Dijital Vatandaşlık Nedir? Neden Önemlidir? Dijital Vatandaş Nasıl Olmalıdır?

0
Advertisement

Dijital vatandaşlık nedir, iyi bir dijital vatandaş nasıl olmalıdır? Dijital vatandaşlık neden önemlidir, neleri içerir, hakkında bilgi.

Dijital Vatandaşlık

Kaynak: pixabay.com

Dijital Vatandaşlık

Dijital vatandaşlık, toplumla herhangi bir düzeyde etkileşim kurmak için bilgisayarları, interneti ve dijital cihazları kullanan herhangi birinin sorumlu bir teknoloji kullanımı anlamına gelir. Teknolojik ilerlemenin hızı artmaya devam ederken, dünya bir bütün olarak günlük aktiviteler için İnternete daha bağımlı hale geliyor. Bu, bir banka hesabını kontrol etmek, bir ürün satın almak veya bir arkadaşınızla iletişim halinde olmak anlamına gelebilir. Bu nedenle dijital vatandaşlar, “İnternet’i düzenli ve etkili bir şekilde” kullananlardır.

İyi Bir Dijital Vatandaş Nasıl Olmalıdır?

  • Herkes için eşit dijital hakları ve erişimi savunur.
  • Çevrimiçi alanlarda başkalarına saygılı davranır ve asla siber zorbalık yapmaz.
  • Başkalarının dijital çalışmalarını, kimliğini veya mülkünü çalmaz veya zarar vermez.
  • Çeşitli dijital kanallar aracılığıyla iletişim kurarken uygun kararlar verir.
  • Öğrenmelerini ilerletmek için dijital araçlar kullanır ve değişen teknolojilere ayak uydurur.
  • Sorumlu çevrimiçi satın alma kararları verir ve ödeme bilgilerini korur.
  • Tüm dijital forumlarda temel insan haklarını destekler.
  • Kişisel bilgileri, zarar verebilecek dış güçlerden korur.
  • Teknolojinin sağlık risklerini, fizikselden psikolojiğe kadar proaktif olarak sınırlar.

İyi dijital vatandaşlar, dijital araçlar aracılığıyla birbirleriyle nasıl bağlantı kuracaklarını, empati kuracaklarını ve kalıcı ilişkiler kuracaklarını bilirler.

Öte yandan kötü dijital vatandaşlık, siber zorbalığı, sorumsuz sosyal medya kullanımını ve İnternetin nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağına dair genel bir bilgi eksikliğini beraberinde getirir.

çocuklar bilgisayar

Kaynak: pixabay.com

Dijital vatandaşlık neden önemlidir?

Çocuklar artık ilkokuldan itibaren kişisel cihazlara erişebiliyorlar. Okullar ayrıca, öğrencilere kullanmaları için teknoloji sunuyor veya okulda kullanmaları için kendi cihazlarını getirmeleri gerekebiliyor. Gelecekleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmaması için öğrencilere teknolojilerini uygun şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmek önemlidir.

Dijital olanlar dahil tüm eylemlerimizin sonuçları vardır. Öğrencilerin bunları bilmeleri ve anlamaları gerekir, böylece iyi seçimler yapabilirler. Sosyal medyanın kullanımı hızla arttı. Öğrenciler artık hayatlarını dijital olarak yaşıyor. Bazıları Instagram, Twitter, YouTube ve hatta kaydedebilecekleri müzik içeren kısa bir video olan Tik Tok’u kullanarak hayatlarının her yönünü doğrudan sosyal medyada paylaşıyor.

Advertisement

İşverenler artık görüşme sürecinde ne tür bir kişiyi işe aldıklarını görmek için Facebook dahil sosyal medya sitelerini kontrol ediyor. Bugün çocuklara çevrimiçi bilgi ve fotoğraf yayınlamanın yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğretmek onların gelecekleri için faydalıdır.

Siber zorbalar, sosyal medya, mesajlaşma ve doğrudan mesajlar (DM) ve e-posta gibi kişisel mesajlar aracılığıyla başka bir kişiyi perişan etmek için teknolojiyi kullanıyor. Okullarda zorbalık uzun zamandır sorun olurken, siber zorbalık artıyor. Pek çok çocuk dijital olarak başkalarına karşı acımasız olmayı daha kolay bulur çünkü o kişiyle olan ilişkisinde bir kopukluk vardır. Kabadayı artık kurbana bakmak zorunda değil. Bir mesaj gönderebilir ve onunla işlerini bitirebilirler. Öğrencilere siber zorbalıkla nasıl başa çıkacaklarını ve bundan nasıl kaçınacaklarını öğretmek, zihinsel sağlıkları ve güvenlikleri için çok önemlidir.


Leave A Reply