Dostluk Gündüz Görünmez. O Ateşböceği Gibi Yalnız Geceleri Parlar İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

Dostluk Gündüz Görünmez. O Ateşböceği Gibi Yalnız Geceleri Parlar sözü ile ilgili yazılmış kompozisyon. Dostluk Gündüz Görünmez. O Ateşböceği Gibi Yalnız Geceleri Parlar ne demek?

dostluk

Dostluk Gündüz Görünmez. O Ateşböceği Gibi Yalnız Geceleri Parlar İle İlgili Kompozisyon

YALAN ve GERÇEK

Bir düşünür: «Dost, iki ayrı vücutta çarpan tek kalp demektir» demiş. Bu, birbirini seven, birbirinin iyiliğine çalışan, tatlı günlerinde olduğu gibi, acı günlerinde de beraber olan insanlar için söylenmiş bir sözdür. Bu sözün anlamını, gerçek dostluğun ne demek olduğunu bilenler daha iyi kavrarlar.

Yukarda, «Gerçek Dost» diye bir söz kullandım. Acaba dostluğun sahtesi, yalanı olur mu? Evet, dünya da nasıl mert insanların yanında nâmertler, iyilerin yanında kötüler, ahlâklıların yanında ahlâksızlar varsa, gerçek dostların yanında da, dostluk maskesi altında yalancı dostlar vardır. Bu insanlar, kişisel çıkarları için sizinle dost görünebilirler. Sizden yararlanmak sevdasında olan bu iki yüzlüler, gerçek dostunuzmuş gibi görünmekte çok ustadırlar. Ama bir gün bunların maskeleri yüzlerinden düşer ve gerçek kişilikleri ortaya çıkar.

Örneğin, kötü bir olay sonunda bütün malınızı yitirdiniz. Bir de bakarsınız ki etrafımızda hiç dostunuz kalmamış. O iki yüzlü insanlar, peteğinden balını ayırdıktan sonra oradan uzaklaşan bir ayı gibi, yanınızdan uzaklaşıvermişler.

Gerçek dostlar ise iyi günlerinizde olduğu gibi, kötü günlerinizde de yanınızdan ayrılmazlar. Onlar, daima sizden almayı değil, gerektiği zaman size vermeyi kendilerine düşen bir görev sayarlar. Yani sizin gülünüzü olduğu kadar dikeninizi de severler. Tanrı, gerçek dostlardan bizi yoksun bırakmasın.

Advertisement

Leave A Reply