Dolly Klonlanmış Koyunun Doğum ve Ölüm Tarihleri

3
Advertisement

Klonlanan ilk hayvan olan Dolly’nin doğum ve ölümü, Dolly nasıl klonlandı, Dolly’nin hikayesi, İlk koyun Dolly ile ilgili bilgi.

Dolly (d. 5 Temmuz 1996 – ö. 14 Şubat 2003), koyun. Tıp tarihinde, bir yetişkinden alınan gövde hücresi ile klonlanan ilk memeli. Klonlama Edinburgh-İskoçya’daki Roslin Enstitüsü’nde gerçekleştirilmiş ve Dolly burada 6 yaşına kadar yaşamıştır. Doğumu, 1997 Şubat’ında kamuoyuna duyurulmuştur.

Koyunlar 11 ile 12 yıl arasında yaşayabilirler. Dolly’nin erken ölümü klonlama ile ilgili midir diye düşündürüyor, çünkü hücresi alınan koyun yaşlı idi. Ama Dolly normal yaşamı süresince yavrular da doğurmuştur.

Dolly

Kaynak : wikipedia.org

Koyun Dolly Hakkında Bilgiler

Koyun Dolly ( 5 Temmuz 1996 – 14 Şubat 2003 ) , yetişkin bir hücreden klonlanan ilk memeliydi. Yaratıcıları, Edinburgh’daki (İskoçya) Roslin Enstitüsü’ndeki bilim adamları, Ian Wilmut ve Keith Campbell idi. Koyun Dolly’nin doldurulmuş hali şu anda İskoçya Ulusal Müzesi’nde sergilenmektedir.

Doğum

Dolly aslında farklılaşmış bir donör hücreden döllenmemiş, çekirdeksiz bir yumurtanın nükleer kombinasyonun sonucu olan bir koyundu. Dolly’nin geldiği hücre, belirli bir dokudan, meme bezinden gelen, zaten farklılaşmış veya özelleşmiş bir hücreydi. O zamana kadar klonların yalnızca embriyonik bir hücreden yani özelleşmemiş bir hücreden elde edilebileceğine inanılıyordu. Beş ay sonra, meme hücrelerinin çekirdeği ile çekirdeklenmiş yumurtaların 277 füzyonundan elde edilen tek kuzu olan Dolly doğdu.

Hayatı

Dolly her zaman Roslin Enstitüsü’nde yaşadı. Orada, toplamda altı yavru vermesi için Gallerli bir Dağ erkeği ile çiftleştirildi. Bonnie ilk doğumundan, Nisan 1998’de dünyaya gelir. Ertesi yıl, Dolly ikizler doğurur: Sally ve Rosie ve şu üçüzleri doğurur: Lucy, Darcy ve Cotton. 2001 sonbaharında, beş yaşındayken, Dolly’de artrit gelişimi gözlemlenir. İltihap önleyici haplarla başarılı bir şekilde tedavi edildiğinden ağrılı bir şekilde de olsa yürümeyi yeniden başarır.

Advertisement

Ölüm

14 Şubat 2003’te Dolly ilerleyici akciğer hastalığı nedeniyle ötenazi yapıldı. Bu, bireyleri yaklaşık 11 ila 12 yıl arasında bir yaşam beklentisine sahip olan Fin-Dorset cinsi bir hayvandı. Ancak Dolly sadece altı buçuk yıl yaşadı. Otopsi, JSRV retrovirüsünün neden olduğu bir koyun hastalığı olan Jaagsiekte adlı bir akciğer kanserine sahip olduğunu gösterdi. Roslin teknisyenleri, aynı sürüden diğer koyunlar aynı hastalıktan acı çekip öldüklerinden, bu erken ölüm ile klonlanma arasında bir bağlantı olduğunu asla onaylayamadılar. Bu tür akciğer hastalıkları, güvenlik nedenleriyle Dolly’de olduğu gibi, kapalı ahırlarda özel bir tehlikedir.

Bununla birlikte, bazıları çarpık toynakları nedeniyle kör olduğunu iddia etti. Dolly’nin ölümünde ağırlaştırıcı bir faktör vardı ve bu, daha doğduğunda, klonlandığı koyunla aynı yaşta olan altı yıllık bir genetik yaşına sahip olmasıydı. Bu fikrin temellerinden biri , genellikle yaşlanma sürecinin bir sonucu olan kısa telomerlerinin bulunmasıydı. Bununla birlikte, Roslin Enstitüsü, yoğun sağlık kontrollerinin Dolly’de erken yaşlanmayı düşündürebilecek hiçbir anormallik ortaya çıkarmadığını belirlemiştir. Koyun Dolly’nin doldurulmuş kalıntıları İskoçya Ulusal Müzesi’nde sergileniyor.


3 yorum

Leave A Reply