Dokumacı Kuşlarının Özellikleri, Yuvaları, Davranışları Hakkında Gerçekler

0
Advertisement

Dokumacı kuşları nasıl kuşlardır? Nerede yaşarlar, yaptıkları yuvaların özellikleri nelerdir? Sosyal davranışları vb. hakkında gerçekler.

Dokumacı Kuşlar

Dokumacı kuşlar, ispinozlarla akraba olan birkaç küçük ötücü kuş ailesinden oluşan bir gruptur. Dokumacı kuşların çoğu sarıdır, ancak kırmızı, kahverengi veya siyah çeşitleri de vardır. Genellikle ayrıntılı yuvalar inşa etmeleriyle bilinirler.

dokumacı kuşu

Kaynak: pxhere.com

Ploceidae dokumacı ispinozları, 64 ayrı türle en yaygın olanıdır. Dokumacı ispinozlarının çoğu, beş Asya ve iki Madagaskan türü ile Sahra Altı Afrika’da bulunabilir.

Yuvalar

Dokumacı kuş yuvaları sıra dışı yapılardır. Tek tek yuvaların çoğu silindir şeklindedir ve aşağıya bakan dar girişleri genellikle suyun üzerinde veya yanında yer alır.

Girişin aşağı bakmasını ve mümkün olduğunca dar olmasını sağlamak hırsızları ve potansiyel avcıları caydırır. Hatta bazı yuvaların, girişi yuva gövdesinin daha da altına uzatan uzun bir tüpü vardır.

Yuvası için iyi bir yer seçen dokumacı kuş, bir ağaçtaki bir veya iki dalın uçlarının etrafına ot veya yaprak şeritleri dolaştırmaya ve örmeye başlar. Yuva gövdesi için ilmekli bir temel oluşturduktan sonra dokumacı kuş, boru şeklindeki girişi son olarak eklemeden önce içi boş gövdeyi oluşturur.

Advertisement

Erkekler ana dokumacılardır ve dişileri üreme partnerlerini seçme sorumluluğuna bırakırlar. Bunu, yavrularının babası için iyi genetik kalitenin yanı sıra yumurtaları için güvenli bir yuva sağlayan yuvanın konumuna, tasarımına ve göreceli rahatlığına göre yaparlar.

dokumacı kuş

Kaynak: commons.wikimedia.org

Sosyal Dokumacı

Güney Afrika’nın sosyal dokumacıları, genellikle bir yapı malzemesi olarak kullandıkları sert, kuru otların bulunduğu alanlarda bulunan bir kuş topluluğu için büyük, kalıcı yuvalar inşa eder. Bu yuvaların bazıları kuşlar tarafından yapılan en büyük yapılardır.

Genellikle belirli ağaçların dalları boyunca yayılmış olarak bulunan sosyal dokumacıların telgraf direklerinden ve diğer uzun, insan yapımı yapılardan yararlandıkları da bilinmektedir. Yuvalar, istilacıları caydırmak için altına yerleştirilmiş giriş delikleriyle ağaçtaki bir saman yığınını andırır.

Yuvalar, iklimi aşırı dalgalanmaları görebilen bir bölgede yaşayan sosyal dokumacılar için daha tutarlı bir ortam sağlar. Günün yoğun sıcağından ve bazen hareketli gece sıcaklıklarından korunan sosyal dokumacılar, yavrularını büyütebilir ve kendi türlerinin üyeleriyle çevrili olduklarını bilerek her zaman güven içinde göreceli rahatlıkla aşırı hava koşullarından kurtulabilirler. Bununla birlikte, bu “sayıdaki güvenliğe” rağmen, yuva baskınlarının oldukça yüksek olduğu ve gençlerin % 80’inin yetişkinliğe erişemediği görülmüştür.

sosyal dokumacı yuvası

Sosyal dokumacı kuşu yuvası – Kaynak: commons.wikimedia.org

Sosyal Dokumacı Kuşları Hakkında İlginç Gerçekler

Sosyal dokumacı 5.5 inç uzunluğa ve 0.92 ila 1.13 ons ağırlığa ulaşabilir.

Girişken dokumacı kahverengi kuştur. Siyah çene ve beyaz yanakları vardır. Göbek kremsi veya beyaz renklidir. Sırt ve kanatlardaki beyaz, siyah ve kahverengi tüyler pul benzeri bir görünüm oluşturur.

Advertisement
  • Sosyal dokumacının güçlü, konik gagası vardır. Bacaklar, ayaklar ve gaga mavimsi gri renktedir.
  • Sosyal dokumacı, çeşitli böcek türlerini (termitleri tercih eder) ve tohumları yer.
  • Sosyal dokumacı su içmez. Yiyeceklerden ihtiyaç duyduğu tüm nemi emer.
  • Sosyal dokumacı, yüzlerce kuştan oluşan büyük gruplar (koloniler) halinde yaşar.

Sosyal dokumacı, 13 fit yüksekliğe ve 23 fit uzunluğa ulaşabilen büyük samanlık benzeri yuva yapar. Yuva genellikle ağaçlarda veya telefon direği gibi diğer bazı yüksek yapıların üstünde bulunur. Yukarıdan bakıldığında, çok sayıda giriş deliği sayesinde yuva bir bal peteği gibi görünür.

Yuva, çeşitli dal, ince dal, yaprak, kürk ve pamuktan yapılır. Sosyal dokumacılar, oluşturulan yapının sağlamlığını ve uzun ömürlülüğünü sağlamak için yuvaya sürekli olarak geliştirir ve yeni malzemeler ekler.

Sosyal dokumacıların kolonisi genellikle 100 ila 300 çift kuştan oluşur. Her bir çift, yuvanın içinde bir yuvarlak oda kaplar. Yuva, kuşları soğuktan, sıcaktan ve avcılardan korur.

dokumacı kuş yuvası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Bazı muhabbet kuşları ve ispinoz türleri, sosyal dokumacıların yuvalarında ürerler. Baykuşlar ve akbabalar gibi büyük kuşlar, sosyal dokumacıların yuvalarının çatısına kendi yuvalarını inşa ederler.

Sosyal dokumacılar diğer kuşlara tahammül ederler çünkü dokumacı kolonisini yaklaşan tehlike konusunda uyarabilir ve onları yeni besin kaynağına doğru yönlendirebilirler.

Güneyli sosyal dokumacı popülasyonları tüm yıl boyunca çoğalır. Kuzey popülasyonları Aralık’tan Ağustos’a kadar çoğalır.

Dişi, iki haftalık inkübasyondan sonra yumurtadan çıkan 2 ila 6 yumurta bırakır. Hem anne babalar hem de küçük kardeşler civciv yetiştirmeye katılır. Sosyal dokumacılar ayrıca kolonideki akraba olmayan civcivler için yiyecek sağlarlar. Genç kuşlar, 14-16 günlük yaşta bağımsız hayata hazırdırlar, ancak koloninin içinde kalırlar. Sosyal dokumacılar 16 ila 18 haftalıkken cinsel olgunluğa ulaşır, ancak genellikle 2 yaşında üremeye başlarlar.

Vahşi doğada sosyal dokumacının ömrü bilinmemektedir.


Leave A Reply