Divit Nedir? Divit Ne İşe Yarar? Divitin Tarihçesi ve Uç Türleri Nelerdir?

0

Divit nedir? Divit ne işe yarar? Divitin tarihçesi nedir? Divitin kullanım alanları ve özellikleri nelerdir, hakkında bilgi.

Divit

Kaynak : wikipedia.org

Divit; Eskiden kullanılan bir çeşit taşınabilir yazı takımıydı. Belde kuşak arasına konarak taşınan divit birbirine bitişik bir hokka ile kalem kutusundan ibaretti, Divitin kutu kısmında kamış kalemler bulunurdu. Bakır, pirinç, gümüş gibi çeşitli madenlerden yapılan divitler arasında büyük bir ustalık eseri olanları da vardı. Bu gibi işlemeli divitler bugün değerli müze eşyaları arasında bulunmaktadır.

Advertisement

Tarihi Gelişimi

Tüy , Erken Orta Çağ’da Avrupa’daki kamış kalemin yerini aldı ve 17. yüzyıla kadar yaklaşık bin yıl boyunca Batı’nın ana yazı aracı olarak kaldı. Tüyler, kaz gibi oldukça büyük bir kuşun geleneksel olarak sol kanadından elde edilen bir tüyün ucuna bir uç kesilerek şekillendirilir . Bir tüy, bir kamış kalemden daha dayanıklı ve daha esnek olma avantajına sahiptir ve ayrıca mürekkebi tüyün içi boş şaftında tutabilir. Hint kamışı olarak bilinen, mürekkep daldırmaları arasında daha fazla yazma süresi sağlar. Tüy, 19. yüzyılın başlarına ve metal ucun ortaya çıkışına kadar ortak kullanımdaydı. İş amaçlı olarak, tüy oldukça hızlı bir şekilde ele geçirildi; bununla birlikte, kişisel kullanım ve sanatsal çalışma için popüler olmaya devam etmektedir.

Metal uçların kökenleri eski Mısır’a kadar uzanır ve bakır ve bronz gibi metallerden yapılmıştır . Ancak bu kalemlerle elde edilebilecek yazı kalitesi kamış kalemlerden daha düşüktü. Metalik uçlar, 18. yüzyıl boyunca tek seferlik, zanaatkar yapımı lüks ürünler olarak yapılmıştır. 1800’lerin başında, İngiltere’de Wise ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Peregrine Williamson birincil meslekleri olarak kaydedilen ilk çelik kalem yapımcılarıydı. 1820’lerde John Mitchell, Josiah Mason ve diğerleri , İngiltere’nin Birmingham şehrinde çelik üretmek için bir fabrika kurduklarında değildi. Metal uç, daha çabuk yıpranan ve keskinleştirmek için çok fazla beceri gerektiren, tüy kaleminden çok daha uzun süre keskin bir noktayı veya kenarı korur. Metal uçlar da farklı amaçlar için farklı özelliklere sahip olacak şekilde kolayca üretilebilir. Ayrıca, artık tutuculara takılıp çıkarılabilirler, böylece uçlar arasında nispeten kolaylıkla geçiş yapılabilir.

divit

divit

Uç tipleri

Kalem uçları, farklı amaçlar için çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ancak iki ana türe ayrılabilir: geniş uçlar ve sivri uçlar.

Geniş uç

Geniş kenar veya keski kenar olarak da adlandırılan geniş uç, iki uç türünden daha eski olanıdır. Serttir ve düz bir kenarı vardır. Kalem genellikle yataya sabit bir açıyla tutulur; farklı komut dosyaları farklı uç açıları gerektirir. Kontur yönü değiştirilerek kalın ve ince konturlar oluşturulur.

Advertisement

Ortaçağ Uncial , Blackletter ve Carolingian küçük yazılar (ve bunların varyantları), Rönesans’ın İtalik Eli ve daha yakın zamanda Edward Johnston’ın erken dönemde geliştirilen Temel Eli de dahil olmak üzere, geniş uçla yüzyıllar boyunca birçok yazı stili gelişti. 20. yüzyıl.

Sivri uç

Sivri uç esnektir ve geniş bir kenar yerine keskin bir noktaya gelir. Uç üzerindeki basınç miktarı değiştirilerek kalın ve ince vuruşlar elde edilir. Uçları aşağı doğru iterek aşağı vuruşlarda kalın çizgiler oluşturulur, bu da uçların yayılmasına neden olur ve genişletilmiş yarıktan yazı yüzeyine daha fazla mürekkebin akmasına izin verir. Daha hafif basınç, çatalların daha az esnemesine neden olarak daha ince vuruşlar oluşturur. En iyi ince çizgi vuruşları, yukarı vuruşlarda ve yan vuruşlarda oluşturulur. Sivri ucun şeklinden dolayı, sadece aşağı vuruşlarda kalın çizgiler üretilebilir. Yukarı vuruşta kaleme çok fazla baskı uygulanırsa, uç uçları kağıda batabilir.

Sivri uçlar 17. yüzyılda ortaya çıktı ve başlangıçta geniş kenarlı uçlara benzer şekilde tüylerden elle yaratıldı. 19. yüzyılın başlarında Sanayi Devrimi’nin sonlarına doğru, çelik üretim süreçleriyle birleşen uçlara yönelik yüksek talep, sonunda çelik ucun seri üretimine yol açtı. Sivri uçlar ayrıca 17. ve 18. yüzyıllarda İngiliz Yuvarlak El ve Copperplate yazıları ve 19. yüzyılda Spencerian yazısı gibi daha yeni hattatlık stillerinin geliştirilmesine yol açtı.

Sivri kalemler ayrıca sanatçılar ve teknik ressamlar tarafından eskiz , haritalama ve teknik çizim için kullanılır . Çizim için herhangi bir sivri uç kullanılabilse de, yazı uçlarına benzeyen ancak kalemle çizim için özel olarak tasarlanmış uçlar mevcuttur.

Saplama ucu

Saplama ucu genellikle geniş ve sivri uç arasında bir yerde bulunur. Uç, geniş bir uç gibi düz bir noktaya gelir ve kalemi aşağı çekmek, yine geniş bir uç gibi çizilen bir çizgiden daha geniş bir çizgi oluşturur. Temel farklılıklar derece meselelerindedir. Bir saplama uçta, uç genellikle geniş bir uçtakinden daha küçüktür, ancak bir saplama ucu olarak kabul edilebilecek bazı çok geniş uçlar vardır. Bir saplama ucunda, köşeler dekoratif yazı için kullanılan keskin geniş bir uca göre daha yuvarlaktır. Bunun nedeni, çelik kalemlerdeki uç uçların, erken sivri uçlu çelik kalemlerin keskin ve cızırtılı doğasına bir tepki olarak icat edilmiş olması ve hızlı ve kolay yazma için tasarlanmasıdır.

Erken dönem çelik saplama uçlarının çoğu, metnin iyi yazılıp yazılmadığını önemsemeden büyük miktarda metni hızlı bir şekilde yazma ihtiyacı duyan mesleklere pazarlandı. Judge’s Quill, veya Probate Pen veya Lawyer’s Pen gibi isimlerin tümü, büyük bir müşteri türü olarak hukuk mesleğine işaret etmektedir. Ayrıca Şansölye veya Kongre gibi çok fazla yazması ve hızlı ve kolay bir şekilde yazması gereken insanları ima eden başka meslekleriniz de vardı.

Advertisement

Dolma kalemlerde günümüzde en çok küt uçlu uçlar bulunur. Bunlar genellikle milimetre cinsinden ölçülür. (genel boyutlar 0,9 mm’den 1,1 veya 1,5 mm’ye kadar değişir, ancak bu aralığın dışında başkaları da bulunabilir) Dolma kalemlerde, geniş uç ve saplama ucu arasındaki fark, en az olandan farklı olan tüm varyasyonlarla daha da kasvetli olabilir. Genellikle, geleneksel geniş daldırma ucu gibi daha keskin köşelere sahip olma eğiliminde olan İtalik uç, Düzgün ve sürekli yazmayı kolaylaştırmak için El Yazısı İtalik veya daha yuvarlatılmış köşelere sahip bu tür bir varyasyon olarak adlandırılır.

Hat üzerinde modülasyon (kalın ve ince) elde etmeyi umuyorsa, esnek bir uçla elde edebilirsiniz, ancak aynı zamanda monoline (esnek olmayan) bir ucun daha yumuşak ve daha kolay hareket etmesini istiyorlarsa, saplama ucu iyi bir seçim olabilir. Geniş bir uçla yaptığınız gibi, bir sivri uçla yazmak için, onu yazı satırına tutarlı bir açıyla tutmaya çalışırsınız. İtalik yazı için bu 45° olabilir. Genel el yazısı için, geleneksel olarak bir saplama kalemi ile, kalemi 0°’de veya yazı çizgisine paralel olarak tutarlardı. En iyi tavsiye, deneme yapmak ve yazma tarzınızla hangi açının daha hoş göründüğünü görmek.

Hızlı ve kesinlikle kapsamlı yazı yazmak için bir saplama ucu kullanan birinin modern bir örneği, Amerikan İç Savaşı tarihçisi yazar Shelby Foote idi . Paris Review ile yaptığı bir röportajda, 3000’den fazla sayfalık İç Savaş tarihinin tüm dökümünü Esterbrook #313 Probate Pen, oldukça geniş bir uç daldırma kalemiyle yazdığını ortaya koyuyor.


Leave A Reply