Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0

Dişlerimize bakmak için neler yapabiliriz? Diş bakımında dikkat edilecek hususlar nelerdir? Diş sağlığı hakkında bilgi.

Ağız Ve Diş SağlığıDiş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Advertisement

Bir lokmayı ne kadar iyi çiğnersek sindirimi o kadar kolay olur; mide yorulmaz, sağlığımız bozulmaz. Yediklerimizi iyi çiğneyebilmek için de dişlerimizin sağlam olması gerekir. Bunun için, dişlerimizin bakımına büyük önem vermeliyiz.

Diş bakımında, dişi fırçalamak, çürük dişleri tedavi ettirmek yeterli değildir. Her şeyden önce, dişe zarar verecek şeyleri yapmamaya dikkat etmelidir. Dişlerimize en çok zarar veren şeyler şunlardır:

• Çok sıcak, çok soğuk yiyecekler. — Dişin mine tabakasının çatlamasına yol açarlar. Diş çürümesinin ilk adımı ise budur. Hele, soğuk yedikten sonra sıcak, sıcak yedikten sonra da soğuk bir şey yemek dişlere çok zararlıdır.

• Dişlerle sert maddeler kırmak. — Pek çoğumuz fındık, ceviz gibi sert kabuklu yiyecekleri dişlerimizle kırarız. Bu ise, mine tabakasını çatlatacağı için, dişlerimize büyük zararlar verir.

Advertisement

• Şekerli, nişastalı maddeler. — Diş çürümesinin en önemli nedenlerinden biri de, şekerli, nişastalı maddelerin meydana getirdiği asitlerdir. Ağzımızdaki bakteriler, bu şekerli, nişastalı maddeleri aside çevirirler. Bu asitler, küçücük bir çatlaktan bile içeriye girerek, mine tabakasını deler, oradan da dişin ikinci tabakası olan fildişine geçerler. Bu bakımdan, şekerli maddeleri yedikten sonra da ağzı iyice yıkamalıdır.

• Dişleri kurcalamak. — Firkete, iğne gibi sert, sivri şeylerle dişleri kurcalamak da mine tabakasının çatlamasına yol açar.

Demek oluyor ki, dişlerimizin sağlam kalmasını istiyorsak, önce zararlı şeyleri yapmaktan kaçınmalıyız. Diş bakımının en önemli şartı ise, hiç kuşkusuz, ağız, diş temizliğidir. Yemeklerden sonra, hiç olmazsa sabah, akşam dişlerimizi fırçalarsak, ağzımızda, diş kovuklarında yerleşen bakterilerin zararlı etkilerini önlemiş oluruz. Dişlerin fırçalanması, ayrıca, diş etlerinin kuvvetlenmesini de sağlar.


Leave A Reply