Dondurma Nedir? Dondurmanın Tarihi ve Evde Dondurma Yapımı

0
Advertisement

Dondurma nedir? Dondurma nasıl yapılır? Evde dondurma yapımı hakkında bilgi ve dondurmanın tarihi, tarihçesi.

dondurma

Kaynak : pixabay.com

Dondurma; Süt veya meyva sularının özel usullerle dondurulmasıyla yapılan bir tatlıdır. Genç, yaşlı, herkesin sevdiği dondurma, hem serinletici, hem de besleyici bir yiyecektir.

Dondurma yapmak için krema, süt, şeker, mısır nişastası veya salep, bazen de yumurta bir araya konarak karıştırılır. Süt daha önceden kaynatılmış, ya da pastörize edilmiş olmalıdır. Bazan vanilya gibi özel koku verici maddeler de konur. Bunların hepsi dondurma makinesine konmadan önce iyice karıştırılır.

Dondurma makinesinde dikkat edilecek en önemli nokta karışımın devamlı olarak karıştırılmasıdır; yoksa, dondurma gereken kıvamı bulmaz, dondurma kabının yanlarına gelen karışım ortadakilerinden daha önce donar. Bir müddet karıştırdıktan sonra buz billurları meydana gelmeye başlar. O zaman, dondurma olmuş demektir. Fındık, fıstık gibi maddeler bundan sonra katılır. Satış için yapılan dondurmalar büyük makinelerde hazırlandıktan sonra, kâğıt veya plâstik maddelerden yapılmış özel kablara konur. Bunlar, yeniden saatlerce sıfırın altında bîr soğuklukta tutulunca iyice katılaşır.

Meyvalı dondurmaların yapımı da sütlü dondurmalar gibidir. Ancak, bunlarda süt yerine meyve suyu kullanılır. Dondurma birçok şekillerde yapılarak çeşitli adlar altında piyasaya sürülmektedir. Bunların hepsinin esası birdir, kıvamları değişiktir.

dondurma

Kaynak : pixabay.com

Evde Dondurma Nasıl Yapılır

Evlerde dondurma için eskiden dondurmacıların faydalandığı kapların küçüğü kullanılırdı. Bu kaplar iç içe iki kovaya benzer. Dıştaki ağaçtan yapılmıştır. İki kabın arasına buz konur, bu buz tuzla karıştırılır. Bu sayede 0° nin altında bir soğuk elde edilir. İçteki kaba dondurma karışımı konur. Makinenin kolu çevrilince hem bu kap döner, hem de içindeki karışım madeni kollarla durmadan karıştırılmış olur. Şimdi bunun yerini elektrikli makineler almıştır. Bir pervanesi olan makineler buz dolabının içine konur, bu makine hazırlanan sıvı dondurma karışımını dondurma haline getirir. Evde dondurma yapmanın bir başka yolu da karışımı buz dolabının buz kaplarına koymaktır. Bir müddet sonra karışım alt ve yanlarından donmaya başlayınca çıkarılır, başka bir kaba konarak iyice karıştırılır, yumurta dövücüyle dövüldükten sonra tekrar buz dolabına konur.

Advertisement

dondurma

Tarihte Dondurma

Batıya dondurma hakkında ilk bilgiyi getiren Marko Polo‘dur. Bu gezgin Uzak Doğu yolculuğundan dönerken meyva sularından yapılan bir çeşit buz tarifeleri getirmişti. Ancak, bildiğimiz dondurmanın yapılması çok daha sonralara rastlar. Bugünkü anlamda dondurmanın ilk olarak 1550 yıllarında İtalya’ da yapıldığı sanılıyor. Bununla beraber, dondurma çabucak yayılmamış, ancak XVIII. yüzyılın sonları, ya da XIX. yüzyılın başlarında İngiltere’de, Amerika’da kullanılmaya başlanmıştır. Tuzla buz karışımının, doğrudan doğruya buzdan daha alçak bir sıcaklık meydana getirdiği anlaşıldıktan sonra dondurma yapımı gelişmiş, XIX. yüzyılın sonlarından itibaren yaygın bir hal almıştır.

Dondurmanın besin değeri, içindeki maddelere göre değişir. Bilhassa vanilyalı dondurmalar, kalsiyum, protein ve B vitamini bakımından zengindir; ayrıca A vitamini de vardır. Dondurma kalori bakımından da fakir sayılmaz, çünkü içinde şeker, sütlü dondurmalarda da yağ vardır.


Leave A Reply