Digoksin İlaç Nedir? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

0
Advertisement

Digoksin İlaç ne için kullanılır, ne işe yarar? Digoksin İlaç yan etkileri ve kullanım şekli nasıldır? Digoksin İlaç neyi tedavi eder?

Digoksin

Digoksin

Kullanımlar

Digoksin, genellikle diğer ilaçlarla birlikte kalp yetmezliğini tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca belirli düzensiz kalp atışı türlerini (kronik atriyal fibrilasyon gibi) tedavi etmek için de kullanılır. Kalp yetmezliğini tedavi etmek, yürüme ve egzersiz yapma yeteneğinizi korumanıza yardımcı olabilir ve kalbinizin gücünü artırabilir. Düzensiz bir kalp atışını tedavi etmek, egzersiz yapma yeteneğinizi de artırabilir.

Digoksin, kardiyak glikozitler adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. Kalp hücrelerinin içindeki bazı mineralleri (sodyum ve potasyum) etkileyerek çalışır. Bu, kalpteki gerilimi azaltır ve normal, sabit ve güçlü bir kalp atışını sürdürmesine yardımcı olur.

Digoksin nasıl kullanılır?

Bu ilacı, genellikle günde bir kez veya doktorunuzun önerdiği şekilde, yemekle birlikte veya yemeksiz ağızdan alın. Bu ilacın sıvı halini kullanıyorsanız, üretici tarafından sağlanan damlalığı kullanarak dozu dikkatlice ölçün. Doğru dozu alamayabileceğiniz için ev kaşığı kullanmayın.

Lif içeriği yüksek yiyecekler yerseniz veya belirli ilaçları alırsanız, vücudunuz bu ilacı da emmeyebilir. Bu nedenle, bu ilacı lif içeriği yüksek (kepek gibi) gıda ürünlerini yemeden en az 2 saat önce veya sonra alın. Kolestiramin, kolestipol veya psilyum da alıyorsanız, bu ürünlerden herhangi birini almadan önce digoksin dozunuzu aldıktan sonra en az 2 saat bekleyin. Antasitler, kaolin-pektin, magnezya sütü, metoklopramid, sülfasalazin veya aminosalisilik asit alıyorsanız, bunları digoksin dozunuzdan mümkün olduğunca uzakta alın. İlaçlarınızı ne zaman alacağınızdan emin değilseniz eczacınıza sorunuz.

Advertisement

Bu ilacın dozu, tıbbi durumunuza, yaşınıza, vücut ağırlığınıza, laboratuvar testlerine ve tedaviye yanıtınıza bağlıdır.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Hatırlamanıza yardımcı olması için her gün aynı saatte kullanın. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayınız. İlaç aniden kesildiğinde bazı koşullar daha da kötüleşebilir.

Doktorunuza durumunuzun düzelmediğini veya kötüleştiğini söyleyin.

Yan etkiler

Mide bulantısı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, iştahsızlık ve ishal olabilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Bu beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin: güçsüzlük, zihinsel / ruh hali değişiklikleri, görme değişiklikleri (bulanık veya sarı / yeşil görme gibi), erkeklerde genişlemiş / hassas göğüsler.

Advertisement

Bu ilaç belirli bir düzensiz kalp atışını tedavi etmek için kullanılsa da, nadiren diğer düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Alışılmadık derecede hızlı / yavaş / düzensiz kalp atışı fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin: kızarıklık, kaşıntı / şişme (özellikle yüz / dil / boğazda), şiddetli baş dönmesi, nefes almada güçlük.

Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Önlemler

Digoksin almadan önce, alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin; veya benzeri ilaçlar (digitoksin gibi); veya başka alerjiniz varsa. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek aktif olmayan bileşenler içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek problemleri, tiroid problemleri (yetersiz veya aşırı aktif) hakkında bilgi verin.

Bu ilaç baş dönmesi yapabilir veya görüşünüzü bulanıklaştırabilir. Güvenli bir şekilde yapana kadar araba sürmeyin, makine kullanmayın veya uyanıklık veya net görüş gerektiren herhangi bir şey yapmayın.

Kanınızdaki bazı doğal minerallerin dengesi (kalsiyum, magnezyum, potasyum) bu ilacın vücudunuzda nasıl çalıştığını etkileyebilir. “Su hapları” (diüretikler) gibi bazı ilaçlar bu minerallerin normal dengesini etkileyebilir. Bir “su hapı” alıyorsanız veya geçmişinizde mineral dengesizliği varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Doktorunuza veya eczacınıza besin takviyesi almanız veya özel bir diyet uygulamanız gerekip gerekmediğini sorun.

Kalbinizde ameliyat veya belirli prosedürler (elektriksel kardiyoversiyon gibi) yapmadan önce, doktorunuza veya diş hekiminize bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Bebekler ve çocuklar bu ilacın etkilerine, özellikle kalp atışı üzerindeki etkilerine karşı daha duyarlı olabilir.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Digoksin anne sütüne geçer. Emzirilen bebeklere herhangi bir zarar bildirilmemiş olsa da, emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Advertisement

Etkileşimler

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu yazı olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Diğer ilaçlar digoksinin vücudunuzdan atılmasını etkileyebilir ve bu da digoksinin çalışma şeklini etkileyebilir. Örnekler arasında azol antifungaller (itrakonazol gibi), dronedaron, lapatinib, makrolid antibiyotikler (klaritromisin, eritromisin gibi), propafenon, rifampin bulunur.

Bazı ürünlerde kalp yetmezliğinizi kötüleştirebilecek maddeler bulunur. Eczacınıza hangi ürünleri kullandığınızı söyleyin ve bunları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı sorun (özellikle öksürük ve soğuk ürünler, diyet yardımcıları veya ibuprofen / naproksen gibi NSAID’ler).


Leave A Reply