Deniz Kaplumbağalarının Özellikleri, Deniz Kaplumbağaları Hakkında Bilgi

1
Advertisement

Deniz Kaplumbağaları nasıl ürer? Deniz Kaplumbağaları bakımı, ne yer, deniz kaplumbağalarının hayatı, hakkında bilgi.

deniz kaplumbağası

Kaynak: pixabay.com

Deniz Kaplumbağaları

Yaşayan kaplumbağaların en büyüğü olan dev deniz kaplumbağası genellikle 2 metre uzunluğa ve 540 kg ağırlığa erişebilir. Uzun kabuğu boyunca bir kaç sıra kabartı bulunur. Ayrıca kabuğu levhalar yerine deriye gömülü küçük kemiklerden oluşur. Dev deniz kaplumbağası tüm kaplumbağalar arasında en iyi yüzeni ve belki de soyu en eskiye dayananıdır.

En çok 2 metre uzunluğuna ve 400 kg ağırlığa ulaşabilen bayağı deniz kaplumbağası (Caretta Caretta) ile uzunluğu 1 metreyi ve ağırlığı 180 kgı aşabilen yeşil kaplumbağa en tanınmış türler arasındadır. Soyu tükenme tehlikesi gösteren bu türlerin Akdeniz’deki en önemli üreme bölgesi Türkiye kıyılarıdır. Türkiye’de yumurta bıraktıkları kıyılar özellikle Köyceğiz ile Samandağ arasında kalır. Günümüzde Köyceğiz’e bağlı Dalyan yöresi koruma altına alınmıştır.

Yavru Deniz Kaplumbağası

Kaynak : pixabay.com

Yeşil kaplumbağanın sırt kabuğu yeşilimsi ve genellikle sarımsı yada kahverengimsi lekelidir. Lezzetli etinden çorba yapıldığı için çorba kaplumbağası adıyla da tanınır. Ama artık avı birçok ülkede yasaktır. Akdeniz’in yanı sıra tropik bölge denizlerinde bulunur. Balıklar ve deniz yumuşakçaları başlıca besinleri arasındadır. Bayağı deniz kaplumbağası da kızılımsıdır. Coğrafi dağılımları beslenme alışkanlıkları bakımından yeşil kaplumbağaya benzer.

Deniz kaplumbağaları bazen binlerce millik uzun yolculuklar yaparak dişilerin yumurtalarını bırakacakları kıyılara ulaşırlar. Bu yolculukların neden yapıldığı, kesin göç yolları ve her yıl aynı kıyıları nasıl buldukları hala gizemini korumaktadır. Dişiler yumurtalarını bırakmak için kıyıya çıktıklarında korumasız durumdadırlar. Üstelik kuma gömdükleri yumurtalar ve yumurtadan çıkar çıkmaz denize koşmaya başlayan yavrular iri deniz kuşları ve yengeç gibi deniz hayvanları için kolay birer av olmaktadır. Ama kıyı sığlıklarından kurtulan yavrular gizemli yolculukları için hazır beklemektedir.

deniz kaplumbağası

Kaynak: pixabay.com

DENİZKAPLUMBAĞASIGİLLER

DENİZKAPLUMBAĞASIGİLLER, (Lat. Chelomidae). Pullusürüngenler takımının, Denizkaplumbağaları alt takımından bir familya.

Advertisement

Tropik denizlerde yaşadığı gibi soğuk bölgelerde de yaşarlar. Düz kalp biçimli sırt kabukları, önde yuvarlak kenarlı, arkada sivri uçludur. Yüzücü ayaklarını kabuklarının içlerine çekemezler. Kürek biçimli ön ayaklan hareketsiz tırnakları, kumanda işlevi gören kısa arka ayakları belirgin özellikleridir. Büyük ve açık denizlerde yaşarlar. Karaya yalnızca yumurta bırakmak için çıkarlar. Çorba kaplumbağası, karet kaplumbağası, kiremitli kaplumbağa en iyi bilinen türleridir.


1 Yorum

Leave A Reply