Dokunsal Halüsinasyonlar Nelerdir? Nedenleri, Tedavisi Nedir?

0
Advertisement

Dokunsal Halüsinasyon nedir, neden meydana çıkar? Dokunsal Halüsinasyonların sebepleri ve yarattığı komplikasyonlar, tedavi imkanları hakkında bilgi.

halüsinasyon

Dokunsal Halüsinasyonlar

Halüsinasyonlar, onları yaşayan kişiye gerçek görünen, ancak aslında sadece zihin tarafından yaratılan algılardır. Rüya ya da kabus değiller. Bir kişi uyanıkken ortaya çıkarlar.

Halüsinasyonların çoğu görülen veya duyulan hayali şeylerden oluşurken, aynı zamanda koklanabilir (koku halüsinasyonları), tadı (tatlandırma halüsinasyonları) ve hissedilebilir (dokunsal halüsinasyonlar).

Dokunsal bir halüsinasyon, aslında hiçbir şey olmadığı zaman bir şeyin size dokunduğu izlenimidir.

Semptomlar neler?

Dokunsal halüsinasyonlar yaşayanlar çeşitli duyumları tanımlar. Yaygın olanlar şunları içerir:

Advertisement
  • Cildin başının üzerine gerilme hissi.
  • Yılanlar veya böceklerin cilt altında dolaşma hissi. Bu tür dokunsal halüsinasyona formasyon adı verilir.
  • Öpülme veya seks yapma hissi.
  • İç organlar hareket ediyormuş gibi hissetmek.
  • Kaşıntı veya yanma hissi.

Halüsinasyonlara ne sebep olur?

Dokunsal çeşitlilik de dahil olmak üzere her türlü halüsinasyon, beyin fonksiyonundaki problemlerden kaynaklanır. Uzmanlar, beynin belirli bölgelerindeki anormal elektriksel aktiviteden kaynaklandığını teorize ediyorlar. Bu anormal aktivite, bazıları burada açıklanan çeşitli faktörlerle sağlanabilir.

Zihinsel hastalık

Mani, postpartum psikoz ve şiddetli depresyon dahil olmak üzere çeşitli zihinsel bozukluklar, çoklu çeşitlerin halüsinasyonlarına neden olabilir.

Endüstriyel Psikiyatri Dergisi’nde yayınlanan araştırmaya göre, Şizofreni hastalarının yaklaşık dörtte üçünde halüsinasyonlar olduğu tahmin edilmektedir.

Yasadışı uyuşturucu kullanımı

Halüsinojenler olarak bilinen bir ilaç kategorisinin, beyin ve omurilik arasındaki iletişime müdahale ettiği düşünülmektedir, bu da kullanıcıların “hızlı, yoğun duygusal dalgalanmalar yaşamalarına ve görüntüleri, işitme seslerini görmelerine, ve gerçek gibi görünen ama olmayan hisleri hissetmelerine ” sebebiyet vermektedir.

Bu ilaçlar arasında LSD, PCP (melek tozu) ve meskalin bulunur. Kokain ve ecstasy gibi diğer ilaçlar da dokunsal halüsinasyonlar üretebilir.

Alkol kullanımı

Uzmanların genellikle işitme sesleri biçiminde olan ancak dokunsal halüsinasyonları da içerebilen alkolik halüsinoz, kronik alkol kullanımının nadir bir yan ürünüdür.

Advertisement

Dokunsal çeşitlilik de dahil olmak üzere halüsinasyonlar, ağır bir içicinin alkol alımını aniden durdurduğunda veya ciddi şekilde sınırladığında da ortaya çıkabilir (alkol yoksunluğu ve ciddi vakalarda deliryum tremens).

Bu dokunsal halüsinasyonlar, uyuşma hissi veya yanma veya kaşıntı hissi olarak ortaya çıkabilir.

Hastalık

Bazı tıbbi durumlar dokunsal halüsinasyonlara neden olabilir. Parkinson hastalığı (beyindeki sinir hücrelerinin arızalanması ve ölmesi ile işaretlenmiş bir durum) ve Lewy vücut demansı (Parkinson benzeri bir hastalık) bu açıdan iki önde gelen hastalıktır.

Parkinson hastalarında dokunsal halüsinasyonların sıklıkla hayvanları içerdiğini, geceleri daha sık meydana geldiği ve hastalığın yanı sıra onu tedavi etmek için kullanılan ilaçların bir sonucu olduğu biliniyor.

İlaçlar

Şizofreni gibi psikiyatrik sorunları ve Parkinson veya epilepsi gibi nörolojik bozuklukları tedavi etmek için bazı reçeteli ilaçlar halüsinasyonlara neden olabilir. İlaçların veya dozajların değiştirilmesi sorunun giderilmesine yardımcı olabilir.

halüsinasyon

Komplikasyonları Nelerdir?

Her türlü halüsinasyon, onu deneyimleyen kişi ve etrafındaki kişiler için çok korkutucu olabilir. Bir insanı, örneğin deriden algılanan bir yangını söndürmek için bir köprüden suya atlamak gibi mantıksız veya hatta tehlikeli şeyler yapmaya yönlendirebilirler.

Dahası, halüsinasyonlar asla “birinin kafasında” olduğu için hiçbir zaman raslantısal olarak göz ardı edilmemelidir. Halüsinasyonların kökeni, değerlendirme ve müdahale gerektiren ciddi tıbbi konularda olabilir.

Nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz ilk önce tıbbi geçmişinizi, mevcut ilaçlarınızı, uyku alışkanlıklarınızı, uyuşturucu ve alkol kullanımınızı, herhangi bir kafa travma geçirip geçirmediğinizi, belirtilerinizi araştıracaktır.

Ayrıca beyindeki elektriksel aktiviteyi görselleştirmek için kan çalışması ve taramalar (genellikle BT taraması veya MRI) gibi teşhis testleri de isteyebilir.

Tedavisi nedir?

Dokunsal halüsinasyonların tedavisinde ilk adım, onlara neden olan durumu tedavi etmektir. Örneğin, akıl hastalığı olanlar antipsikotik ilaçlara cevap verebilir. Parkinson hastaları için reçetelerin değiştirilmesi veya dozajların ayarlanması gerekebilir.

Advertisement

Tanıdığınız biri, halüsinasyon, dokunsal veya başka bir şey yaşıyorsa, onları yalnız bırakmayın. Nazik ve sakin ol. Halüsinasyonun gerçekliği hakkında tartışmayın. Halüsinasyon hakkında soru sorarak ve dikkatinizi müzik, TV veya başka bir etkinlikle uzaklaştırarak rahatlamaya ve dikkat dağıtmaya çalışın.

Kişinin doktoruna tüm deneyimlerden bahsedin.

Dokunsal halüsinasyonlar işitsel ve görsel olanlardan daha az yaygın olsa da, zihinsel hastalıkları ve tıbbi bozuklukları olan birçok insan için hala korkunç bir durumdur.

Reçeteli ilaçlar ve psikolojik danışma, halüsinasyonları azaltmaya veya önlemeye ve bunları yaşayanlar için yaşam kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.


Leave A Reply