Diazepam İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Diazepam ilaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Diazepam yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Diazepam neyi tedavi eder?

Diazepam

Diazepam

Kullanımları

Diazepam, anksiyete, alkol yoksunluğu ve nöbetleri tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca kas spazmlarını hafifletmek ve tıbbi prosedürlerden önce sedasyon sağlamak için kullanılır. Bu ilaç beyni ve sinirleri sakinleştirerek çalışır. Diazepam, benzodiazepinler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir.

Diazepam nasıl kullanılır?

Diazepam almaya başlamadan önce prospektüsü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bu ilacı, doktorunuzun belirttiği şekilde yiyecekle birlikte veya yiyeceksiz ağızdan alın. Bu ilacın sıvı formunu kullanıyorsanız, özel bir ölçüm cihazı / kaşık kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayacağınız için ev tipi kaşık kullanmayın.

Konsantre çözeltiyi kullanıyorsanız, sağlanan ilaç damlalığını kullanın ve ölçülen dozu az miktarda sıvı veya yumuşak yiyecekle (elma püresi, puding gibi) karıştırın. Tüm karışımı hemen alın. Karışımı daha sonra kullanmak üzere saklamayın.

Advertisement

Dozaj, tıbbi durumunuza, yaşınıza ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır. Dozunuzu artırmayın veya bu ilacı reçetelenenden daha sık veya daha uzun süre kullanmayın. Durumunuz daha hızlı iyileşmeyecek ve yan etki riskiniz artacaktır. Yönlendirildiğinde ilacı uygun şekilde durdurun.

Aniden bu ilacı kullanmayı bırakırsanız, yoksunluk belirtileri (sallama, karın / kas krampları, kusma, terleme, anksiyete, huzursuzluk, nöbetler gibi) olabilir. Yoksunluğun önlenmesine yardımcı olmak için doktorunuz dozunuzu yavaşça düşürebilir. Diazepam’ı uzun süre veya yüksek dozlarda kullandıysanız, yoksunluk daha olasıdır. Bu ilaç uzun süre kullanıldığında, işe yaramayabilir. Bu ilaç iyi çalışmıyorsa doktorunuzla konuşun.

Birçok insana yardımcı olsa da, bu ilaç bazen bağımlılığa neden olabilir. Bir madde kullanım bozukluğunuz varsa (uyuşturucu / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi) bu risk daha yüksek olabilir. Bağımlılık riskini azaltmak için bu ilacı tam olarak reçete edildiği gibi alın. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Doktorunuz veya eczacınız bunu güvenle yapabileceğinizi söylemedikçe, bu ilacı kullanırken greyfurt yemekten veya greyfurt suyu içmekten kaçının. Greyfurt, bu ilaçla yan etki riskini artırabilir. Daha fazla bilgi için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Doktorunuz tarafından yönlendirilirse, en fazla yararı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak alın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatlerde alın.

Durumunuz devam ederse veya kötüleşirse doktorunuza bildirin.

Advertisement

Yan etkiler

Uyuşukluk, baş dönmesi, yorgunluk, bulanık görme veya kararsızlık oluşabilir. Bu etkilerden herhangi biri sürerse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza bildirin.

Doktorunuzun bu ilacı reçete ettiğini unutmayın, çünkü size olan yararın yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar vermiştir. Bu ilacı kullanan birçok insanın ciddi yan etkileri yoktur.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza bildirin: zihinsel / ruh hali değişiklikleri (hafıza sorunları, ajitasyon, halüsinasyonlar, karışıklık, huzursuzluk, depresyon), konuşmada sorun, yürüme zorluğu, kas güçsüzlüğü, titreme (titreme), idrara çıkma, gözleri / cildi sararma, enfeksiyon belirtileri (gitmeyen boğaz ağrısı, ateş, titreme gibi).

Yavaş / sığ solunum gibi çok ciddi yan etkileriniz varsa hemen tıbbi yardım alın.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler de dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz hemen tıbbi yardım alın: döküntü, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğaz), şiddetli baş dönmesi, nefes darlığı.

Bu olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Önlemler

Diazepam almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya diğer benzodiazepinlere (oksazepam, temazepam gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla bilgi için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi söyleyin, özellikle: belirli bir kas hastalığı (miyastenia gravis), akciğer / solunum problemleri (KOAH, uyku apnesi gibi), zihinsel / ruh hali bozuklukları (depresyon, düşünceler gibi) intihar, psikoz), kişisel veya aile öyküsü olan bir madde kullanım bozukluğu (ilaçların / alkolün aşırı kullanımı veya bağımlılığı gibi), glokom, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı.

Bu ilaç baş dönmesi veya uykulu yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba kullanmayın, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın. Alkollü içeceklerden kaçının. Bazı sıvı ürünler alkol içerebilir. Doktorunuzdan veya eczacınızdan bu ürünü güvenle kullanmasını isteyin.

Ameliyattan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünler (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) hakkında bilgi verin.

Bazı çocuklar için, sakinleştirici bir etkiye sahip olmak yerine, diazepam zıt / zihinsel değişikliklere (ajitasyon, halüsinasyonlar, huzursuzluk gibi) neden olan ters etkiye sahip olabilir.

Advertisement

Yaşlı yetişkinler bu ilacın yan etkilerine, özellikle uyuşukluğa ve koordinasyon kaybına daha duyarlı olabilir. Bu yan etkiler düşme riskini artırabilir. Bazı yaşlı yetişkinler için, sakinleştirici bir etkiye sahip olmak yerine, diazepam zıt / zihinsel değişikliklere (ajitasyon, halüsinasyonlar, huzursuzluk gibi) neden olan ters etkiye sahip olabilir.

Bu ilacın hamilelik sırasında kullanılması önerilmez. Doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Hamile kalırsanız veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal doktorunuza bildirin. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

Bu ilaç anne sütüne geçer ve emziren bir bebek üzerinde istenmeyen etkileri olabilir. Bu ilacı kullanırken emzirme önerilmez. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etki riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin bir listesini tutun (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) ve doktorunuzla ve eczacınızla paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler şunlardır: klozapin, fluvoksamin, orlistat, sodyum oksibat.

Bu ilaç uyuşukluğa veya solunum problemlerine neden olabilecek diğer ürünlerle birlikte alınırsa ciddi yan etki riski (yavaş / sığ solunum, şiddetli uyuşukluk / baş dönmesi gibi) artabilir. Opioid ağrı veya öksürük gidericiler (kodein, hidrokodon gibi), alkol, uyku veya anksiyete için diğer ilaçlar (alprazolam, lorazepam, zolpidem), kas gibi diğer ürünleri alıyorsanız doktorunuza veya eczacınıza bildirin. gevşeticiler (karizoprodol, siklobenzaprin gibi) veya antihistaminikler (setirizin, difenhidramin gibi).

Uyuşukluğa neden olan bileşenler içerebileceğinden tüm ilaçlarınızdaki etiketleri (alerji veya öksürük ve soğuk algınlığı ürünleri gibi) kontrol edin. Eczacınıza bu ürünlerin güvenli kullanımını sorun.

Bu ilaç, muhtemelen yanlış test sonuçlarına neden olan belirli laboratuvar testlerine müdahale edebilir. Laboratuvar personelinin ve tüm doktorlarınızın bu ilacı kullandığınızı bildiğinden emin olun.


Leave A Reply