için zorlar. Başka bir deyişle, vücudunuza sıvılardan kurtulmasını söyler. Ve bu da yapmanız gerekenin tam tersi!

Doktora gitmek gerekli mi?

Bazı dehidrasyon vakaları evde halledilebilir. Ancak bazen yeterli değildir. Özellikle çocuklarda sıcaklığa bağlı bir hastalığın oluşması veya kusma veya ishale neden olan bir virüs varsa hemen bir doktora veya acil servise gitmesi gereklidir.


Leave A Reply