Dorothy Hodgkin Kimdir? Kompleks Moleküllerin Yapısını Keşfetmiş Nobel Ödüllü Kimyacı

0
Advertisement

Dorothy Hodgkin kimdir? 1964 Nobel Kimya Ödülünü kazanmış İngiliz biyokimyacı Dorothy Hodgkin hayatı ve başarıları hakkında bilgiler.

Dorothy Hodgkin

  • Doğum: 12 Mayıs 1910, Kahire, Mısır.
  • Ölüm: 29 Temmuz 1994 (84 yaşında) Ilmington, Warwickshire’da.
  • Uyruk: İngiliz
  • Alan: Biyokimya.
  • Ünlü Olma Sebebi: Protein kristalografisinin geliştirilmesi, insülin yapısının belirlenmesi
  • Ödüller: Lomonosov Altın Madalyası (1982), Copley Madalyası (1976), Nobel Kimya Ödülü (1964)

Dorothy Hodgkin, protein kristalografisi biliminin kurucusu olarak bilinen bir İngiliz kimyagerdi. 1964 yılında B12 vitamini ile yaptığı çalışmalardan dolayı Nobel Kimya Ödülü’nü aldı. Bu süre zarfında Nobel Ödülü komitesi, B12 vitaminine ek olarak penisilinin yapısının belirlenmesine ve doğrulanmasına yaptığı katkılardan da bahsetti.

İlk Yıllar

Dorothy, İngilizlerin Mısır’ı kontrol ettiği bir zamanda, 1910’da Mısır’ın Kahire kentinde doğdu. Babası John Crowfoot, bir İngiliz arkeolog ve bilim adamıydı. Dorothy’nin babası Eğitim Bakanlığı’nda çalıştığından, çocukluğu dünya seyahatleriyle geçmişti.

Dorothy Hodgkin

Birinci Dünya Savaşı sırasında Dorothy ve kız kardeşleri güvenlik nedeniyle İngiltere’ye gönderildi. Dorothy çocukken, ailesiyle birlikte sık sık Orta Doğu ve Afrika gibi yerlere seyahat etti. Eğitimini İngiltere’de Beccles’taki Sir John Leman Okulu’nda aldı.

Advertisement

Bilime İlgi

Dorothy Hodgkin’in kimyaya ilgisi gençlik yıllarında başladı. Sadece ebeveynleri tarafından değil, aynı zamanda diğer tanınmış bilim adamları tarafından da teşvik edildi. İngiliz fizikçi ve X-ışını kristalografisi alanında öncü olan William Henry Brag tarafından yazılan bir kitaptan büyük ölçüde etkilenmiştir. Kitap, kristalleri incelemek için X-ışınlarının kullanımını açıklar.

Ailesi ayrıca Dorothy’yi toprak kimyacısı AF Joseph ve meslektaşlarıyla tanıştırdı. Dorothy’yi laboratuvarında gezdiler ve ayrıca altın bulmayı da gösterdiler. Ayrıca ona, Hodgkin’in evinde bir laboratuvar kurmasına izin veren ekipman da verdiler. Beccles’taki Sir John Leman’s School’dan mezun olduktan sonra Dorothy, Oxford Üniversitesi’ndeki Somerville College of Women’a katıldı ve öğrenim ücretlerini ödemek için teyzesinden maddi destek aldı.

Üniversite ve İş Hayatı

Dorothy Hodgkin arkeoloji de uzmanlaşmayı düşünse de, sonunda kimya ve kristalografiye karar verdi. Lisans derecesini 1932’de Oxford Üniversitesi’nden aldı. Daha sonra Cambridge Üniversitesi’nde ünlü bir kristalograf olan John Desmond Bernal’e gitti. 1934’te Hodgkin ve Bernal birlikte bir protein kristali olan pepsinin yapısını belirlediler. Aynı yıl, Dorothy doktora programını tamamlamak ve öğretmenlik yapmak için Oxford’a döndü.

Dorothy Hodgkin

Oxford’da çalışmak onun için büyük bir meydan okumaydı. Öğretim üyesi olmasına rağmen kadın olduğu için araştırma toplantılarına katılmasına izin verilmedi. Mikroskop ışığının düzgün çalışmasına izin veren bir pencereye ulaşmak için her gün parçalanmış bir döner merdiveni bile tırmanması gerekiyordu.

Dorothy, X-ışını kristalografisi yoluyla karmaşık bir inorganik element olan kolesterol iyodürün yapısını keşfeden ilk kişiydi.1937’de Oxford Üniversitesi’nden doktora derecesini aldı ve hayatının geri kalanında orada öğretmeye devam etti.

Advertisement

Dorothy, II. Dünya Savaşı sırasında diğer bilim adamları ile birlikte penisilinin yapısını belirlemek için çalıştı ve 1945’te başardılar. 1948’de B12 vitamininin yapısını belirlemek için çalışmalarına başladı. Amaçları, bilim adamlarının vitaminin vücutta zararlı anemiyi önlemek için nasıl kullanıldığını daha iyi anlamalarına yardımcı olmaktı. Bu iki eser ona 1964’te Nobel Ödülü kazandırdı. Dorothy Hodgkin felç geçirdi ve 29 Temmuz 1994’te İngiltere’de öldü.


Leave A Reply