Kolon Polipleri Tehlikeli Midir? Nasıl Teşhis Edilir? Tedavisi Nasıldır?

0
Advertisement

Kolon polipleri nedir, nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir? Kolon polipleri nasıl teşhis ve tedavi edilir, çeşitleri ve tedavisi nasıldır?

ağrı

Kaynak: pexels.com

Kolon polipleri nedir?

Kolorektal polipler olarak da bilinen kolon polipleri, kolonun yüzeyinde görülen büyümelerdir. Kolon veya kalın bağırsak, sindirim sisteminin altındaki uzun içi boş bir tüptür. Vücudun dışkı yaptığı ve sakladığı yerdir.

Çoğu durumda, polipler semptomlara neden olmaz ve genellikle rutin kolon kanseri tarama muayenelerinde bulunur. Bununla birlikte aşağıdaki belirtiler yaşarsanız rektal kanamanın bir göstergesi olabilir ve bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

 • dışkıda kan veya rektal kanama
 • bir haftadan daha uzun süren ağrı, ishal veya kabızlık
 • büyük bir polipiniz varsa bulantı veya kusma
 • Tuvalet kağıdınızdaki veya kan çizgili dışkılarınızdaki kan,

Kolon polip çeşitleri

Kolondaki polipler boyut ve sayı olarak değişebilir. Üç tür kolon polipi vardır:

 • Hiperplastik polipler zararsızdır ve kansere dönüşmez.
 • Adenomatöz polipler en yaygın olanlarıdır. Birçoğu asla kansere dönüşmeyecek olsa da, kolon kanseri olma potansiyeline sahiptir.
 • Malign polipler, mikroskobik inceleme altında kanser hücrelerine sahip olduğu belirtilen poliplerdir.

Kolon poliplerine ne sebep olur?

Doktorlar kolon poliplerinin kesin nedenini bilmiyorlar, ancak polipler anormal doku büyümesinden kaynaklanıyor.

Vücut, hasar görmüş veya artık gerekli olmayan eski hücrelerin yerini almak için periyodik olarak yeni sağlıklı hücreler geliştirir. Yeni hücrelerin büyümesi ve bölünmesi genellikle düzenlenir. Ancak bazı durumlarda, yeni hücreler ihtiyaç duyulmadan büyür ve bölünür. Bu aşırı büyüme poliplerin oluşmasına neden olur. Polipler kolonun herhangi bir bölgesinde gelişebilir.

Advertisement

Kimler kolon polipleri için risk altındadır?

Kolon poliplerinin spesifik nedeni bilinmemekle birlikte, kolon polipleri geliştirme riskinizi artırabilecek bazı faktörler vardır. Bu risk faktörleri şunları içerir:

 • 50 yaş üstü olmak
 • Aşırı kilolu olmak
 • ailede polip veya kolon kanseri öyküsü olması
 • geçmişte poliplere sahip olmak
 • 50 yaşından önce yumurtalık kanseri veya uterus kanseri olmak
 • Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi kolonu etkileyen enflamatuar bir duruma sahip olmak
 • kontrolsüz tip 2 diyabetli olmak
 • Lynch sendromu veya Gardner sendromu gibi kalıtsal bir bozukluğa sahip olmak

Kolonik poliplerin büyümesine katkıda bulunabilecek yaşam tarzı davranışları şunları içerir:

 • sigara içmek
 • sık alkol almak
 • hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak
 • yüksek yağlı diyet yemek

Bu davranışları ele almak için yaşam tarzı değişiklikleri yaparsanız, kolon polipleri riskinizi azaltabilirsiniz. Düzenli olarak düşük dozda aspirin almak ve diyetinize daha fazla kalsiyum eklemek polipleri önlemeye yardımcı olabilir. Doktorunuzun riskinizi azaltmak için başka önerileri olabilir.

Kolonoskopi ile gösterilen sigmoid kolon polipi.

Kolonoskopi ile gösterilen sigmoid kolon polipi. (Kaynak : wikipedia.org)

Kolon polipleri nasıl teşhis edilir?

Polipler bir dizi testte bulunabilir. Bu testler şunları içerebilir:

Kolonoskopi. Bu prosedür sırasında, ince, esnek bir tüpe bağlı bir kamera anüsten geçirilir. Bu, doktorunuzun rektum ve kolonu görmesini sağlar. Bir polip bulunursa, doktorunuz hemen çıkarabilir veya analiz için doku örnekleri alabilir.

Sigmoidoskopi. Bu tarama yöntemi bir kolonoskopiye benzer, ancak sadece rektumu ve alt kolonu görmek için kullanılabilir. Biyopsi veya doku örneği almak için kullanılamaz. Doktorunuz bir polip tespit ederse, çıkarılması için bir kolonoskopi planlamanız gerekir.

Advertisement

Baryum lavman. Bu test için doktorunuz rektumunuza sıvı baryum enjekte eder ve daha sonra kolonunuzun görüntülerini çekmek için özel bir röntgen kullanır. Baryum, kolonun resimlerde beyaz görünmesini sağlar. Polipler karanlık olduğu için beyaz renge karşı tanımlanması kolaydır.

BT kolonografisi. Bu prosedür, kolon ve rektum görüntülerini oluşturmak için bir BT taraması kullanır. Taramadan sonra, bilgisayar kolon ve rektum görüntülerini birleştirerek alanın hem 2 hem de 3 boyutlu görüntülerini üretir. BT kolonografisine bazen sanal kolonoskopi denir. Şişmiş dokuları, kitleleri, ülserleri ve polipleri gösterebilir.

Dışkı testi. Doktorunuz size bir test kiti ve dışkı örneği sağlamak için talimatlar verecektir. Örneği analiz için, özellikle mikroskobik kanamayı test etmek için doktorunuzun ofisine iade edeceksiniz. Bu test, dışkıda bir polip belirtisi olabilen kan olup olmadığını gösterecektir.

Kolon polipleri nasıl tedavi edilir?

Kolonik polipleri tedavi etmenin en iyi yolu onları çıkarmaktır. Doktorunuz muhtemelen kolonoskopi sırasında poliplerinizi çıkaracaktır.

Daha sonra polipler, ne tür bir polip olduğunu ve herhangi bir kanser hücresi olup olmadığını görmek için mikroskop altında incelenir. Doktorlar genellikle ameliyat yapmadan poliplerden kurtulabilirler.

Bununla birlikte, büyükse ve kolonoskopi sırasında çıkarılamıyorsa polipleri çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Çoğu durumda, bu laparoskopik cerrahi ile yapılabilir. Bu ameliyat türü minimal invazivdir ve laparoskop adı verilen bir alet kullanır.

Bir laparoskop, yüksek yoğunluklu bir ışığa ve önde yüksek çözünürlüklü bir kameraya sahip uzun, ince bir tüptür. Enstrüman karındaki bir kesi içinden sokulur. Cerrahınız, polipleri özel bir alet kullanarak çıkaracaktır.

Bir patolog veya doku analizi konusunda uzmanlaşmış biri, polipleri kanserli hücreler konusunda kontrol edecektir.

Kolon polipleri nasıl önlenebilir?

Sağlıklı bir diyet sürdürmek, kolon poliplerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bu, daha fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız et yemeyi içerir.

D vitamini ve kalsiyum alımınızı artırarak polipleri de önleyebilirsiniz. D vitamini ve kalsiyum açısından zengin gıdalar şunları içerir:

 • Brokoli
 • yoğurt
 • Süt
 • peynir
 • yumurtalar
 • karaciğer
 • balık

Yüksek yağlı gıdalar, kırmızı et ve işlenmiş gıdalar alımınızı azaltarak kolon polipleri riskinizi daha da azaltabilirsiniz. Sigarayı bırakmak ve düzenli egzersiz yapmak da kolonik poliplerin gelişmesini önlemek için önemli adımlardır.

Advertisement

Özetle;

Kolon polipleri genellikle herhangi bir semptom göstermez. Çoğu zaman kolonoskopi veya sigmoidoskopi gibi rutin kolon taramaları sırasında keşfedilirler.

Kolon polipleriniz olup olmadığını bulmak için en iyi seçeneğiniz, doktorunuz önerdiğinde düzenli olarak kolon taraması yapmaktır. Polipler genellikle tarama prosedürüyle aynı zamanda çıkarılabilir.

Polipler genellikle iyi huylu olmasına rağmen, doktorlar çoğu zaman bunları çıkarır çünkü bazı polip tipleri daha sonra kansere dönüşebilir. Kolon poliplerinin çıkarılması kolon kanserinin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

D vitamini, kalsiyum ve lif açısından zengin gıdalar da dahil olmak üzere sağlıklı bir diyet, kolon polipleri geliştirme riskinizi azaltabilir.


Leave A Reply