Denizin Kanı Kitap Özeti Karakterleri Yorumlar, Tarık Dursun K.

0
Advertisement

Tarık Dursun K.’nun Denizin Kanı adlı kitabı konusu, karakterleri, yorumlar, kısa özeti, tanıtımı. Denizin Kanı kitabı ile ilgili bilgi.

Denizin Kanı Kitap Özeti

Denizin Kanı Kitap Özeti – Tarık Dursun K.

Kitabın Adı:Denizin Kanı
Kitabın Yazarı:Tarık Dursun K.

Kitabın Özeti:

Olaylar Ege kıyılarında bir kasabada geçer. Çevrenin gelir kaynağı süngercilik, deniz ağası Hacı’nın elindedir. Süngercileri çok ucuza çalıştırır. Yoksulluk canlarına yettiğinden, süngerciler Hacı’ya boykot yaparlar. Amaçları, birleşerek bir av teknesi almak ve Hacı’nın sömürüsünden kurtulmaktır.

Hacı, Ali Ağa’nın mirasına konmuştur. Çıkarcı, düzenbaz, kurnaz bir adamdır. Sünger mevsimi gelince yeni bir sünger ekibi kurar. Köydeki tayfalar bu duruma bir çare ararlar. Olan paraları tükenir. Karılarının altınlarını bozdurup harcarlar, yine de amaçlarına ulaşamazlar.

Yeni avcılar acemidir. Çıktıkları ilk seferde bir ölü ile vurgunlu dönerler. Ertesi gün de vurgun yerler. İyi iş çıkaramayacaklarını anlayan Hacı onlara yol verir.

Advertisement

Köyde artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Tayfaların karıları arasında bir dedikodu, bir kaynaşmadır başlar. Şaban Reis’e kızarlar. Çünkü tayfaları o ayaklandırmıştır. Bir gün çeşme başında Şaban Reis’in karısını döverler. Şaban ve Ethem Reis’ler bu olaya üzülürler. Çaresiz kalarak Şaban Reis’i Hacı’ya gönderirler. Şaban Reis işi kabul ettiklerini söyler, ardından da hınçla yüzüne tükürür Hacı’nın. Fakat çok sinirlenen ve kahırlanan Şaban Reis dışarı çıkınca kalp krizinden ölür.

Tayfalardan Kara Mustafa, köy kızlarından Iraz’ı sever. Ailesinden ister. Denizcilerin köydeki durumu parlak olmadığından annesi kızı vermez. Bunun üzerine, Mustafa Iraz’ı kaçırır. Sonra, ailenin de durumu kabullenmesiyle iki genç evlenirler.

O gün süngere çıkılır. Mustafa iyi dalgıçtır, önce o dalar, ama vurgun yer, sol yanı felce uğrar. Artık hiç bir işe yaramayacaktır.

Öteden beri Iraz’a göz diken Hacı, bu felâketten yararlanmaya kalkışır. Iraz’ı ayartmaya çalışır. Olacakları sezen Mustafa, çiftesine dayanarak Hacı’nın evine gider. Hacı yalnız olduğundan korkar. Mustafa üç kez ateş eder, yazık ki, eli felçli olduğu için vuramaz. Arkadan gelen Hacı’nın adamı İsmail Mustafa’yı kurşun yağmuruna tutar. Mustafa kanlar içinde yere serilir…

Kitap Hakkında Yorumlar ve Yargı

«…Gerçekten de ‘Denizin Kanı’ bir yandan çok ilginç ve temelli bir sorun üstüne oturtulmuş hareketli ve çok cepheli bir konuyu sürüklerken, bir yandan da, ara nağmesi ya da geçiş taksimi kabilinden, bölümler arasında sayfalarca süren şiirli anlatımlar, efsane ya da çevre tasvirine dayanan duygulu parçalar sunuyor. Tarık Dursun’un üslubu da gittikçe daha güzelleşiyor, daha özgün ve başarılı bir gelişmeyle karşımıza çıkıyor.» (Muhtar Körükçü).

«…Denizin Kanı’nda da halkın diline doğru bir kayma görülmektedir. Bir yandan anlatım özelliklerinin benimsenmesi, öte yandan halk deyimleriyle atasözlerine fazlaca yer verilmesi bunu göstermektedir. Tasvirlere, konuşmalara yaslanan Tarık, şiirli bir dille, ama romanın yapışma, anlatımına fazlaca zararlı olmayan şiirli bir dille örüyor romanını. Bize öyle görünüyor ki, Tarık’ın dili zorlaması, halk dilinden yararlanarak yeni denemelere, anlatım denemelerine girişmesi romanımızın geleceği bakımından çok yararlı olacaktır. Tarık, bütün gördüklerini nesnel olarak, bir roman ekseninde geliştirip sunuyor bize. Hal çaresi göstermiyor romancı olarak. Ama onun hal çaresi, Şaban Reis’in ve ona inananların direnmeleridir.» (Muzaffer Uyguner).

Advertisement


Leave A Reply