Dukkala Ovası Nerededir?

0
Advertisement

Dukkala Ovası nerededir? Dukkala Ovası tarım ürünleri, oluşumu, sulanması, hakkında kısa ve temel biglilerin verildiği sayfamız.

Dukkala Ovası Nerededir?

Dukkala ResmiDukkala Ovası, Kuzeybatı Afrika’da, Fas batısında kıyı ovasıdır. Yüzölçümü 3.500 km2dir. Dördüncü zaman iklim değişmeleri sırasında taşınmış (alüvyon) dolguların oluşturduğu ova; batıdan Atlas Okyanusu, güneyden yine bir kıyı ovası olan Abda Ovası, kuzeyden Orta Atlaslar’ın uzantısı Rehemina Kütlesi ve kanyon görünümlü dik kenarlı Umner Rabia Vadisi ile çevrilidir.

Ova, Umner Rabia Irmağı ve kolları tarafından sulanır. Irmak, geride derin bir vadi oluşturduğundan bölgenin doğusunda engebeli bir görünüm yaratır. Kıyı kesimi yüksek oranda yağış (900-1.200 mm) almasına karşın, iç kesimlere doğru yağış 300-400 mm’ye kadar düşer. Umner Rabia Irmağı ve kollarının getirdiği alüvyonlarla doldurulmuş derin ve verimli topraklarla kaplı olduğundan zengin bir tarım bölgesi ve yoğun nüfuslu bir yerleşim alanıdır. Mazagen ve Azemmour en önemli kırsal kentlerdir. Alanlarda göçebe yaşamdan yerleşik yaşama geçen halk “Nuala” adı verilen tek katlı kerpiç evlerde oturur. Başlıca tarım ürünleri, mısır, baklagiller ve az miktarda sebzedir. Küçükbaş hayvancılık ve özellikle kümes hayvancılığı yaygındır.


Leave A Reply