Douglas Adams Kimdir? İngiliz Bilimkurgu Yazarının Hayatı ve Eserleri

0
Advertisement

Douglas Adams kimdir ve ne yapmıştır? Otostopçunun Galaksi Rehberi kitabının yazarı Douglas Adams’ın hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

Douglas Adams

Douglas Adams

Douglas Noel Adams, 11 Mart 1952’de Cambridge’de doğdu. İngiliz yazar ve oyun yazarıydı. Adams 1959’dan 1970’e kadar Essex’teki Brentwood Okulu’na gitti. O zamana kadar ilgisi Sanattan çok Bilime yönelikti. Öğretmeni Frank Halford, bir denemede tam puan elde ettikten sonra on yaşına kadar onu kariyerini yazma konusunda cesaretlendirdi. Adams, Cambridge’de okurken, Avrupa’dan İstanbul’a otostop çekerek giderken ona fon yaratması için çeşitli işlerde çalıştı. 1970 yılında yazarlık kariyerini takip etmek için okulu bıraktıktan sonra Adams, olağanüstü başarı elde edeceğinden emindi. Ancak gerçek böyle değildi. Graham Chapman ve John Lloyd tarafından keşfedildikten sonra, “Monty Pythons Flying Circus” dizisinde de kısa deneyimler yaşadı. Ancak Adams’ın yazıları, başarısında büyük bir engel olduğunu kanıtlayan o zamanın radyo veya televizyon tarzıyla uyumlu değildi.

Adams, geçimini sağlamak için hastane bekçisi, ahır kurucusu, koruma ve tavuk kulübesi temizleyicisi gibi çeşitli işler denedi. Yine de Adams çabalarını sürdürdü, ancak çok az eseri kabul edildi. Ancak 1976’da bir festivalde “Unpleasantness at Brodie’s Close” u yazıp seslendirdiğinde kariyeri biraz yükseldi. Ancak yıl sonunda yine çekişme içindeydi. Bu Adams’da büyük bir depresyona ve düşük özgüvene neden oldu. Yavaş yavaş durumuyla başa çıkmayı öğrendi ve başarı için çok çalışmaya devam etmeye karar verdi.

Douglas Adams

Eserleri

İlk çalışmaları arasında “The Burkiss Way” (1977) ve “The News Huddlines” bulunmaktadır. Aynı yıl sonra Graham Chappal ile bir kez daha “Doctor on the Go” nun bir bölümünü yazmak için çalıştı. Adams’ın en dikkate değer eseri, kitabın Birleşik Krallık’ta bir numaralı satıcısı olmasıyla muazzam başarılara ulaşan “Otostopçunun Galaksi Rehberi – The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” dir. Ayrıca kitabıyla Altın Kalem Ödülü alan en genç yazar oldu. “Otostopçunun Galaksi Rehberi” bir televizyon dizisi, bir plak albümü, bir bilgisayar oyunu ve aynı zamanda tiyatro oyunları haline geldi. 1980’de başka bir başarılı kitap yazdı ‘Evrenin Sonundaki Restoran’, ardından 1982’de ‘Evren ve Her Şey’ ve 1984’te ‘So Long, and Thanks For All the Fish’ ve 1992’de ‘Çoğunlukla Zararsız – Mostly Harmless’ dır. Douglas Adams Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da on beş milyondan fazla kitap sattı ve Almanca ve İsveççe dahil birçok dilde en çok satan kitap oldu.

Advertisement

Douglas Adams

Eserleri, bazıları “Imperial Tobacco Award” (1978), Sony Award (1979) ve “Best Program for Young People” Society of Authors / Pye Awards for Radio (1980) gibi birçok ödül aldı. 1982’de, Adams kitabından üçü New York Times en çok satanlar listesine girdi ve Publishers’ın Haftalık en çok satanlar listesine, Ian Fleming’ten sonra bu hedefe ulaşan ilk İngiliz yazar oldu. Olağanüstü kitabı “Otostopçunun Galaksi Rehberi”, yüzyılın en büyük 100 kitabının Waterstone’s Books and Channel listesinde 24. sıradaydı.

Adams, 1991’de avukat Jane Belson ile evlendi, 1994’te Polly adlı bir kızları oldu. Yazar, 49 yaşında spor yaparken bir kalp krizi sonucunda 11 Mayıs 2001’de ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Santa Barbara kentinde yaşama gözlerini yumdu.


Leave A Reply