Disgrafi Nedir? Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Tedavisi ve Disgrafi ile Yaşamak

0
Advertisement

Disgrafi bozukluğu nedir, belirtileri nelerdir? Çocuklar ve yetişkinlerde disgrafi nasıl anlaşılır, tedavi seçenekleri ve disgrafi ile yaşamak

Disgrafi

Disgrafi yazı ile ilgili problemlerle karakterize bir öğrenme güçlüğüdür. Çocukları veya yetişkinleri etkileyebilecek nörolojik bir bozukluktur. Okunması zor kelimeler yazmanın yanı sıra, disgrafisi olan insanlar iletişim kurmaya çalıştıkları sırada yanlış kelime kullanma eğilimindedir.

Disgrafinin nedeni her zaman bilinmemekle birlikte, yetişkinlerde bazen travmatik bir olay sonucu gelişir.

Durum teşhis edildikten sonra, okulda ve hayatta karşılaşılan bazı zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olacak stratejileri öğrenebilirsiniz.

disgrafi

Semptomlar neler?

Okunamayan el yazısı yaygın bir disgrafi belirtisidir, ancak kötü yazısı olan herkesin bozukluğu yoktur. Disgrafiniz varsa düzgün el yazısına sahip olmak da mümkündür, ancak düzgün bir şekilde yazmak uzun zaman ve çok çaba gerektirebilir.

Advertisement

Disgrafinin bazı ortak özellikleri şunlardır:

 • yanlış yazım ve büyük harf kullanımı
 • el yazısı ve basılı harflerin karışımı
 • harflerin uygunsuz boyutlandırılması ve boşluk bırakılması
 • kelimeleri kopyalamada zorluk
 • yavaş veya yorucu yazı
 • kelimeleri yazmadan önce görselleştirme güçlüğü
 • yazarken olağandışı gövde veya el pozisyonu
 • El kramplarına neden olacak şekilde kalemi sıkı tutma
 • yazarken elini izlemek
 • yazarken kelimeleri yüksek sesle söylemek
 • cümle içindeki harfleri ve kelimeleri çıkarma

Disgrafinin diğer etkileri

Disgrafisi olan insanlar genellikle yazarken başka şeylere konsantre olmakta zorlanırlar. Bu, sınıf ya da toplantı sırasında not almayı zorlaştırabilir, çünkü her kelimeyi kağıda dökmeye çok dikkat edilir. Söylenen diğer şeyler gözden kaçabilir.

Disgrafisi olan öğrenciler de el yazısı düzgün olmadığı için özensiz veya tembel olmakla suçlanabilir. Bu, benlik saygısını etkileyebilir ve kaygıya, güven eksikliğine ve okula karşı olumsuz tutumlara yol açabilir.

disgrafi

Disgrafiye ne sebep olur?

Çocukluk çağında disgrafi görülürse, bu genellikle ortografik kodlama ile ilgili bir sorunun sonucudur. Bu, çalışma belleğinin yazılı kelimeleri ve bu sözcükleri yazmak için ellerinizin veya parmaklarınızın hareket etmesi gereken yolu hatırlamanızı sağlayan bir yönüdür.

Disgrafi ile çocuklar veya yetişkinler, cümle, kelime ve hatta bireysel mektupların yazılmasını planlamak ve yürütmek için daha zorlanırlar. Harfleri ve kelimeleri nasıl okuyacağınızı, heceleyeceğinizi veya tanımlayacağınızı bilemezsiniz.

Advertisement

Yetişkinlerde disgrafi geliştiğinde, nedeni genellikle inme veya başka bir beyin hasarıdır. Özellikle, beynin sol parietal lobunda yaralanma disgrafiye yol açabilir. Beyninizin üst kısmında sağ ve sol paryetal lob vardır. Her biri okuma ve yazma gibi çeşitli becerilerin yanı sıra ağrı, ısı ve soğuk gibi duyusal işlemlerle de ilişkilidir.

Kimler disgrafi riski altındadır?

Araştırmacılar hala bazı çocukların disgrafi gibi öğrenme güçlüklerinin nedenlerini öğreniyorlar. Öğrenme güçlüğü genellikle ailelerde görülür veya erken doğum gibi doğum öncesi gelişim ile ilişkilidir.

Disgrafisi olan çocuklar genellikle başka öğrenme güçlüklerine sahiptir. Örneğin, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna (DEHB) sahip olmak riski artırabilir. Çünkü dikkat, hem yazma hem de okuma yetenekleriyle yakından bağlantılıdır.

Disgrafi ile ilişkili diğer öğrenme güçlükleri arasında disleksi (okuma güçlüğü) ve sözlü ve yazılı dil öğrenme güçlüğü yer alır. Belirtileri, kelimeleri bir cümle içinde doğru sıraya koymada zorluk ve kelimeleri hatırlamada zorluktur.

Disgrafi ve disleksi

Disleksi bir okuma bozukluğudur ve disgrafi bir yazma bozukluğudur, ancak bazen birbiriyle karıştırılabilir. Çünkü disleksi olan insanlar yazma ve hecelemede problem yaşayabilirler.

Her iki öğrenme bozukluğuna de sahip olmak mümkündür, ancak uygun bir tanı koymak önemlidir, bu nedenle bir veya her iki koşulun da ilgilenilmesi gerekir.

disgrafi

Disgrafi nasıl teşhis edilir?

Disgrafiyi teşhis etmek için genellikle bir doktor ve lisanslı bir psikolog veya öğrenme güçlüğü çeken insanlarla çalışmak için eğitilmiş uzmanlar da dahil olmak üzere bir uzmanlar ekibi gerekir. Bir meslek terapisti, okul psikoloğu veya özel bir eğitim öğretmeni de teşhis koymaya yardımcı olabilir.

Çocuklar için teşhis sürecinin bir kısmı bir IQ testi ve akademik çalışmalarının bir değerlendirmesini içerebilir. Belirli okul ödevleri de incelenebilir.

Yetişkinler için, bir doktor tarafından yapılan yazılı çalışma veya yazılı test örnekleri değerlendirilebilir. Dil işleme sorunlarının olup olmadığını anlamanıza yardımcı olması için kelimeleri bir kaynaktan diğerine kopyalamanız istenebilir.

Hangi tedaviler mevcut?

Mesleki terapi, el yazısı becerilerini geliştirmede yardımcı olabilir. Terapötik aktiviteler şunları içerebilir:

Advertisement
 • yazma işlemini kolaylaştırmak için kalem tutmayı çalışma
 • kil modelleme ile çalışma
 • parmakla yazı izleme
 • labirentine içinde çizgi çizme
 • bağlantı noktaları yapboz oyunları

Ayrıca, çocukların ve yetişkinlerin kağıt üzerinde düzgünce mektuplar ve cümleler oluşturmalarına yardımcı olabilecek çeşitli yazma programları da vardır.

Diğer öğrenme güçlükleri veya sağlık sorunları varsa, tedavi seçeneklerinin de bu koşulları ele alması gerekecektir. Örneğin DEHB’yi tedavi etmek için ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

Disgrafi ile yaşamak

Bazı insanlar için mesleki terapi ve motor beceri eğitimi yazma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Diğerleri için, ömür boyu sürecek bir zorluk olmaya devam ediyor.

Disgrafisi olan bir oğlunuz veya kızınız varsa, çocuğunuzun okulu ve öğretmenleri ile çalışmak önemlidir. Yardımcı olabilecek bazı sınıf stratejileri şunları içerir:

 • sınıfta belirlenmiş bir not tutan kişi
 • notlar ve diğer ödevler için bilgisayar kullanımı
 • yazılı sınavlar yerine sözlü sınavlar ve ödevler
 • testler ve ödevler için fazladan zaman
 • öğretmen tarafından çıktılar, kayıtlar veya dijital formda verilen ders veya ders notları
 • yazmayı kolaylaştırmak için özel tutamaklı kalemler veya diğer yazı gereçleri
 • geniş çizgili veya grafik kağıdı kullanımı

Ve sizin veya çocuklarınızın disgrafi için aldığınız tedavinin yeterli olmadığını düşünüyorsanız, pes etmeyin. Çocuğunuz için agresif bir savunucu olmanız gerekebilir, ancak öğrencilere her türlü öğrenme zorluğu ile hizmet etmek için tasarlanmış yasalar ve okul politikaları olduğunu unutmayın.


Leave A Reply