Dil Balığı Nasıl Bir Balıktır? Özellikleri Yaşam Alanları Kullanımı Hakkında Bilgi

0

Dil balığı nasıl bir balıktır? Dil balığının özellikleri, yaşam alanları, mutfakta yeri ve dil balığı hakkında bilgi.

dil balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

DİLBALIĞI, (Lat. Solea solea)

Yanyüzergiller familyasından bir balık türü. Akdeniz, Batı Avrupa kıyılan ve Kuzey denizlerinde yaşar. Uzunluğu 20-50 cm arasındadır. Vücut yapısı yassı ve düzdür.

Pulları dikenli gri-yeşil, yan taraflarda açıktır. Sırt yüzgeci ağız ve burun hizasından başlar. Ağzı dar ve sola doğru kıvrıktır. Tatlı suların denize karıştığı kıyılarda balçık ve kuma gömülür. Ilıman bölgelerde gelgit hareketiyle ırmaklara da girer. Nisan-Ağustos ayında 1-2 milyon yumurta bırakır. Eti çok lezzetliyse de küçüklüğü nedeniyle ekonomik değeri azdır.

Özellikleri

Küçük gözler vücudun sağ tarafında birbirine yakındır. Bu, balığa avını geçmek için yarı yarıya kuma gömülü olarak gizlenme imkanı verir. Ortak taban, diğer tüm yassı balıklar gibi, vücudun her iki tarafında bir gözü olan “sıradan” bir balık olarak yumurtadan çıkar. Genç, yaklaşık bir santimetre uzunluğunda yassı balığa dönüşür. Üst taraf grimsi kahverengi ve alt taraf beyazdır. Ortak taban maksimum 70 cm (28 inç) uzunluğa yaklaşır.

Dağılım ve Yaşam Alanı

Dibi kum veya çamurla kaplayan nispeten sığ su tercih edilir.Doğu Atlantik Okyanusu’nda, Norveç’in güneyinden Senegal’e ve hemen hemen tüm Akdeniz’de bulunur. Kışın, güney Kuzey Denizi’nin biraz daha sıcak sularına çekilir.

dil balığı

Kaynak: commons.wikimedia.org

Mutfakta Dil Balığı

Şefler, Dil balığını hafif, tatlı tadı ve çok yönlülüğü ve fileto çıkarmadaki kolaylığı nedeniyle tercih ederler.
Balık, çeşitli tariflerde bir arada iyi duran filetolar verir. Dil balığı fileto usulü ayıklandığında besin değerini kaybetmemiş olacaktır. Derisi alınan balığın kuyruk ve baş kısmını keserek ayırmak kolay olduğundan, rahatça temizlenebilir. İç organlarını ise kolayca temizlemek için bıçağın uç kısmı size bu konuda yardımcı olacaktır.

Limon, tuz ve birkaç baharatlarla harmanlanan dil balığı ızgara üzerinde hem daha hafif hem de daha leziz şekilde tabaklarınızı süsleyecektir

Dilbalığıgiller, (Lat. Soleidae)

Kemiklibalıklar familyası. Kuzey denizlerinde ve Türkiye sularının kumluk kıyı bölgelerinde yaşarlar. İki gözü de sol yanında yer alır. Sağ yanlarına yatarak yüzerler. Yaşadıkları yerin rengini alırlar. Dilbalığı, Avrupa dilbalığı, Limon dilbalığı, Bantlı dilbalığı, Japon dilbalığı en bilinen türleridir.


Leave A Reply