Dishidrotik Egzema Nedir? Nedenleri Belirtileri Önlenmesi ve Tedavisi

0
Advertisement

18Dishidrotik Egzema nedir, neden gelişir? Dishidrotik Egzemanın nedenleri ve belirtileri nelerdir? Dishidrotik Egzema nasıl önlenir, tedavisi nasıldır?

Dishidrotik Egzema

Dishidrotik egzama veya dishidroz, kabarcıkların ayak tabanlarınızda ve / veya ellerinizin avuç içlerinde geliştiği bir cilt durumudur.

Dishidrotik Egzema

Kabarcıklar genellikle kaşıntılıdır ve sıvı ile dolabilir. Kabarcıklar normalde yaklaşık iki ila dört hafta sürer ve mevsimsel alerjiler veya stres ile ilişkili olabilir.

Dishidrotik egzamaya ne sebep olur?

Dishidrotik egzamanın kesin nedeni bilinmemektedir. Uzmanlar, durumun saman nezlesi gibi mevsimsel alerjilerle ilişkili olabileceğine inanıyor, bu nedenle kabarcıklar bahar alerjisi mevsiminde daha sık patlayabilir.

Didroidrotik egzama geliştirme riski kimlerdir?

Doktorlar, yüksek düzeyde stres yaşıyorsanız (fiziksel veya duygusal) veya alerjiniz varsa, durumu geliştirme riskinizin daha yüksek olduğuna inanmaktadır. Bazı doktorlar, dishidrotik egzamanın bir tür alerjik reaksiyon olabileceğini düşünmektedir.

Advertisement

Elleriniz veya ayaklarınız genellikle nemli veya sudaysa veya çalışmanız sizi kobalt, krom ve nikel gibi metallere maruz bırakıyorsa, dishidrotik egzama gelişme olasılığı daha yüksek olabilir.

Çocuklarda dishidrotik egzama

Egzama veya atopik dermatit, çocuklarda ve bebeklerde yetişkinlerden daha yaygındır. Yaklaşık yüzde 10 ila 20’sinde bir çeşit egzama vardır. Tersine, dishidrotik egzama çocukları da etkileyebilir, ancak genellikle 20-40 yaş arası yetişkinlerde görülür.

Dishidrotik egzama belirtileri

Dishidrotik egzamanız varsa, parmaklarınızda, ayak parmaklarınızda, ellerinizde veya ayaklarınızda kabarcıklar oluştuğunu fark edersiniz. Kabarcıklar bu alanların kenarlarında daha yaygın olabilir ve muhtemelen sıvı dolu olacaktır.

Bazen, özellikle ağrılı olabilen büyük kabarcıklar oluşur. Kabarcıklar genellikle çok kaşıntılı olacaktır ve cildinizin pullaşmasına neden olabilir. Etkilenen bölgeler çatlayabilir veya dokununca acı verebilir.

Kabarcıklar kurumaya başlamadan üç haftaya kadar sürebilir. Kabarcıklar kurudukça ağrılı olabilecek cilt çatlaklarına dönüşürler. Etkilenen bölgelerde, cildinizin daha kalın veya süngerimsi olduğunu fark edebilirsiniz.

Dishidrotik egzama nasıl teşhis edilir?

Birçok durumda, doktorunuz cildinizi dikkatlice inceleyerek dishidrotik egzamayı teşhis edebilir. Dishidrotik egzama semptomları diğer cilt rahatsızlıklarına benzer olabileceğinden, doktorunuz belirli testleri yapmayı tercih edebilir.

Advertisement

Testler, laboratuvar testi için küçük bir deri parçasının çıkarılmasını içeren bir cilt biyopsisini içerebilir. Biyopsi, kabarcıklarınızın mantar enfeksiyonu gibi diğer olası nedenlerini ekarte edebilir.

Doktorunuz dishidrotik egzama salgınınızın doğrudan alerjilerle ilişkili olduğuna inanıyorsa, alerji cilt testi de isteyebilir.

Dishidrotik egzama nasıl tedavi edilir?

Bir dermatoloğun dishidrotik egzamayı tedavi etmesinin birkaç yolu vardır. Şiddeti ve diğer faktörler hangi tedavileri önereceklerini belirler. Sizin için doğru olanı bulmadan önce birden fazla tedaviyi denemek gerekebilir.

İlaçlar veya tıbbi tedaviler

Hafif durumlar için, ilaçlar doğrudan cildinize uyguladığınız kortikosteroid krem ​​veya merhem içerir. Daha şiddetli durumlar için topikal steroid, steroid enjeksiyonu veya hapı reçete edilebilir.

Kullanılan diğer tıbbi tedaviler:

  • UV ışık uygulamaları
  • büyük kabarcıkların boşaltılması
  • antihistaminikler
  • çeşitli kaşıntı önleyici kremler
  • Protopic ve Elidel gibi bağışıklık bastırıcı merhemler (bu nadir bir tedavi seçeneğidir)
  • Cildiniz enfekte olursa, enfeksiyonu tedavi etmek için antibiyotik veya diğer ilaçlar da verilecektir.

Hafif bir dishidrotik egzama yaşıyorsanız, doktorunuz semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olmak için Claritin veya Benadryl gibi antihistaminikler reçete edebilir.

Evde tedavi

Ellerinizi ve ayaklarınızı soğuk suya batırmak veya günde iki ila dört kez, her seferinde 15 dakika boyunca ıslak, soğuk kompres uygulamak, kaşıntılı cilt ile ilgili rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir.

Doktorunuz, kompres kullandıktan sonra bir merhem veya zengin nemlendirici uygulamanızı önerebilir. Bir nemlendirici de kuruluğa yardımcı olabilir ve bu nedenle bazı kaşıntıları da azaltabilir.

Diyet

İlaçlar alevlenmelere ayak uydurmuyorsa, diyetinizi değiştirmek yardımcı olabilir. Bir nikel veya kobalt alerjisinin egzamaya neden olabileceğine inanıldığından, bunları içeren yiyecekleri diyetten çıkarmak yardımcı olabilir.

Bazıları diyetinize A vitamini eklemenin yardımcı olacağını, ancak bunu yapmadan önce doktorunuza sormayı unutmayın.

Ayak tedavisi

Dishidroz, parmaklarınızda veya ellerinizin avuçlarında olduğu kadar yaygın olmasa da, ayak tabanlarınızda da ortaya çıkabilir. Ayaklarınızın tedavisi diğer bölgelerin tedavisine benzer.

Advertisement

Ağrınızı ve kaşıntıyı daha da kötüleştirmekten kaçınmak için, kabarcıklarınızı çizmemeye çalışın. Ellerinizi düzenli olarak yıkamanız önemli olsa da, sık sık el yıkama gibi suyla yoğun temastan kaçınmak isteyebilirsiniz.

Parfümlü losyonlar ve bulaşık deterjanı gibi cildinizi tahriş edebilecek ürünler kullanmaktan da kaçınmalısınız.

Dishidrotik egzama komplikasyonları

Dishidrotik egzamadan kaynaklanan ana komplikasyon genellikle kaşıntıdan kaynaklanan rahatsızlık ve kabarcıklardan kaynaklanan ağrıdır.

Bu bazen bir parlama sırasında o kadar şiddetli olabilir ki, ellerinizi kullanmayı veya hatta yürümeyi sınırlandırabilirsiniz. Ayrıca bu bölgelerde enfeksiyon kapma olasılığı da vardır.

Ek olarak, kaşıntı veya ağrı şiddetli ise uykunuz bozulabilir.

Önlenmesi ve kontrolü

Ne yazık ki, dishidrotik egzamayı önlemenin veya kontrol etmenin kanıtlanmış bir yolu yoktur. En iyi tavsiye, günlük nemlendiriciler uygulayarak, parfümlü sabunlar veya sert temizleyiciler gibi tetikleyicilerden kaçınarak ve nemlenmiş olarak cildinizi güçlendirmeye yardımcı olmaktır.

Uzun vadede ne beklenebilir?

Dishidrotik egzama genellikle birkaç hafta içinde komplikasyon olmadan kaybolacaktır. Etkilenen cildi çizmezseniz, belirgin bir iz bırakmayabilir.

Etkilenen bölgeyi çizerseniz, daha fazla rahatsızlık hissedebilirsiniz veya durumunuzun iyileşmesi daha uzun sürebilir. Kabarcıklarınızı çizmenin patlatmanın bir sonucu olarak bakteriyel bir enfeksiyon da geliştirebilirsiniz.

Dishidrotik egzama salgını tamamen iyileşebilse de tekrarlayabilir. Dishidrotik egzamanın nedeni bilinmediğinden, doktorlar durumu önlemek veya iyileştirmek için henüz yollar bulamamıştır.

Advertisement


Leave A Reply