Donald Siegel Kimdir?

0
Advertisement

Donald Siegel kimdir? Donald Siegel hayatı, biyografisi, filmleri, eserleri ve sinema kariyeri hakkında bilgi.

Donald Siegel Donald Siegel; (26.10.1912 – 20.4.1991)

Chicago doğumlu Siegel, Cambridge Üniversitesinde okudu ve tiyatroda bir oyunculuk kariyerine sahip olmak umuduyla yaptığı girişimler işe yaramayınca, 1933’te sinemaya geçti. Önceleri Warner Brothers şirketinde film kütüphanesinde asistan olarak çalıştı. Siegel kurguculuktan aralarında John Huston ve Michael Curtiz’inkiler de olmak üzere, stüdyo prodüksiyonları için özel sekanslar üreten bir montaj bölümünün müdürlüğüne kadar yükseldi. Siegel 1945 yılında çektiği iki kısa belgesel film Star of the Night (Gecenin Yıldızı) ve Hitler Lives? (Hitler Yaşıyor mu?) ile aynı yıl içinde Oscar ödülünü aldı.

1946’dan Sonra: B-Filmleri Siegel ilk uzun metrajlı yapıtı, yüzyılın başında Londra’da geçen The Verdict (Hüküm) adlı polisiye filmini 1946’da gerçekleştirdi. Bunu izleyen 15 yıl içerisinde Siegel, tıpkı Roger Corman gibi, B-Filmi denilen yapıtların ustası olarak isim yaptı. Siegel, düşük bütçelerle ve yıldız oynatmadan, çok kısa zamanda hızlı tempolu, gerilimli eğlence filmleri yapabilen bir yönetmen olarak ün saldı. Bu arada geliştirdiği şaşırtıcı bir esneklikle, değişik türler arasında kolayca gidip gelebiliyordu. Gerçekleştirdiği yapıtlar arasında Baby Face Nelson (Bebek Yüzlü Nelson, 1957) gibi gangster filmleri, Elvis Presley’in rol aldığı Flaming Star (Yanan Yıldız) gibi westernler ve Hell is for Heros (Cehennem Kahramanlar İçindir, 1961) gibi şiddetin ön plana geçtiği savaş filmleri vardı. Bu dönemin en önemli yapıtı, 1956’da çektiği dünyalı olmayan yaratıkların insanın ruhsal sağlığını yıktığı Invasion of the Body Snatchers (Şeytanilerin İstilâsı) adlı bilimkurgu gerilim filmidir. Birçok kişi tarafından ABD’deki McCarthy dönemine ibret verici bir ders olarak yorumlanan bu film, yıllar geçtikçe kült statüsüne ulaştı.

1964’ten Sonra: B-Filmlerinden Kopması 60’lı yılların ikinci yarısında Siegel B-Filmlerinden daha iddialı prodüksiyonlara geçmeyi başardı. Bu gelişmede itinayla kurgulanmış olan iki gangster filmi etkili oldu: Ernest Hemingway‘ın bir öyküsünden uyarlanan The Killers (Katilin Ölümü, 1964) avcılar için olduğu kadar avlananlar için de ölümle biten, bir posta soygunundan sonraki avı anlatır. Polis mekanizmasının kriminal metodlarını konu alan, Richard Widmark’ın rol aldığı Madigan (1967) ile Siegel, modern polisiye filmin ilk örneklerinden birini gerçekleştirmiş oldu.

1967den Sonra: Clint Easwood’lu Filmler Siegel’in aksiyon filmlerinin giderek başarılı olmasında Clint Eastwood ile birlikte çalışması da büyük bir etkendir. Siegel’in filmlerindeki erkek başrolleri Clint Eastwood’un “lonesome cowboy” (yalnız kovboy) imajına uygun olarak tasarlanıyordu. Siegel Two Mules for Sisler Sara (Rahibe Sara tçin İki Katır, 1969) ve The Beguiled (Aldatılanlar, 1970) adlı westernleri Eastwood’la gerçekleştirdi. Bir suçluyu büyük kente götüren, kırsal kesimden bir şerif yardımcısının öyküsünü anlatan Coogan’s Bluff (Coogan’ın Blöfü, 1967), western motiflerine dayalı bir filmdi. Seyircinin büyük beğenisini kazanan en başarılı filmi Dirty Harry (Kirli Harry, 1971) oldu. Siegel’in bu filminde, müfettiş Callahan tiplemesiyle toplumun dışında kalan sinik bir polis memuru, adaleti çok vahşi bir biçimde kendi eline alır. Siegel bu filmiyle polisiye film tarzını daha çok bir aksiyon filmi haline getirdi. 70’li ve 80’li yıllarda pek çok polisiye prodüksiyonu için örnek olan bu filmin gişe geliri, birçok yönetmene bu dizinin devamını çekmek için esin kaynağı oldu. Ne var ki film kahramanının şiddet merakı ve geri kafalılığı zaman zaman sorun haline geldi.

Advertisement

1976: Doruğa Ulaşması 70’li yılların ortasında Siegel, Charles Bronson, Michael Caine, Donald Pleasance ve Burt Reynolds gibi tanınmış aktörlerle çalışan, çok aranan bir yönetmen olmuştu. Siegel 1976 yılında, eleştirmenlerin oy birliğiyle verdikleri karara göre en iyi filmi olan ve kanser hastası John Wayne’i son rolünde gördüğümüz The Shootist (Keskin Nişancı) ile western filmine ve çevresindeki mitlere veda etti. Bu filmde ölesiye hasta bir tabancalı kahraman, ününden pay almak isteyen insanlara karşı da son, ölümcül mücadelesinde savaşmak zorunda kalır. Siegel 1979’da, ünlü hapishane adasından kaçmaya kalkışan birkaç tutuklunun öyküsünü anlatan Escape From Alcatraz (Alcatraz’dan Kaçış) adlı filmini gerçekleştirdi. Bette Midler’in rol aldığı kumarbazlar dünyasında geçen polisiye filmi Jinxed (1982) başarısızlığa uğradıktan sonra, Siegel film dünyasından çekildi. Dokuz yıl sonra Nipomo/Kaliforniya’da hayata veda etti.


Leave A Reply