Dışkıda Kan Siyah Dışkı Nedenleri Nelerdir? Nasıl Önlenir? Tehlikeli Midir?

0

Koyu renk siyah dışkı ve kanlı dışkı nedenleri nelerdir? Tehlikeli midir? Nasıl anlaşılır? Koyu dışkının tedavisi ve alınacak önlemler.

Siyah dışkı gastrointestinal sisteminizde kanama veya diğer yaralanmalara işaret edebilir. Koyu renkli yiyecekleri yedikten sonra da olabilir. Ciddi tıbbi durumları dışlamak için kanlı veya siyah renkli dışkılarınız olduğunda doktorunuza söyleyin.

tuvalet kağıdı

Kaynak: pixabay.com

Siyah, koyu renkli dışkılara ne sebep olur?

Siyah, koyu dışkılar

Sindirim sisteminizin üst kısmındaki kanama siyah, katran rengi dışkılara neden olabilir. Gastrit olarak bilinen yemek borusu veya midenizdeki ülserler veya başka bir tahriş şekli kanamaya neden olabilir. Kan sindirim sıvılarıyla karıştığında katran görünümünü alır.

Bazı ilaçlar siyah renkli dışkılara da yol açabilir. Örneğin demir takviyeleri ve bizmut bazlı ilaçlar dışkılarınızı koyulaştırabilir.

Bazen, sindirim sisteminizdeki ciddi kan ve dolaşım anormallikleri siyah, katran dışkılarına neden olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • bağırsak iskemisi: bağırsaklara kan akışının azalması
 • vasküler malformasyon: şekilsiz damarlar
 • varisler: bağırsaklarda büyük, çıkıntılı damarlar
Kırmızı, kanlı dışkılar

Kırmızı veya kanlı dışkı da birkaç farklı tıbbi durumdan kaynaklanabilir. Dışkılarınız sindirim sisteminizin alt yarısındaki kanama nedeniyle kanlı olabilir.

Kolonunuzdaki kanserli veya iyi huylu polipler bazı durumlarda gastrointestinal kanamaya neden olabilir. İnflamatuar bağırsak hastalığı (IBH), uzun süreli iltihaplanmaya neden olan bir grup bağırsak hastalığının adıdır. Örnekler:

 • divertikülozis
 • ülseratif kolit
 • Crohn hastalığı
 • IBH, dışkınızda parlak kırmızı veya bordo renkli kan bırakmanıza neden olabilir.

Kanlı dışkıların yaygın bir nedeni hemoroid varlığıdır. Hemoroidler rektum veya anüsünüzde bulunan şişmiş damarlardır. Bağırsak hareketi oluşturmak için zorlanma kanamaya neden olabilir.

Sindirim sisteminizin herhangi bir noktasında tıkanmalar siyah, katranı veya kanlı dışkılara neden olabilir.

Diyet nedenleri

Yediğiniz yiyecekler dışkılarınızın kanlı veya katranlı görünmesine neden olabilir. Kırmızı veya siyah yiyecekler yemek, dışkınıza kan olmadan karanlık bir görünüm verebilir.

Aşağıdaki gıdalar dışkınızı renklendirebilir:

 • siyah Meyankökü
 • yaban mersini
 • koyu çikolata
 • kırmızı renkli jelatin
 • pancar
 • kırmızı meyve
ishal

Kaynak: pixabay.com

Siyah dışkı nedeni nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz tıbbi geçmişinizi isteyecek ve olağandışı dışkı renginizin nedenini belirlemek için fizik muayene yapacaktır. Muhtemelen kan testleri ve bir dışkı örneği isteyeceklerdir.

MRI, X-ışını ve BT taraması gibi görüntüleme testleri, sindirim sisteminize kan akışını görmelerine yardımcı olabilir. Bu teşhis araçları gastrointestinal kanamaya neden olabilecek herhangi bir tıkanıklığı ortaya çıkaracaktır.

Doktorunuz bağırsağınızın durumunu değerlendirmek için bir gastroskopi veya kolonoskopi planlayabilir.

Sedasyon sırasında genellikle kolonoskopi yapılır. Doktorunuz, kolonunuzun içini görmek ve semptomlarınızın nedenini aramak için ucunda bir kamera bulunan ince, esnek bir tüp kullanacaktır.

Siyah dışkı için tedavi seçenekleri nelerdir?

Siyah dışkı tedavisi, duruma neden olana göre değişir.

Hemoroidli ve kanserli insanlar dışkı geçişini kolaylaştırabilir ve dışkı yumuşatıcılarını kullanarak kanamayı azaltabilir. Oturma banyoları hemoroid ağrısını hafifletebilir ve kanamayı önleyebilir.

Doktorunuz kanama ülserlerini tedavi etmek için asit azaltıcı ilaçlar reçete edebilir. Antibiyotikler ve immünosüpresan ilaçlar da IBH ve enfeksiyonları sakinleştirebilir.

Kanama kendiliğinden durmazsa, damar anormallikleri ve tıkanmaları cerrahi onarım gerektirebilir. Dışkı yoluyla çok fazla kan kaybettiyseniz, anemi gelişme riski altında olabilirsiniz. Kırmızı kan hücresi tedarikinizi yenilemek için kan transfüzyonuna ihtiyacınız olabilir.

Kolonunuzda kanlı dışkılara neden olan polipler, bazı insanlarda prekanseröz koşulları veya kanseri gösterebilir. Doktorunuz bu durumlar için uygun tedaviyi belirleyecektir. Poliplerin çıkarılması bazı durumlarda gerekli olan tek şey olabilir. Diğer polipler, kanser varsa radyasyon tedavisi ve kemoterapi gerektirebilir.

Siyah dışkıları nasıl önleyebilirim?

Bol su içerek ve bol miktarda lif yiyerek siyah dışkı oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Su ve lif dışkı yumuşatmaya yardımcı olur, bu da dışkının vücudunuzdan geçişini kolaylaştırabilir. Lifli bazı gıdalar şunları içerir:

 • Ahududu
 • armut
 • kepekli tahıllar
 • Fasulyeler
 • enginar

Bununla birlikte, altta yatan nedeniniz veya durumunuza yardımcı olacak yüksek lifli bir diyete karar vermek için doktorunuza danışın. Örneğin, enflamatuar, gastrik bir durumunuz varsa meyveler tahriş edici olabilir.


Leave A Reply