Dekapin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Dekapin ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Dekapinin yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Dekapin neyi tedavi eder, hakkında bilgi

Dekapin

Dekapin

Kullanımları

Bu ilaç, nöbet bozukluklarını, bazı psikiyatrik durumları (bipolar bozukluğun manik fazı) tedavi etmek ve migren baş ağrılarını önlemek için kullanılır. Beyindeki belirli doğal maddelerin (nörotransmitterler) dengesini geri yükleyerek çalışır.

Dekapin nasıl kullanılır?

Divalproex sodyum almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı doktorunuzun belirttiği şekilde ağızdan alın. Mide rahatsızlığı meydana gelirse yiyeceklerle birlikte alabilirsiniz. Tableti tamamen yutun. Ağzı veya boğazı tahriş edebilecek tableti ezmeyin veya çiğnemeyin.

Dozaj yaşınıza, kilonuza, tıbbi durumunuza, tedaviye yanıtınıza ve alabileceğiniz diğer ilaçlara bağlıdır. Kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) doktorunuza ve eczacınıza söylediğinizden emin olun. En fazla faydayı sağlamak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Kanınızdaki ilaç miktarını sabit tutmak için her gün aynı saatte kullanmayı unutmayın.

Advertisement

Bu ilaç nöbetler için kullanılıyorsa, doktorunuza danışmadan almayı bırakmayın. İlaç aniden kesilirse durumunuz daha da kötüleşebilir. Dozunuzun kademeli olarak azaltılması gerekebilir.

Divalproex sodyum akut migren baş ağrısını hafifletmez. Akut ataklar için doktorunuzun önerdiği diğer ilaçları alın.

Yan etkiler

İshal, baş dönmesi, uyuşukluk, saç dökülmesi, bulanık / çift görme, adet dönemlerinde değişiklik, kulaklarda çınlama, titreme, kararsızlık, kilo değişiklikleri olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Dışkınızda nadiren kısmi tabletler görebilirsiniz. Bu, belirli bağırsak bozukluklarınız (ileostomi, kolostomi gibi) varsa oluşabilir. Dışkınızda kısmi tabletler görürseniz derhal doktorunuza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Herhangi bir durum (nöbet, bipolar bozukluk, ağrı gibi) için antikonvülsan alan az sayıda insan depresyon, intihar düşünceleri / girişimleri veya diğer zihinsel / ruh hali sorunları yaşayabilir. Siz veya aileniz, depresyon belirtileri, intihar düşünceleri / girişimleri, kendinize zarar verme düşünceleri dahil olmak üzere ruh halinizde, düşüncelerinizde veya davranışlarınızda olağandışı / ani değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuza bildirin.

Advertisement

Şiddetli (bazen ölümcül) beyin bozukluğu (ensefalopati), özellikle bazı metabolik bozuklukları (üre döngüsü bozuklukları) olan hastalarda nadiren meydana gelmiştir. Açıklanamayan zayıflık, kusma veya ani zihinsel / ruh hali değişiklikleri (karışıklık gibi), göğüs ağrısı, kolay morarma / açıklanamayan kanama, hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı, ellerin / ayakların şişmesi, kontrolsüz göz hareketi (nistagmus), soğuk / titreme hissi, hızlı nefes alma, bilinç kaybı geliştirirseniz doktorunuza bildirin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: ateş, şişmiş lenf düğümleri, döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Divalproex sodyum almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: karaciğer hastalığı, pankreatit, bazı metabolik bozukluklar (üre döngüsü bozuklukları, Alpers-Huttenlocher sendromu gibi), alkol kullanımı, kanama sorunları, beyin hastalığı (demans), böbrek hastalığı, düşük vücut suyu (dehidrasyon), zayıf beslenme.

Kesilme, çürük veya yaralanma riskinizi azaltmak için jilet ve tırnak makası gibi keskin nesnelerle dikkatli olun ve temas sporları gibi etkinliklerden kaçının.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç baş dönmesi veya uyku hali yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içecekleri sınırlayın.

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluğa, baş dönmesine, kararsızlığa veya titremeye daha duyarlı olabilir. Uyuşukluk, baş dönmesi, dengesizlik düşme riskini artırabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir.

Bu ilaç anne sütüne geçer. Emen bebeklere yönelik herhangi bir zarar bildirimi olmamasına rağmen, emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: belirli antidepresanlar (örn., Amitriptilin, nortriptilin, fenelzin), bazı antibiyotikler (doripenem, imipenem gibi karbapenemler), meflokin, orlistat, nöbet için diğer ilaçlar (örn., Etosuksimid, lamotrijin, fenitoin, rufinamid, topiramat), rifampin, warfarin, vorinostat, zidovudin.

Kalp krizi veya inme önleme gibi özel tıbbi nedenlerle doktorunuz tarafından reçete edildiği gibi düşük doz aspirin (genellikle bu dozlar günde 81-325 miligramdır) devam etmelidir. Herhangi bir nedenle aspirin kullanıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Alkol, antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi), uyku veya anksiyete için ilaçlar (alprazolam, zolpidem gibi), kas gevşeticiler (karizoprodol gibi) , siklobenzaprin) ve narkotik ağrı kesiciler (kodein, hidrokodon gibi) kullanıyorsanız doktorunuza bildirin.

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Bu ilaç bazı laboratuvar testlerini (örn. İdrar ketonları) etkileyebilir. Laboratuvar personelinin ve doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply